Wernisaż prac dzieci z powiatu otwockiego. Pokazali, czym jest upcykling
Projekty nietuzinkowych instrumentów muzycznych, a także przedmioty codziennego użytku. Koszyki wyplatane z makulatury, torby z banerów reklamowych czy wygodny fotel z butelek PET i jutowych worków. 16 września na składowisku Amest Otwock odbył się uroczysty wernisaż prac stworzonych przez dzieci i młodzież z powiatu otwockiego w ramach projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa” i warsztatów upcyklingowych Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Polacy z roku na rok wytwarzają coraz więcej odpadów. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju tylko w 2020 r. wytworzył 342 kg śmieci, o 9 kg więcej niż rok wcześniej
– Wyzwania związane z koniecznością unieszkodliwiania odpadów z roku na rok są coraz większe. Pomimo systemowych zmian, które obecnie następują, poziom produkcji śmieci rośnie. Naszym zdaniem jedną z recept na taki stan rzeczy, oprócz wprowadzania nowych i pożytecznych regulacji, jest praca u podstaw, czyli edukacja. To dotyczy zwłaszcza najmłodszych, którzy już niebawem będą decydowali o tym, jak wygląda nie tylko najbliższe otoczenie, ale także cały świat. Dlatego właśnie powołaliśmy Akademię Ekologiczną Amest Otwock, która promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym i rozwija postawy ekologiczne. My wszyscy musimy chronić i wspierać środowisko, w którym żyjemy – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o.
W czerwcu 2021 r. Akademia Ekologiczna Amest Otwock podjęła współpracę merytoryczną, praktyczną i mentoringową z twórcami projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa”. Uczestnicy inicjatywy w ten sposób wzięli udział w warsztatach ekologicznych i pszczelarskich (22 czerwca), a także upcyklingowych (2 września), podczas których odbyło się również zakończenie projektu. 16 września na składowisku Amest Otwock miał natomiast miejsce uroczysty wernisaż prac powstałych w czasie akcji.
– Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa” to z jednej strony próba pokazania dzieciom i młodzieży, że nie wszystko, co już pozornie wykorzystane, rzeczywiście do niczego się nie nadaje, a z drugiej odniesienie do bluesowej spuścizny muzycznej naszego miasta. Otwock jest bowiem uznawany za nieoficjalną stolicę bluesa na obszarze Mazowsza. W ten sposób powstały nie tylko wspaniałe koncepcje nowych instrumentów, ale także przedmioty użytkowe, które będą służyły jeszcze przez długi czas – tłumaczy Renata Demiańczuk, nauczycielka z Otwocka i współorganizatorka inicjatywy „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa”. Projekt został zrealizowany przy współudziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”.
W samym wernisażu udział wzięli: Jego Ekscelencja Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoch w Polsce, Jarosław Margielski, Prezydent miasta Otwock, Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, liczni goście, a także uczestnicy i koordynatorzy projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa” oraz przedstawiciele Amest Otwock.
W swoim wystąpieniu Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Włoch Aldo Amati podkreślał, że docenia wyjątkowość składowiska odpadów, które jest gospodarzem miejsca, zwłaszcza ze względu na aspekty środowiskowe. Zaprosił również uczestników projektu do odwiedzenia Ambasady Republiki Włoch w Warszawie. Z kolei Pan Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, przekazał podziękowania i przeczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także wręczył upominki dzieciom i młodzieży. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i koncertem muzyki blues.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.