Komunikaty PR

We Wrocławiu powstała Europejska Pasieka Miejska

2022-06-29  |  19:00
Biuro prasowe

W środę, 29 czerwca na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego otwarto nową miejską pasiekę. Wszystko za sprawą współpracy uczelni oraz Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, pomysłodawcy i fundatora inicjatywy.

Na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego pojawiło się 8 uli, które od dziś zamieszkują pszczoły miodne. Oficjalnemu otwarciu pasieki towarzyszyły rozmowy ze specjalistami na temat roli tych owadów zapylających nie tylko w ekosystemie, ale i w gospodarce rolnej.

Większość osób nie wie, że pszczoła miodna jest jednym z aż 474 gatunków tych owadów żyjących w Polsce. Poprzez powstanie pasieki na naszej uczelni chcemy nie tylko popularyzować wiedzę o pszczelarstwie, ale również udowodnić, że ludzie i pszczoły mogą funkcjonować w pełnej koegzystencji, obok siebie, z pełną korzyścią dla obu stron – mówi dr hab. inż. Adam Roman, dziekan Wydziału Nauk Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.

Powstawanie coraz liczniejszych miejskich pasiek to jedno z działań służących ochronie i odbudowie populacji pszczół – do tego celu dąży Parlament Europejski poprzez realizację strategii na rzecz różnorodności biologicznej 2030.

Parlament Europejski od lat aktywnie działa na rzecz ochrony pszczół i owadów zapylających –  nie bez przyczyny. Owady zapylające mają bowiem kluczowe znaczenie dla działalności rolniczej w Unii Europejskiej. Aż 84 procent wszystkich gatunków roślin oraz 76 procent europejskiej produkcji żywności zależy od zapylania przez owady. Oznacza to, że roczną produkcję rolną całej Unii Europejskiej, odpowiadającą kwocie 15 mld euro, można bezpośrednio przypisać tym niewielkim owadom – opowiada Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Aby zatrzymać dynamiczny spadek liczebności pszczół, obserwowany w ostatnich latach, Unia Europejska pracuje nad uregulowaniem polityki stosowania środków ochrony roślin – m.in. poprzez sukcesywną walkę o ograniczenie wykorzystywania przez rolników pestycydów, które zabijają nie tylko szkodniki niszczące uprawy, ale również owady zapylające.

W kwietniu 2018 r. dzięki działaniom Unii Europejskiej przyjęto całkowity zakaz stosowania substancji takich jak imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam, znanych jako neonikotynoidy, a w 2019 r. przyjęto rezolucję w sprawie owadów zapylających. Ale działania Parlamentu Europejskiego to również aktywności i inicjatywy edukacyjne, budujące świadomość na temat niezwykle ważnej roli pszczół w funkcjonowaniu całego ekosystemu – takie jak Europejski Tydzień Pszczół, który obchodzimy od 2012 roku – mówi Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Działania Parlamentu Europejskiego w ostatnich latach koncentrują się również na wzmożonym wsparciu pszczelarstwa i promocji walorów zdrowotnych miodu, a także dbałości o jego najwyższą jakość.

Aby odpowiednio zatroszczyć się o pszczele rodziny, które zamieszkały na Uniwersytecie, przed naszą pasieką została wysiana łąka kwietna, by mieć pewność, że nie zabraknie im pożywienia. Zadbaliśmy również o to, by pszczołom nie było za gorąco, rozmieszczając ule w zacienionym miejscu. Stworzenie optymalnych warunków jest niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że jedna pszczoła przez całe swoje życie jest w stanie wyprodukować zaledwie jedną łyżeczkę tego „płynnego złota”, a na słoik miodu składa się nektar z około 4 milionów kwiatów – podsumowuje dr Paweł Migdał z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Opiekę nad nowymi mieszkankami wrocławskiej uczelni będą sprawować m.in. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Pszczelarzy “APIS” na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Projekt powstania pasieki został zrealizowany w ramach programu wspolnie.eu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach przekroczy wagę ryb Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:55

Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach przekroczy wagę ryb

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Ekologia Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści
2024-04-23 | 14:00

Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści

Kukurydza to jedna z kluczowych upraw dla rynku rolnego w Polsce. Ze względu na duże wymagania pokarmowe, wysoką podatność na stresy abiotyczne oraz ataki szkodników i
Ekologia Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?
2024-04-18 | 10:00

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?  Dzień Ziemi został zapoczątkowany w 1970 roku w USA dzięki inicjatywie senatora Gaylorda Nelsona. Pierwsze obchody święta miały zwrócić

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.