Zamknięty obieg wody w fabrykach Grupy Tubądzin
Grupa Tubądzin
Cedrowice Parcela 11
95-035 Ozorków
e.bak|tubadzin.pl| |e.bak|tubadzin.pl
+48601322440
www.tubadzin.pl
Ekologia i poszanowanie środowiska to jedne z fundamentów działania Grupy Tubądzin. Firma inwestuje własne środki w modernizacje linii produkcyjnych, dzięki którym może oszczędzać energię, surowce i wodę. Zmniejsza ślad węglowy i dąży do neutralności klimatycznej.
– Procesy cięcia, krawędziowania i polerowania płytek odbywają się w środowisku wodnym. Woda krąży w obiegach zamkniętych, a dzięki własnym oczyszczalniom jest stale oczyszczana i zawracana do procesu. Dzięki temu może być wielokrotnie wykorzystywana. – tłumaczy Mirosław Jędrzejczyk, prezes Zarządu Grupy Tubądzin. – Przy takim rozwiązaniu, w produkcji płytek nie powstają ścieki technologiczne. – podkreśla.
We wszystkich zakładach Grupy Tubądzin działa obieg zamknięty wody. Każda fabryka ma również własną oczyszczalnię. To nie jedyne proekologiczne rozwiązanie na liniach produkcyjnych Grupy Tubądzin. Płytki powstają z najwyższej jakości naturalnych surowców. Rozwiązania technologiczne na linii pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną i gaz ziemny.
Eko-logiczne rozwiązania
Praca młyna ciągłego pozwala na ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 40% w porównaniu do tradycyjnych młynów okresowych. Przy produkcji granulatu w suszarni rozpyłowej wykorzystywane jest gorące powietrze z pieca. Najnowocześniejsza linia produkcyjna Continua+ zużywa 75% mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych pras.
Piec MAESTRO wyposażony jest w system FMD, który poprzez zastosowane analizatory steruje stechiometrią spalania gazu. Dzięki temu zużycie gazu jest ograniczane do minimum, a zastosowane dodatkowych izolacji w obszarach odzysku ciepła spalania zapewnia lepszą efektywność wykorzystania energii.
Zero waste
Odpady powstałe podczas produkcji nie są wyrzucane, ale kierowane do ponownego wykorzystania. Granulat jest zawracany do procesu produkcji bezpośrednio na prasie. Dzięki temu jest wykorzystywany w 100%, co przekłada się na zmniejszenie zużycia surowców, wody, energii i gazu.
W najbliższych miesiącach Grupa Tubądzin zrealizuje kolejną inwestycję ze środków własnych, wartości kilkunastu milionów złotych. Zakupiła kilkuhektarową działkę, na której powstanie instalacja fotowoltaiczna. Dzięki temu Tubądzin będzie korzystać z własnej zielonej energii elektrycznej.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.