Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
- Projekt Baltic Sea Hydrogen Valley został wyróżniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego
- Nagrodzony projekt to pionierska inicjatywa zbudowania doliny wodorowej obejmującej cały region Morza Bałtyckiego
Baltic Sea Hydrogen Valley (w skrócie: Baltic) to wyjątkowe przedsięwzięcie, którego celem jest budowa transgranicznej Doliny Wodorowej pomiędzy Finlandią a Estonią oraz połączenie jej z lokalnymi dolinami w różnych krajach otaczających Morze Bałtyckie.
Projekt zakłada rozwój międzynarodowych rynków wodorowych, które w krajach tego regionu będą zoptymalizowane pod kątem technicznym i ekonomicznym, działając jednocześnie z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Produkcja wodoru w ramach Baltic Sea Hydrogen ma osiągnąć przed 2030 rokiem blisko 50 000 ton rocznie. Ponad 2/3 zostanie wykorzystane do produkcji metanolu i amoniaku a także w pozostałym przemyśle chemicznym, tworzyw sztucznych i rafineryjnym. O ambicji tego celu świadczy fakt, że produkcja odnawialnego wodoru łącznie w całej Europie w 2023 roku wyniosła 30 000 ton!
Baltic uzyskał dotację z Clean Hydrogen Partnership, a jego łączny budżet wynosi 33 mln euro. Z tej kwoty na zadania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej przeznaczono 274 tys. euro (ponad 1 mln zł).
– Jestem niezmiernie dumny, że inicjatywa Bałtyckiej Doliny Wodorowej oraz udział w niej naszego stowarzyszenia został doceniony przez Porozumienie Wodorowe i stojącą na jego czele Minister Klimatu i Środowiska. Dajemy świadectwo autentycznego uczestnictwa Polski w wodorowej rewolucji dziejącej się obecnie w Unii Europejskiej. Budujemy transgraniczne relacje, które dziś skutkują przepływem wiedzy i dobrych praktyk, a w przyszłości również kolejnymi projektami badawczymi i inwestycjami. Bardzo się cieszę, że to nasze “wyjście na świat” zostało docenione. Bardzo dziękuję całemu zespołowi DDW, obecnemu i w przeszłości zaangażowanemu w ten projekt, ale też naszym wszystkim członkom, bez których takie inicjatywy nie byłyby możliwe. – powiedział Radosław Żydok, który odebrał wyróżnienie z rąk Pani Minister Pauliny Hennig-Kloski.
Rola Dolnośląskiej Doliny Wodorowej w projekcie jest niezwykle istotna w kontekście rozwoju polskiej gospodarki wodorowej. Dzięki zaangażowaniu DDW powstanie prognoza dotycząca możliwości rynkowych związanych z wodorem w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie do 2035 roku. Prognoza obejmie analizę czynników wzrostowych, ryzyka i barier rynkowych, potencjalny rozmiar geograficzny i ekonomiczny rynku, trendy rynkowe, docelowych użytkowników i klientów, głównych konkurentów oraz przewagę konkurencyjną. Analiza skalowania wartości pozwoli zidentyfikować i wybrać odpowiednie projekty replikacji w oparciu o lokalne potrzeby, takie jak ceny energii elektrycznej, gazu ziemnego i paliw transportowych, miks energetyczny, dostępność OZE, taryfy rządowe czy dotacje na ciepło i transport.
Warto podkreślić, że dzięki projektowi Baltic możliwe będzie sfinansowanie z funduszy Unii Europejskiej promocji zastosowania wodoru oraz rozprzestrzenianie wiedzy technicznej na jego temat, co przynajmniej częściowo odciąży krajowy budżet.
Podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego zostały wyróżnione inicjatywy:
- Baltic Sea Hydrogen Valley – Dolnośląska Dolina Wodorowa
- Akademia H2; Smart Cities; Pracownia Badań Jakości Wodoru – ORLEN S.A.
- Wodorowa Mapa Polski – Gaz-System S.A.
- Przystosowanie silnika spalinowego do zasilania wodorem – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Budowa pieców wodorowych – ArcelorMittal Poland S.A.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Przyszłość energii elektrycznej w Polsce: wyzwania i perspektywy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii
Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Nauka
Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]

Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie uważają, że dzięki specyficznym cechom wyglądu niektórych psów, zachowaniom komunikacyjnym zbliżonym do niemowląt i zależności od człowieka mogą one budzić w nas instynkt opiekuńczy porównywalny z tym, jaki wywołują dzieci. Obserwowane w bogatych i rozwiniętych krajach zjawisko dog parentingu budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem naukowców nie ma ono wpływu na rodzicielstwo.
Konsument
Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem

Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.