Komunikaty PR

Automatyka procesowa a transformacja energetyczna

2023-10-12  |  16:00
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.04 MB )

Jak najlepiej prowadzić pomiary i rozliczać węglowodory? Czy LPG może zastąpić gaz ziemny? I w jaki sposób optymalnie kontrolować jakość wody oraz ścieków w przemyśle ciężkim? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas konferencji „Automatyka procesowa w dobie transformacji energetycznej – czy jesteśmy gotowi?”. Organizowane przez Endress+Hauser wydarzenie odbyło się w dn. 11-12 października w Cukrowni Żnin. Na konferencji przedstawiciele branży dzielili się wiedzą i doświadczeniem związanym z najciekawszymi współczesnymi wyzwaniami inżynierskimi.

Konferencja zorganizowana przez światowego lidera w produkcji aparatury kontrolno-pomiarowej dla przemysłu była okazją do spotkania ponad 130 przedstawicieli branży energetycznej. Nie zabrakło licznych reprezentantów największych polskich podmiotów, takich jak Orlen, Grupa Azoty, Energobaltic, PGE czy Elektrobudowa.

W przestrzeni publicznej wiele mówi się o tak zwanych „gigatrendach” związanych z transformacją energetyczną oraz o przeróżnych pomysłach na to, jak za tymi trendami podążać. Ale brakuje pokazywania konkretnych działań, dzięki którym może się dokonywać ta ekologiczna rewolucja. Naszym celem od początku było więc wypełnienie tej luki poprzez prezentację gotowych rozwiązań inżynierskich w obszarze instalacji związanych z transformacją energetyczną – wyjaśniał ideę konferencji Przemysław Kubaszewski, Industry Manager z Endress+Hauser.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli m.in. poznać nowe rozwiązania w zakresie instalacji energetycznych opracowane w oparciu o technologie Instytutu Energetyki. Słuchali też wystąpień o zastosowaniu urządzeń pomiarowych w instalacjach sprężania gazu ziemnego czy o roli wodoru w transformacji i zwiększeniu niezależności energetycznej. Nie zabrakło przy tym wątków związanych z zarządzaniem danymi oraz wymogami prawnymi.

Wiele rozwiązań prezentowanych podczas konferencji pokazuje, że śmiało możemy odpowiedzieć „tak” na pytanie zawarte w tytule wydarzenia. Jesteśmy gotowi na automatykę procesową w dobie transformacji energetycznej. Liczne projekty wykorzystujące innowacyjne rozwiązania już istnieją – jeśli nie w Polsce, to za granicą. Razem z partnerami Endress+Hauser mamy możliwość przecierania tych szlaków, wyznaczanych dla surowców takich jak biometan, bioLNG, wodór czy e-metanol – podkreślał Przemysław Kubaszewski.

W związku z dużym zainteresowaniem konferencją Endress+Hauser planuje organizować ją cyklicznie, co 2 lata. Sądząc po tempie postępującej na świecie transformacji energetycznej i rozwoju wspierających ją technologii – tematów do prezentacji podczas kolejnych edycji konferencji nie zabraknie.

Patronem merytorycznym konferencji był Instytut Energetyki. Partnerami byli Swagelok Poland, SICK, ControlTec, I-MAXIMUM, Schubert & Salzer, Stasto Automation i Torpol Oil&Gas.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Oferta instalacji pompy ciepła – na co zwrócić uwagę? Biuro prasowe
2024-02-14 | 12:07

Oferta instalacji pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

Analiza oferty montażu pompy ciepła jest kluczowym etapem dla inwestorów planujących instalację tego urządzenia grzewczego w swoim domu.  Nieuczciwe praktyki niektórych
Energetyka Schneider Electric rozwija generatywną AI wraz z Microsoft Azure OpenAI
2024-01-22 | 09:00

Schneider Electric rozwija generatywną AI wraz z Microsoft Azure OpenAI

Klienci i pracownicy Schneider Electric wykorzystują możliwości generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), która zapewnia wzrost produktywności, dając dostęp do nowych metod
Energetyka Schneider Electric w Davos: elektryfikacja dla dekarbonizacji gospodarki
2024-01-17 | 09:00

Schneider Electric w Davos: elektryfikacja dla dekarbonizacji gospodarki

Aby powstrzymać niekontrolowane zmiany klimatyczne, konieczne jest zwiększenie wykorzystania istniejących technologii. Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Firma

Polski rynek IT cierpi na niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Podnoszenie kompetencji cyfrowych kobiet mogłoby częściowo zaradzić tym brakom

Branża IT, która cierpi na niedobór pracowników, wciąż ma słabą reprezentację kobiet. 40 proc. respondentek podkreśla, że ich firmy w ogóle nie zatrudniają kobiet w działach IT, a tylko 15,5 proc. wskazuje, że kobiety zajmują w nich stanowiska kierownicze lub zarządzające – wynika z badania „Wyzwania kobiet w zakresie cyfryzacji i bezpieczeństwa cyfrowego”. Czynnikiem, który mógłby zwiększyć udział kobiet na tym rynku jest podnoszenie ich kompetencji cyfrowych i szkolenia umożliwiające przebranżowienie. Bez tego trudno będzie spełnić cel z rządowego programu, by do końca dekady co trzeci pracownik na rynku ICT był kobietą. Szczególnie ważnym obszarem takich działań powinno być cyberbezpieczeństwo.

Nauka

Prognozy bólu powiązanego z pogodą byłyby pożyteczną innowacją. Osoby wrażliwe na zmiany aury mogłyby się lepiej do nich przygotować

Ponad 70 proc. osób cierpiących na migrenę zależną od warunków pogodowych chętnie skorzystałoby z narzędzia prognozującego wystąpienie u nich bólu. Niemal połowa z nich uważa, że taka wiedza pozwoliłaby im podjąć działania w celu uniknięcia przykrych dolegliwości lub ograniczenia aktywności we wskazanym czasie. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Georgii w Athens. Skutecznego narzędzia prognostycznego jeszcze nie wynaleziono. Z meteopatią zmaga się nawet co trzeci człowiek na świecie, a 10 proc. ludzi doświadcza natomiast migreny.

Konsument

Rozwój technologii nie idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To zagrożenie dla ochrony danych osobowych

Użytkownicy różnych aplikacji, systemów czy urządzeń nie zawsze są świadomi, czy i w jakim stopniu, przez kogo i do jakich celów będą gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Nierzadko nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ktoś w ogóle takimi danymi zaczął administrować. Zdaniem ekspertów to efekt z jednej strony szybkiego rozwoju technologii, która pozwala coraz większe zbiory danych gromadzić na coraz mniejszych urządzeniach, a z drugiej – braku kampanii informacyjnej o prawach związanych z tymi danymi. Za zmianami nie nadąża też system prawny. Choć RODO działa już od niemal sześciu lat, to wciąż nie funkcjonuje tak jak zakładano. W międzyczasie powstają nowe regulacje, a przed rządem stoi wyzwanie wdrożenia ich do polskiego systemu prawnego oraz opracowania norm krajowych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.