Tu w Krakowie oddasz elektrośmieci. W zamian dostaniesz roślinkę

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Masz w domu zepsutą lokówkę lub suszarkę, laptop, który odmówił posłuszeństwa, a może nieużywane od dawna gadżety i zabawki elektroniczne albo niedziałające drobne sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak np. tostery, miksery czy czajniki elektryczne?
Już 14 października, w godzinach od 10.00 do 16.00, w Nowych Czyżynach odbędzie się wielka zbiórka elektrośmieci. To okazja do tego, aby w bezpieczny sposób, a także z poszanowaniem środowiska pozbyć się z domu niepotrzebnych przedmiotów, które zasilane są na prąd lub baterie.
– 14 października przypada Międzynarodowy Dzień Elektroodpadów, jest to więc doskonała okazja do tego, aby zrobić w domu porządki i wyrzucić sprzęty, które zepsute zalegają na półkach, w szufladach i szafkach, łapiąc tylko kurz – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny.
– Warto jednak zrobić to z głową. Tego typu odpadów nie wolno bowiem wrzucać do śmietników. Jest to bowiem niebezpieczne dla środowiska i człowieka, a do tego grozi za to kara finansowa. Dzięki naszej akcji zbiórki elektrośmieci można jednak pozbyć się ich w bezpieczny sposób, jednocześnie troszcząc się o przyrodę – dodaje.
Tym bardziej, że oddając elektrośmieci będzie można wrócić do domu z zielonym upominkiem. Dla pierwszych 200 osób Nowe Czyżyny przygotowały skrzydłokwiaty – rośliny, które mają zdolność filtrowania powietrza.
Aby odebrać domowy kwiatek w doniczce za elektrośmieci trzeba jednak przynieść ich minimum 2 kg. Roślinę będzie można zdobyć także w inny sposób, przynosząc zamiast elektrośmieci torbę baterii.
– To akcja, której celem jest przede wszystkim eko-edukacja mieszkańców Krakowa. Chcemy przypomnieć o tym, że należy różnie obchodzić się z różnymi kategoriami śmieci. W tym przypadku z elektrośmieciami, które zawsze muszą trafiać do specjalnych kontenerów lub do specjalnych punktów, jak ten w Nowych Czyżynach – mówi Anna Brzozowska.
W czasie wydarzenia nie zabraknie także innych atrakcji. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach, w czasie których, używając różnego rodzaju odpadów, będą tworzyć m.in. łapacze snów, a także pojemniki na długopisy. Będzie to okazja do tego, aby dzieci więcej dowiedziały się m.in. o GOZ, czyli gospodarce obiegu zamkniętego.
Cała zbiórka realizowana będzie przy wejściu do centrum handlowego od Leroy Merlin na terenie Nowych Czyżyn. Akcja odbywa się we współpracy z Fundacją dla Edukacji Ekologicznej z Krakowa, BIOSYSTEM, Leroy Merlin i Carrefour.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.