Komunikaty PR

Trzy laureatki III edycji programu grantowego SOFIA promującego OZE

2024-10-03  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Magdalena Maksymiuk
PR Hub

Długa 16/205
00-238 Warszawa
magdalena.maksymiuk|prhub.eu| |magdalena.maksymiuk|prhub.eu
609555990
prhub.eu
Do pobrania docx ( 0.13 MB )

Bezzałogowy samolot solarny, recykling grafitu z zużytych baterii i akumulatorów oraz pomysł na zastosowanie wodorowych ogniw paliwowych w przemyśle i gospodarstwach domowych to zwycięskie projekty III edycji programu grantowego SOFIA. W inicjatywie organizowanej przez ONDE wzięło udział kilkudziesięciu młodych naukowców. Granty otrzymały trzy studentki – pasjonatki wykorzystywania i rozpowszechniania odnawialnych źródeł energii.

Każda ze zgłoszonych do tegorocznej edycji programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) inicjatyw to dowód na prawdziwość hasła „młodzi są zmianą”. Projekty adresują realne wyzwania związane z zieloną energią oraz pomysły na ich szeroką implementację. W zgłoszeniach nie zabrakło innowacyjnych rozwiązań z zakresu dekarbonizacji i recyklingu, jak też wynalazków ułatwiających pracę na co dzień, a przyszłą zmianę najlepiej widać w pracach zwycięskiej trójki, objętej wsparciem grantowym ONDE i ZPUE.

– Zwycięskie projekty pokazują, jak wiele wyzwań stawia przed nami transformacja energetyczna i jak dużą ich świadomość reprezentuje młode pokolenie – komentuje Maciej Naparty, Dyrektor Departamentu Techniki i Rozwoju ZPUE S.A. – Cieszę się, że uczestnicy programu grantowego SOFIA są gotowi do rozwijania OZE w Polsce, a my jako przedstawiciele branży możemy im w tym pomóc. Mam nadzieję, że wygrana w programie będzie dla nich ważnym punktem w długiej i pełnej sukcesów karierze, a zwycięskie innowacje przyczynią się do poprawy jakości życia milionów ludzi.

Laureatki III edycji SOFIA

Jury programu grantowego SOFIA, wybrało trzy laureatki edycji 2024 spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. Oto autorki zwycięskich projektów:

  • Róża Łopusiewicz z AGH w Krakowie zgłosiła projekt „Bezzałogowy samolot solarny” w kategorii Dzika Karta OZE. Autorka zaproponowała alternatywę dla dronów napędzanych tradycyjnymi paliwami. Samolot solarny, wyposażony w panele słoneczne, będzie ekologicznym i autonomicznym narzędziem do monitorowania wizyjnego, badania powietrza, dystrybucji szczepionek dla zwierząt leśnych czy wspierania akcji ratunkowych w trudnym terenie.
  • Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej zaproponowała stworzenie nowej technologii recyklingu i regeneracji grafitu z zużytych baterii i akumulatorów. Projekt „Czarna strona Zielonej Transformacji”, także zgłoszony w kategorii Dzika Karta OZE, ma przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów elektronicznych na wysypiskach.
  • Maja Grodzka z Politechniki Bydgoskiej chce wspierać upowszechnianie zastosowania wodorowych ogniw paliwowych w przemyśle i gospodarstwach domowych. Autorka projektu „Wykorzystanie ogniw paliwowych w hybrydowych systemach OZE i w magazynowaniu energii” (zgłoszenie w kategorii Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych) zapewnia, że ogniwa wodorowe to przyszłość – są bardziej ekologiczne niż inne ogniwa generujące energię.

Program grantowy pełen korzyści

Główną nagrodą w programie grantowym SOFIA są środki na rozwój projektów naukowych związanych z OZE - w tej edycji to 20 tys. zł dla każdej laureatki. Jednak aspekt finansowy to tylko jedna z korzyści z udziału w tej ważnej inicjatywie. Dzięki Science Onde Flow Innovation Academy młodzi naukowcy mogą zainwestować w badania lub prototyp swojego pomysłu oraz zyskać realny wpływ na transformację w kierunku zielonej energii.

