Tu w Krakowie oddasz elektrośmieci. W zamian dostaniesz roślinkę
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Masz w domu zepsutą lokówkę lub suszarkę, laptop, który odmówił posłuszeństwa, a może nieużywane od dawna gadżety i zabawki elektroniczne albo niedziałające drobne sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak np. tostery, miksery czy czajniki elektryczne?
Już 14 października, w godzinach od 10.00 do 16.00, w Nowych Czyżynach odbędzie się wielka zbiórka elektrośmieci. To okazja do tego, aby w bezpieczny sposób, a także z poszanowaniem środowiska pozbyć się z domu niepotrzebnych przedmiotów, które zasilane są na prąd lub baterie.
– 14 października przypada Międzynarodowy Dzień Elektroodpadów, jest to więc doskonała okazja do tego, aby zrobić w domu porządki i wyrzucić sprzęty, które zepsute zalegają na półkach, w szufladach i szafkach, łapiąc tylko kurz – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny.
– Warto jednak zrobić to z głową. Tego typu odpadów nie wolno bowiem wrzucać do śmietników. Jest to bowiem niebezpieczne dla środowiska i człowieka, a do tego grozi za to kara finansowa. Dzięki naszej akcji zbiórki elektrośmieci można jednak pozbyć się ich w bezpieczny sposób, jednocześnie troszcząc się o przyrodę – dodaje.
Tym bardziej, że oddając elektrośmieci będzie można wrócić do domu z zielonym upominkiem. Dla pierwszych 200 osób Nowe Czyżyny przygotowały skrzydłokwiaty – rośliny, które mają zdolność filtrowania powietrza.
Aby odebrać domowy kwiatek w doniczce za elektrośmieci trzeba jednak przynieść ich minimum 2 kg. Roślinę będzie można zdobyć także w inny sposób, przynosząc zamiast elektrośmieci torbę baterii.
– To akcja, której celem jest przede wszystkim eko-edukacja mieszkańców Krakowa. Chcemy przypomnieć o tym, że należy różnie obchodzić się z różnymi kategoriami śmieci. W tym przypadku z elektrośmieciami, które zawsze muszą trafiać do specjalnych kontenerów lub do specjalnych punktów, jak ten w Nowych Czyżynach – mówi Anna Brzozowska.
W czasie wydarzenia nie zabraknie także innych atrakcji. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach, w czasie których, używając różnego rodzaju odpadów, będą tworzyć m.in. łapacze snów, a także pojemniki na długopisy. Będzie to okazja do tego, aby dzieci więcej dowiedziały się m.in. o GOZ, czyli gospodarce obiegu zamkniętego.
Cała zbiórka realizowana będzie przy wejściu do centrum handlowego od Leroy Merlin na terenie Nowych Czyżyn. Akcja odbywa się we współpracy z Fundacją dla Edukacji Ekologicznej z Krakowa, BIOSYSTEM, Leroy Merlin i Carrefour.
Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.
Polityka
Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.