Automatyka procesowa a transformacja energetyczna
Jak najlepiej prowadzić pomiary i rozliczać węglowodory? Czy LPG może zastąpić gaz ziemny? I w jaki sposób optymalnie kontrolować jakość wody oraz ścieków w przemyśle ciężkim? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas konferencji „Automatyka procesowa w dobie transformacji energetycznej – czy jesteśmy gotowi?”. Organizowane przez Endress+Hauser wydarzenie odbyło się w dn. 11-12 października w Cukrowni Żnin. Na konferencji przedstawiciele branży dzielili się wiedzą i doświadczeniem związanym z najciekawszymi współczesnymi wyzwaniami inżynierskimi.
Konferencja zorganizowana przez światowego lidera w produkcji aparatury kontrolno-pomiarowej dla przemysłu była okazją do spotkania ponad 130 przedstawicieli branży energetycznej. Nie zabrakło licznych reprezentantów największych polskich podmiotów, takich jak Orlen, Grupa Azoty, Energobaltic, PGE czy Elektrobudowa.
– W przestrzeni publicznej wiele mówi się o tak zwanych „gigatrendach” związanych z transformacją energetyczną oraz o przeróżnych pomysłach na to, jak za tymi trendami podążać. Ale brakuje pokazywania konkretnych działań, dzięki którym może się dokonywać ta ekologiczna rewolucja. Naszym celem od początku było więc wypełnienie tej luki poprzez prezentację gotowych rozwiązań inżynierskich w obszarze instalacji związanych z transformacją energetyczną – wyjaśniał ideę konferencji Przemysław Kubaszewski, Industry Manager z Endress+Hauser.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli m.in. poznać nowe rozwiązania w zakresie instalacji energetycznych opracowane w oparciu o technologie Instytutu Energetyki. Słuchali też wystąpień o zastosowaniu urządzeń pomiarowych w instalacjach sprężania gazu ziemnego czy o roli wodoru w transformacji i zwiększeniu niezależności energetycznej. Nie zabrakło przy tym wątków związanych z zarządzaniem danymi oraz wymogami prawnymi.
– Wiele rozwiązań prezentowanych podczas konferencji pokazuje, że śmiało możemy odpowiedzieć „tak” na pytanie zawarte w tytule wydarzenia. Jesteśmy gotowi na automatykę procesową w dobie transformacji energetycznej. Liczne projekty wykorzystujące innowacyjne rozwiązania już istnieją – jeśli nie w Polsce, to za granicą. Razem z partnerami Endress+Hauser mamy możliwość przecierania tych szlaków, wyznaczanych dla surowców takich jak biometan, bioLNG, wodór czy e-metanol – podkreślał Przemysław Kubaszewski.
W związku z dużym zainteresowaniem konferencją Endress+Hauser planuje organizować ją cyklicznie, co 2 lata. Sądząc po tempie postępującej na świecie transformacji energetycznej i rozwoju wspierających ją technologii – tematów do prezentacji podczas kolejnych edycji konferencji nie zabraknie.
Patronem merytorycznym konferencji był Instytut Energetyki. Partnerami byli Swagelok Poland, SICK, ControlTec, I-MAXIMUM, Schubert & Salzer, Stasto Automation i Torpol Oil&Gas.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Z powodu braku przejrzystego prawa branża recyklingu odkłada inwestycje. Firmy apelują o szybkie wdrożenie przepisów
Branża recyklingu stoi przed wyzwaniami związanymi z wdrożeniem systemu kaucyjnego, systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta i rozporządzenia PPWR. Brakuje jednak odpowiednich przepisów dostosowujących polskie prawo i realia do unijnych regulacji. W efekcie utrzymującej się niepewności prawnej między 2018 a 2023 rokiem co trzeci zakład recyklingu zamknął działalność. Wiele firm odkłada inwestycje, czekając na uregulowanie rynku. Podobna niepewność dotyczy też producentów opakowań.
Transport
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych wkrótce będzie możliwe. To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców

Instytucje unijne powinny bardziej koncentrować się na celach i możliwościach rozwoju, jakie daje ESG, a nie kontroli działań firm w tym obszarze i obowiązków sprawozdawczych – twierdzą przedstawiciele organizacji Business for Good. Konieczne jest więc złagodzenie obowiązujących regulacji. Europa powinna również dążyć do utworzenia wspólnego rynku o ujednoliconych przepisach i mechanizmach.
Problemy społeczne
Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym

Coraz większa grupa dzieci zaczyna korzystać z internetu już w wieku siedmiu–ośmiu lat – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. Wtedy też stykają się po raz pierwszy z hejtem, którego jest coraz więcej w mediach społecznościowych. Według raportu NASK ponad 2/3 młodych internautów uważa, że mowa nienawiści jest największym problemem w sieci. Co więcej, dzieci rzadko mówią o takich incydentach dorosłym, dlatego tym istotniejsze są narzędzia technologiczne służące ochronie najmłodszych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.