Automatyka procesowa a transformacja energetyczna
Jak najlepiej prowadzić pomiary i rozliczać węglowodory? Czy LPG może zastąpić gaz ziemny? I w jaki sposób optymalnie kontrolować jakość wody oraz ścieków w przemyśle ciężkim? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas konferencji „Automatyka procesowa w dobie transformacji energetycznej – czy jesteśmy gotowi?”. Organizowane przez Endress+Hauser wydarzenie odbyło się w dn. 11-12 października w Cukrowni Żnin. Na konferencji przedstawiciele branży dzielili się wiedzą i doświadczeniem związanym z najciekawszymi współczesnymi wyzwaniami inżynierskimi.
Konferencja zorganizowana przez światowego lidera w produkcji aparatury kontrolno-pomiarowej dla przemysłu była okazją do spotkania ponad 130 przedstawicieli branży energetycznej. Nie zabrakło licznych reprezentantów największych polskich podmiotów, takich jak Orlen, Grupa Azoty, Energobaltic, PGE czy Elektrobudowa.
– W przestrzeni publicznej wiele mówi się o tak zwanych „gigatrendach” związanych z transformacją energetyczną oraz o przeróżnych pomysłach na to, jak za tymi trendami podążać. Ale brakuje pokazywania konkretnych działań, dzięki którym może się dokonywać ta ekologiczna rewolucja. Naszym celem od początku było więc wypełnienie tej luki poprzez prezentację gotowych rozwiązań inżynierskich w obszarze instalacji związanych z transformacją energetyczną – wyjaśniał ideę konferencji Przemysław Kubaszewski, Industry Manager z Endress+Hauser.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli m.in. poznać nowe rozwiązania w zakresie instalacji energetycznych opracowane w oparciu o technologie Instytutu Energetyki. Słuchali też wystąpień o zastosowaniu urządzeń pomiarowych w instalacjach sprężania gazu ziemnego czy o roli wodoru w transformacji i zwiększeniu niezależności energetycznej. Nie zabrakło przy tym wątków związanych z zarządzaniem danymi oraz wymogami prawnymi.
– Wiele rozwiązań prezentowanych podczas konferencji pokazuje, że śmiało możemy odpowiedzieć „tak” na pytanie zawarte w tytule wydarzenia. Jesteśmy gotowi na automatykę procesową w dobie transformacji energetycznej. Liczne projekty wykorzystujące innowacyjne rozwiązania już istnieją – jeśli nie w Polsce, to za granicą. Razem z partnerami Endress+Hauser mamy możliwość przecierania tych szlaków, wyznaczanych dla surowców takich jak biometan, bioLNG, wodór czy e-metanol – podkreślał Przemysław Kubaszewski.
W związku z dużym zainteresowaniem konferencją Endress+Hauser planuje organizować ją cyklicznie, co 2 lata. Sądząc po tempie postępującej na świecie transformacji energetycznej i rozwoju wspierających ją technologii – tematów do prezentacji podczas kolejnych edycji konferencji nie zabraknie.
Patronem merytorycznym konferencji był Instytut Energetyki. Partnerami byli Swagelok Poland, SICK, ControlTec, I-MAXIMUM, Schubert & Salzer, Stasto Automation i Torpol Oil&Gas.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.