Komunikaty PR

Trzy laureatki III edycji programu grantowego SOFIA promującego OZE

2024-10-03  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Magdalena Maksymiuk
PR Hub

Długa 16/205
00-238 Warszawa
magdalena.maksymiuk|prhub.eu| |magdalena.maksymiuk|prhub.eu
609555990
prhub.eu
Do pobrania docx ( 0.13 MB )

Bezzałogowy samolot solarny, recykling grafitu z zużytych baterii i akumulatorów oraz pomysł na zastosowanie wodorowych ogniw paliwowych w przemyśle i gospodarstwach domowych to zwycięskie projekty III edycji programu grantowego SOFIA. W inicjatywie organizowanej przez ONDE wzięło udział kilkudziesięciu młodych naukowców. Granty otrzymały trzy studentki – pasjonatki wykorzystywania i rozpowszechniania odnawialnych źródeł energii.

Każda ze zgłoszonych do tegorocznej edycji programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) inicjatyw to dowód na prawdziwość hasła „młodzi są zmianą”. Projekty adresują realne wyzwania związane z zieloną energią oraz pomysły na ich szeroką implementację. W zgłoszeniach nie zabrakło innowacyjnych rozwiązań z zakresu dekarbonizacji i recyklingu, jak też wynalazków ułatwiających pracę na co dzień, a przyszłą zmianę najlepiej widać w pracach zwycięskiej trójki, objętej wsparciem grantowym ONDE i ZPUE.

– Zwycięskie projekty pokazują, jak wiele wyzwań stawia przed nami transformacja energetyczna i jak dużą ich świadomość reprezentuje młode pokolenie – komentuje Maciej Naparty, Dyrektor Departamentu Techniki i Rozwoju ZPUE S.A. – Cieszę się, że uczestnicy programu grantowego SOFIA są gotowi do rozwijania OZE w Polsce, a my jako przedstawiciele branży możemy im w tym pomóc. Mam nadzieję, że wygrana w programie będzie dla nich ważnym punktem w długiej i pełnej sukcesów karierze, a zwycięskie innowacje przyczynią się do poprawy jakości życia milionów ludzi.

Laureatki III edycji SOFIA

Jury programu grantowego SOFIA, wybrało trzy laureatki edycji 2024 spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. Oto autorki zwycięskich projektów:

  • Róża Łopusiewicz z AGH w Krakowie zgłosiła projekt „Bezzałogowy samolot solarny” w kategorii Dzika Karta OZE. Autorka zaproponowała alternatywę dla dronów napędzanych tradycyjnymi paliwami. Samolot solarny, wyposażony w panele słoneczne, będzie ekologicznym i autonomicznym narzędziem do monitorowania wizyjnego, badania powietrza, dystrybucji szczepionek dla zwierząt leśnych czy wspierania akcji ratunkowych w trudnym terenie.
  • Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej zaproponowała stworzenie nowej technologii recyklingu i regeneracji grafitu z zużytych baterii i akumulatorów. Projekt „Czarna strona Zielonej Transformacji”, także zgłoszony w kategorii Dzika Karta OZE, ma przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów elektronicznych na wysypiskach.
  • Maja Grodzka z Politechniki Bydgoskiej chce wspierać upowszechnianie zastosowania wodorowych ogniw paliwowych w przemyśle i gospodarstwach domowych. Autorka projektu „Wykorzystanie ogniw paliwowych w hybrydowych systemach OZE i w magazynowaniu energii” (zgłoszenie w kategorii Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych) zapewnia, że ogniwa wodorowe to przyszłość – są bardziej ekologiczne niż inne ogniwa generujące energię.

Program grantowy pełen korzyści

Główną nagrodą w programie grantowym SOFIA są środki na rozwój projektów naukowych związanych z OZE - w tej edycji to 20 tys. zł dla każdej laureatki. Jednak aspekt finansowy to tylko jedna z korzyści z udziału w tej ważnej inicjatywie. Dzięki Science Onde Flow Innovation Academy młodzi naukowcy mogą zainwestować w badania lub prototyp swojego pomysłu oraz zyskać realny wpływ na transformację w kierunku zielonej energii.

– Nasz program grantowy daje młodym ludziom bezcenny z ich perspektywy wpływ na rzeczywistość – zapewnia Bogusław Pieczykolan, Dyrektor Działu Rozwoju Projektów własnych OZE w ONDE SA i juror programu - Oprócz nagród pieniężnych zapewniamy uczestnikom możliwość zaistnienia na rynku OZE poprzez prezentację projektów szerszemu gronu specjalistów oraz nawiązanie nowych kontaktów. Wymiana doświadczeń przyda im się na dalszych szczeblach kariery, gdy będą rozwijać odnawialne źródła energii, zmieniając polski sektor energetyczny. A że zrobią to skutecznie, nie mam cienia wątpliwości: świadczą o tym wysoki poziom merytoryczny zgłoszonych projektów i nieszablonowe podejście do proponowanych rozwiązań.

Uczestnicy III edycji programu grantowego SOFIA po raz kolejny dowiedli, że przyszłość odnawialnych źródeł energii (OZE) jest w dobrych rękach. W inicjatywie powołanej przez firmę ONDE SA, lidera branży OZE w Polsce, wzięło udział kilkudziesięciu studentów, naukowców oraz pasjonatów z całego kraju. Uczestnicy walczyli o dofinansowanie projektów z różnych obszarów związanych z OZE, a ich prace oceniali przedstawiciele ONDE SA – mecenasa programu grantowego, partner programu – ZPUE S.A., a także reprezentanci środowiska akademickiego. Pod obrady jury trafiły pomysły zgłoszone w 5 kategoriach, kluczowych dla rozwoju OZE:

  1. Nowe rozwiązanie w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE;
  2. Nowoczesne systemy sterowania i nadzoru dla OZE;
  3. Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych;
  4. Dzika karta OZE;
  5. Cykl życia OZE.

 

W poprzednich dwóch edycjach programu SOFIA granty otrzymało 12 młodych naukowców. 

Więcej informacji na stronie: https://ondeflow.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Hub
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej

Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.

Ochrona środowiska

Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów

Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.

Handel

MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję

Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.