Komunikaty PR

Zielone historie powracają - na Stoczni Cesarskiej powstaje Ogród Miejski

2021-05-17  |  10:24
Biuro prasowe

Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84icwBN-fiRUuXCpBL1g?e=KCs0wT

PLONY jest oddolną inicjatywą powstałą z chęci stworzenia unikatowego na skalę Gdańska przedsięwzięcia, skupiającego lokalną grupę społeczności pragnącej stale poszerzać swoją wiedzę, doświadczyć pracy z ziemią oraz poznać ludzi o podobnych ekologicznych zainteresowaniach.

Jednym z filarów projektu Stoczni Cesarskiej jest pamięć, która nie tylko odnosi się do rewitalizacji i przeobrażenia istniejącej tkanki oraz dopełnienia jej. Budynki to tylko część wartości tych terenów. To ludzie nadają miejscom znaczenie, dlatego też dla nas pamięć odnosi się przede wszystkim do bogatej historii niematerialnej terenu, którą tworzyła społeczność stoczniowa. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale zieleń i ogrodnictwo odgrywały ważną rolę w Stoczni. Kontynuujemy tę tradycję.” mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu.

"PLONY. ogród miejski" zakłada stworzenie na ok 300m2 plenerowego centrum wymiany wiedzy ekologicznej na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku z możliwością uprawy warzyw w permakulturowych grządkach wyniesionych. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę promowania zrównoważonego stylu życia i edukacji proekologicznej oraz rozwoju miast w kierunku gospodarki cyrkularnej. Ponadto, przedsięwzięcie ma umożliwić aktywny wypoczynek w mieście, w którym przestrzeń zielona jest ograniczona, a ogródki działkowe tak trudno dostępne.

Pierwszy raz pomysł na stworzenie Ogrodu Miejskiego pojawił się gdzieś w październiku, podczas poszukiwania tematu pod projekt semestralny w Pracowni Przestrzeni Publicznych u prof. Jana Sikory. Mając już niewielkie, co prawda doświadczenie w budowie szklarni i uprawie warzyw w mieście, pomyślałyśmy, że dobrze byłoby, żeby nasza semestralna praca nie skończyła jedynie na planszach zaliczeniowych.” mówi Michalina Jasińska, jedna z inicjatorek PLONY. Ogród Miejski. „Zaczęłyśmy więc szukać realnej możliwości wdrożenia i poprzez nasze koleżanki z MAMYWĘ trafiłyśmy do właścicieli Stoczni Cesarskiej, którzy od początku kibicowali naszej wizji.” dodaje Jasińska.

Chcemy stymulować zrównoważony rozwój, który oprócz zielonych przestrzeni publicznych ma także wpływ na lokalność produktów.” kontynuuje Schuurman. „Ważny jest również element edukacyjny, który chcielibyśmy wesprzeć. Młodzi ludzie, zwłaszcza w miastach, powinni mieć kontakt z tego typu miejscami i aktywnie w nich uczestniczyć. Kiedy poznaliśmy Michalinę i Agatę, szybko przekonaliśmy się, jak ta oddolna inicjatywa może w sposób bardzo widoczny wesprzeć realizację naszej wizji.” dodaje Schuurman.

Pierwsze prace nad powstaniem ogrodu rozpoczęły się w maju. Otwarcie PLONÓW planowane jest w czerwcu. Ogród miejski będzie czynny do końca września. Terminy mogą ulec zmianie w związku z warunkami pogodowymi i ewentualnymi obostrzeniami.

Już za moment zamierzamy uruchomić zapisy na adopcję działek pod uprawy dla mieszkańców Gdańska. Aby to się stało, musimy najpierw przygotować przestrzeń, dlatego już teraz zapraszamy chętnych do pomocy. W Ogrodzie uwzględniamy potrzeby wszystkich osób, również tych z niepełnosprawnościami, starszych czy dzieci, bo chcemy tworzyć miejsce, które nie wyklucza.” mówi Agata Biernacik, jedna z inicjatorek PLONY. Ogród Miejski. „W trakcie sezonu planujemy szeroki programu aktywności: wykłady, warsztaty, oprowadzania czy projekcje filmów- wszystko w tematyce ekologii, w miejscu, które samo zostało zaprojektowane w najlepszym duchu rozwiązań ekologicznych.„ kontynuuje Agata Biernacik.

Stocznia Cesarska Development jest patronem i fundatorem inicjatywy PLONY. Ogród Miejski. Firma Barlinek wspiera inicjatywę w zakresie finansowania działań edukacyjno-integracyjnych, a firma Drago Sp. z o.o. użyczyła zaplecza w postaci kontenera.

Kontakt PLONY:

inicjatywa.plony@gmail.com
Michalina: 500 275 300
Agata: 505 629 705

Kontakt SCD:

Dagmara Rozkwitalska
dagmara@stoczniacesarska.pl
tel. 603 033 304

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści Biuro prasowe
2024-04-23 | 14:00

Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści

Kukurydza to jedna z kluczowych upraw dla rynku rolnego w Polsce. Ze względu na duże wymagania pokarmowe, wysoką podatność na stresy abiotyczne oraz ataki szkodników i
Ekologia Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?
2024-04-18 | 10:00

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?  Dzień Ziemi został zapoczątkowany w 1970 roku w USA dzięki inicjatywie senatora Gaylorda Nelsona. Pierwsze obchody święta miały zwrócić
Ekologia Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
2024-04-08 | 09:21

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.