– Nasz program grantowy daje młodym ludziom bezcenny z ich perspektywy wpływ na rzeczywistość – zapewnia Bogusław Pieczykolan, Dyrektor Działu Rozwoju Projektów własnych OZE w ONDE SA i juror programu - Oprócz nagród pieniężnych zapewniamy uczestnikom możliwość zaistnienia na rynku OZE poprzez prezentację projektów szerszemu gronu specjalistów oraz nawiązanie nowych kontaktów. Wymiana doświadczeń przyda im się na dalszych szczeblach kariery, gdy będą rozwijać odnawialne źródła energii, zmieniając polski sektor energetyczny. A że zrobią to skutecznie, nie mam cienia wątpliwości: świadczą o tym wysoki poziom merytoryczny zgłoszonych projektów i nieszablonowe podejście do proponowanych rozwiązań.

Uczestnicy III edycji programu grantowego SOFIA po raz kolejny dowiedli, że przyszłość odnawialnych źródeł energii (OZE) jest w dobrych rękach. W inicjatywie powołanej przez firmę ONDE SA, lidera branży OZE w Polsce, wzięło udział kilkudziesięciu studentów, naukowców oraz pasjonatów z całego kraju. Uczestnicy walczyli o dofinansowanie projektów z różnych obszarów związanych z OZE, a ich prace oceniali przedstawiciele ONDE SA – mecenasa programu grantowego, partner programu – ZPUE S.A., a także reprezentanci środowiska akademickiego. Pod obrady jury trafiły pomysły zgłoszone w 5 kategoriach, kluczowych dla rozwoju OZE:

  1. Nowe rozwiązanie w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE;
  2. Nowoczesne systemy sterowania i nadzoru dla OZE;
  3. Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych;
  4. Dzika karta OZE;
  5. Cykl życia OZE.

 

W poprzednich dwóch edycjach programu SOFIA granty otrzymało 12 młodych naukowców. 

Więcej informacji na stronie: https://ondeflow.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Hub
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Masz zepsuty toster lub tablet? Wymień go na zioła! Biuro prasowe
2024-09-13 | 13:00

Masz zepsuty toster lub tablet? Wymień go na zioła!

  Nie wiesz, co zrobić z elektroodpadami? Przez jeden dzień w Galerii Północnej działać będzie punkt, w którym wyrzucisz je bezpiecznie. W zamian otrzymasz natomiast
Ekologia Analizatory kolorymetryczne w branży wod-kan
2024-09-04 | 11:00

Analizatory kolorymetryczne w branży wod-kan

Wraz z zaostrzającymi się normami dotyczącymi jakości wody i oczyszczanych ścieków, branża wod-kan poszukuje odpowiednich rozwiązań, które sprostają tym rosnącym wyzwaniom.
Ekologia BRAK ZDJĘCIA
2024-08-29 | 11:08

Opakowaniowe sposoby na upały

Sezon letni, ze względu na wysokie temperatury, nie jest łatwym okresem w branży logistycznej.  Tym, którzy w tym czasie zastanawiają się, jak zapakować przesyłkę, by jej zawartość wytrzymała upał, przyda się kilka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym

Polska jest najbardziej zaawansowana spośród państw członkowskich w pracach nad stworzeniem Społecznego Planu Klimatycznego, który ma zostać przedstawiony w ciągu kilku tygodni. W ramach planu 50 mld zł ze Społecznego Funduszu Klimatycznego trafi na wsparcie transformacji energetycznej w Polsce, z czego jedna trzecia – na inwestycje w obszarze budownictwa. Z założenia środki te mają uchronić najbiedniejszych przed ubóstwem energetycznym w czasie przejściowym transformacji energetycznej.

IT i technologie

Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym zwłaszcza uczenia maszynowego czy generatywnej sztucznej inteligencji, zwiększa możliwości statystyków. Mogą oni korzystać z nowych źródeł danych i poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji. Wraz z rozwojem narzędzi informatycznych zmienia się też sposób, w jaki odbiorcy poszukują danych statystycznych. Opracowania przygotowywane przez jednostki takie jak Główny Urząd Statystyczny czy Eurostat będą musiały konkurować z tymi, które przygotowują podmioty niewyspecjalizowane lub nawet modele językowe, bazujące często na niepewnych źródłach.

Transport

Mała liczba punktów ładowania spowalnia rozwój elektromobilności. Powodem długi czas oczekiwania na przyłącza prądowe

Tempo rozbudowy infrastruktury ładowania w Polsce wciąż jest zbyt wolne i pozostaje jedną z największych barier w rozwoju rynku samochodów elektrycznych – wskazują eksperci. Chętnych na budowę takich instalacji nie brakuje, ale problemem jest długi czas oczekiwania na przyłącza prądowe. Proces uruchamiania nowych punktów ładowania przeciąga się nawet do dwóch–trzech lat, a można by go skrócić co najmniej o połowę.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.