Zamknięty obieg wody w fabrykach Grupy Tubądzin
Grupa Tubądzin
Cedrowice Parcela 11
95-035 Ozorków
e.bak|tubadzin.pl| |e.bak|tubadzin.pl
+48601322440
www.tubadzin.pl
Ekologia i poszanowanie środowiska to jedne z fundamentów działania Grupy Tubądzin. Firma inwestuje własne środki w modernizacje linii produkcyjnych, dzięki którym może oszczędzać energię, surowce i wodę. Zmniejsza ślad węglowy i dąży do neutralności klimatycznej.
– Procesy cięcia, krawędziowania i polerowania płytek odbywają się w środowisku wodnym. Woda krąży w obiegach zamkniętych, a dzięki własnym oczyszczalniom jest stale oczyszczana i zawracana do procesu. Dzięki temu może być wielokrotnie wykorzystywana. – tłumaczy Mirosław Jędrzejczyk, prezes Zarządu Grupy Tubądzin. – Przy takim rozwiązaniu, w produkcji płytek nie powstają ścieki technologiczne. – podkreśla.
We wszystkich zakładach Grupy Tubądzin działa obieg zamknięty wody. Każda fabryka ma również własną oczyszczalnię. To nie jedyne proekologiczne rozwiązanie na liniach produkcyjnych Grupy Tubądzin. Płytki powstają z najwyższej jakości naturalnych surowców. Rozwiązania technologiczne na linii pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną i gaz ziemny.
Eko-logiczne rozwiązania
Praca młyna ciągłego pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 40% w porównaniu do tradycyjnych młynów okresowych. Przy produkcji granulatu w suszarni rozpyłowej wykorzystywane jest gorące powietrze z pieca. Najnowocześniejsza linia produkcyjna Continua+ zużywa 75% mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych pras.
Piec MAESTRO wyposażony jest w system FMD, który poprzez zastosowane analizatory steruje stechiometrią spalania gazu. Dzięki temu zużycie gazu jest ograniczane do minimum, a zastosowane dodatkowych izolacji w obszarach odzysku ciepła spalania zapewnia lepszą efektywność wykorzystania energii.
Zero waste
Odpady powstałe podczas produkcji nie są wyrzucane, ale kierowane do ponownego wykorzystania. Granulat jest zawracany do procesu produkcji bezpośrednio na prasie. Dzięki temu jest wykorzystywany w 100%, co przekłada się na zmniejszenie zużycia surowców, wody, energii i gazu.
W najbliższych miesiącach Grupa Tubądzin zrealizuje kolejną inwestycję ze środków własnych, wartości kilkunastu milionów złotych. Zakupiła kilkuhektarową działkę, na której powstanie instalacja fotowoltaiczna. Dzięki temu Tubądzin będzie korzystać z własnej zielonej energii elektrycznej.
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.