Komunikaty PR

Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii?

2023-05-05  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Kraje należące do Unii Europejskiej, w tym również Polska, przechodzą obecnie transformację energetyczną. Powoli odchodzi się od tradycyjnych paliw kopalnych na rzecz czystej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Przeczytaj ten artykuł do końca, jeśli chcesz poznać wszystkie korzyści wynikające z przejścia z tradycyjnych źródeł energii na OZE.

Zastosowanie energii ze źródeł odnawialnych niesie za sobą wiele korzyści, m.in. uzyskanie częściowej lub całkowitej niezależności energetycznej, zmniejszenie emisji CO2 czy dywersyfikację rynku dostaw energii. Transformacja energetyczna zwiększa potencjał miejsc pracy w zielonych technologiach.

Energetyka słoneczna i wiatrowa to najszybciej rozwijające się gałęzie sektora energetycznego na świecie, również w Polsce. Wśród czynników, które w decydujący sposób wpływają na tak dużą dynamikę, można wyróżnić: konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, zobowiązania wobec Unii Europejskiej dot. zwiększenia udziału energii pozyskanej z OZE w ogólnym zużyciu energii, zwiększenie efektywności energetycznej poprzez dywersyfikację źródeł pozyskiwania energii, strategie ukierunkowane na wzrost lokalnego potencjału ekonomicznego, a także tendencje konsumentów w kierunku uzyskania większej niezależności energetycznej. Szacuje się, że w kolejnych 30 latach nastąpi dynamiczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną na świecie nawet o 50%. Dotyczy to zwłaszcza krajów rozwijających się. Taki stan rzeczy przyczynia się do intensywnego rozwoju tanich i niskoemisyjnych technologii, niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa energetycznegomówi Monika Kowaluk, Starszy Kierownik ds. Rozwoju Projektów, VSB Energie Odnawialne Polska.

OZE to nieskończone źródło energii!

Zasoby paliw kopalnych na Ziemi są ograniczone. Ich odnowa uzależniona jest od procesów geologicznych, które trwają setki, tysiące, a nawet miliony lat. Sam proces wydobywania paliw kopalnych niesie zagrożenie w postaci katastrof ekologicznych i niewątpliwie jest silnie degradujący dla środowiska – nierzadko skutkuje szkodami górniczymi i pozostawia hałdy górnicze. Ekologiczną i jednocześnie niewyczerpalną alternatywą dla paliw kopalnych są odnawialne bogactwa naturalne. Energia pochodząca z wiatru, wody oraz promieni słonecznych może być pozyskiwana nieustannie. Istotne jest również to, że instalacje OZE są przyjazne dla środowiska naturalnego, a w procesie wytwarzania energii nie są emitowane CO2 lub inne, niebezpieczne dla środowiska gazy cieplarniane.

OZE to czystsze powietrze!

Odnawialne źródła energii nie emitują do atmosfery gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu czy ozon, ani innych zanieczyszczeń powietrza. Są bezpieczne dla środowiska naturalnego i pozostawiają mniejszy ślad węglowy.  W gminach, w których instalacje OZE są głównym źródłem pozyskiwania energii jest znacznie czystsze powietrze. Przykładem jest województwo małopolskie – z badań wynika, że mikroinstalacje fotowoltaiczne zainstalowane w ramach dofinansowania z programu „Mój Prąd” były w stanie zredukować emisję CO2 wytwarzanego przez trzy rozpatrywane elektrociepłownie o 1,17%. Potencjalne wdrożenie mikroinstalacji fotowoltaicznych na wszystkich 563,7 tys. budynkach jednorodzinnych znajdujących się w województwie, mogłoby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o około 26% w stosunku do obecnego poziomu.

OZE to oszczędności!

Wybierając odnawialne źródła energii, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. Mowa tu nie tylko o kosztach utrzymania i konserwacji instalacji. To przede wszystkim oszczędność na wydatkach operacyjnych. Przy tradycyjnych źródłach pozyskiwania energii do całkowitych wydatków energetycznych należy doliczyć koszt paliwa, którym zasilane są instalacje. W przypadku OZE wykorzystujemy naturalne paliwa w postaci wiatru, słońca, wody czy pary, które są całkowicie darmowe.

OZE to dodatkowe źródło dochodu!

Odnawialne źródła energii to nie tylko redukcja kosztów. To również potencjalne źródło dochodu. Dzierżawa gruntów pod OZE jest formą długoletniej umowy, z której korzystają obie strony – dzierżawca i wydzierżawiający. Warunki umowy są proste i klarowne. Właściciele gruntów mogą wydzierżawić swoją działkę pod farmę wiatrową lub fotowoltaiczną. Jedną z firm dzierżawiących grunty jest VSB Energie Odnawialne Polska. Jako leader na rynku OZE, firma zatrudnia wielu ekspertów, którzy przygotowują nieodpłatne analizy gruntów pod elektrownie OZE dla każdego właściciela gruntu, który jest zainteresowany nawiązaniem współpracy i czerpaniem przychodów z tego tytułu.

OZE to inwestycja w przyszłość!

Odnawialne źródła energii są zgodne z przepisami i dyrektywami Unii Europejskiej. Od 2009 r. UE prowadzi politykę odchodzenia od rynku paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa w sprawie promocji odnawialnych źródeł energii z dnia 23 kwietnia 2009 r. zakładała osiągnięcie przez państwa członkowskie do 2020 r. łącznego udziału OZE na poziomie 20%. Dla Polski cel ten ustalono na poziomie 15%. Udało się go zrealizować, dzięki dołączeniu dodatkowej konsumpcji energii wytwarzanej z biomasy. Plany sięgają jednak znacznie dalej. Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie przez Unię Europejską całkowitej neutralności klimatycznej do 2050 r. OZE jest więc przyszłością energetyki oraz nadzieją na ograniczenie zmian klimatu.

 

Źródło:

„Renewable Energy Sources vs. an Air Quality Improvement in Urbanized Areas – the Metropolitan Area of Kraków Case” www.frontiersin.org (dostęp: 14.10.2021).

 

VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest spółką córką grupy kapitałowej VSB – jednego z wiodących dostawców kompleksowych usług w dziedzinie energii odnawialnej. Od lat angażuje się w projekty związane z OZE, przede wszystkim w sektorze energii wiatrowej i słonecznej. Podstawową działalnością VSB jest realizowanie krajowych i międzynarodowych projektów dla farm wiatrowych i parków fotowoltaicznych, ich operacyjne zarządzanie oraz eksploatacja własnych parków. Dotychczas firma uruchomiła 700 turbin wiatrowych oraz 58 farm fotowoltaicznych, których łączna zainstalowana moc to aż 1100 MW.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować? Biuro prasowe
2024-04-24 | 11:05

Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować?

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie przydomowymi turbinami wiatrowymi. Wynika ono z ogłoszenia nowego programu dotacji „Moja elektrownia wiatrowa“, który ma wejść w
Energetyka Solplanet uruchomił SOLcash. Instalatorzy falowników dostaną zwrot aż do 1300 zł
2024-04-22 | 01:00

Solplanet uruchomił SOLcash. Instalatorzy falowników dostaną zwrot aż do 1300 zł

Na początku kwietnia Solplanet ruszył z programem cashbacku dla instalatorów swoich falowników. Promocja dotyczy trzech serii przeznaczonych do instalacji domowych, biznesowych
Energetyka Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności
2024-03-28 | 09:00

Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności

Zapobieganie zmianom klimatycznym oraz walka o ochronę naszej planety to powszechne tematy, które kraje rozwinięte uważają za absolutną konieczność. Ograniczenie emisji gazów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.