Komunikaty PR

Święta na zielono, czyli jarmark bożonarodzeniowy w Trydencie w ekologicznym wyd

2022-11-30  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania 11 ( 0.07 MB )

Od 19 listopada 2022 r. do 8 stycznia 2023 r. włoskie miasto Trydent gości już 28. edycję słynnego jarmarku bożonarodzeniowego, podczas którego entuzjaści tradycyjnych smaków i lokalnej kultury mogą skosztować regionalnych wyrobów, zaopatrzyć się w prezenty bożonarodzeniowe u rękodzielników i wziąć udział w towarzyszących kiermaszom wydarzeniach rozrywkowych. Nowością tegorocznej edycji są dwa rowery, które umożliwią gościom aktywny (dosłownie) udział w oświetleniu jarmarku.

Zima we Włoszech to nie tylko białe szaleństwo na spektakularnych, obficie ośnieżonych stokach. Włoski region Trentino, poza pięknymi widokami, doskonałą kuchnią, malowniczymi miasteczkami czy licznymi inicjatywami kulturalnymi, oferuje gościom także słynne w Europie i na świecie jarmarki bożonarodzeniowe i wyjątkową atmosferę alpejskich świąt.

 

Święta pełne dobrej, czystej energii

Od momentu zapalenia świateł na choince na Piazza Duomo i wzdłuż ulic historycznego centrum miasta, Trydent po raz kolejny został oficjalnie przekształcony w Miasto Bożego Narodzenia. Miasto, które tym razem zachęca gości do chwili zadumy nad świadomą konsumpcją i rolą człowieka w zrównoważonym rozwoju z poszanowaniem natury. Umieszczone na Piazza Duomo dwa rowery treningowe zostały połączone z akumulatorem, dzięki czemu każda minuta pedałowania przekształcona będzie w czystą energię, która pomoże utrzymać światła imprezy.

"Ta inicjatywa – wyjaśnia Elisabetta Bozzarelli, radna miejska ds. turystyki – silnie pożądana przez gminę Trento, ma na celu zainicjowanie przesłania o kluczowym znaczeniu, w tym roku jeszcze bardziej charakteryzującego się koniecznością ponownego przemyślenia i optymalizacji zużycia energii: transformacja ekologiczna wymaga wkładu każdego z nas”.

Świąteczne stoiska i ulice miasta oświeci w 100% zielona energia, pochodząca z elektrowni wodnych zarządzanych przez Dolomiti Energia S.p.A oraz z wspominanych rowerów treningowych. Natomiast seria usprawnień technicznych podczas jarmarku pozwoli zmniejszyć zużycie energii o 20% w porównaniu w rokiem ubiegłym. To jednak nie koniec proekologicznych rozwiązań: poczynając od segregacji i zbiórki odpadów, wykorzystywanych potem jako źródło energii odnawialnej, poprzez użycie podczas konstrukcji kiermaszu materiałów przyjaznych środowisku aż po transport publiczny podczas imprezy – jarmark bożenarodzeniowy w Trydencie urzeczywistnia tak ważne dla całego regionu Trentino zobowiązania dla ochrony środowiska naturalnego. Niemniej, jak zapewniają organizatorzy, tegoroczna edycja kiermaszu będzie równie spektakularna i baśniowa, co poprzednie.

Magiczne chatki

W sercu imprezy tradycyjnie znajdują się stoiska w postaci małych drewnianych domków i ich wystawcy – lokalni producenci, którzy zapraszają gości do wypróbowania aromatycznych smakołyków i poszukania równie wyjątkowych upominków. Siedemdziesiąt pięć stoisk, podzielonych między Piazza Fiera i Piazza Battisti, aż do 8 stycznia będzie codziennie witać odwiedzających w triumfie świateł, kolorów i zapachów. To właśnie tutaj odbywa się intrygująca podróż po drogach tradycji i kreatywności regionalnego rzemiosła oraz kuchni. To tutaj zwiedzający przyjemnie gubią się wśród ozdobnych ornamentów, drewnianych drzewek czy miniaturowych szopek oraz rozkoszują regionalnymi daniami – stoiska oferują specjały kulinarne na każdy gust.

Coś dla najmłodszych…

Na dzieci czeka w tym roku, oprócz diabelskiego młyna, Zaczarowana Wioska ustawiona na Piazza Dante. Kreacja wykonana jest z drewna i naturalnych materiałów i obejmuje osiem tematycznych domków: Punkt Informacyjny, Dom Mikołaja, jego Warsztat, Pocztę, Zakład Krawiecki, Stajnię, Dom Elfów i Fabrykę Zabawek. Dodatkowo świąteczne miasteczko otwiera swoje ulice na ciekawość dzieci dzięki ponadczasowym środkom transportu: podczas gdy urokliwe dorożki suną ulicami, najpopularniejsza atrakcja, tradycyjna kolejka elektryczna, mknie po szynach. Natomiast w samym sercu Piazza Dante, na najmłodszych czeka ekologiczny tor saneczkowy (20 na 10 metrów!). Aby zachować spójność z filozofią oszczędzania energii, do stworzenia toru nie wykorzystano sztucznych płatków śniegu ani systemów chłodniczych: duża zjeżdżalnia została pokryta tkaniną symulującą śnieg. Z poszanowaniem środowiska naturalnego powstało także lodowisko o powierzchni 200 metrów kwadratowych czynne codziennie do godz. 14.00 do 20.00.

Kulturalne przyjemności

W każdą sobotę od godz. 17.00 do 19.00 ulice centrum Trydentu zdominuje Lhuman – artystyczny projekt nawiązujący do obchodów przesilenia zimowego. Wydarzenie ma za bohatera światło i jego ludzki wymiar, rozumiany - jak tłumaczą autorzy - jako odpowiedzialność każdego człowieka za to, by robić to, do czego się urodził: świecić. Przemierzając ulice, goście kiermaszu napotkają gigantyczne skrzydlate tańczące wróżki, połykaczy ognia, procesję prowadzoną przez jasną kometę i muzykę na żywo, a w wybranych lokalnych sklepach – tematyczne historie i wiersze. W tym czasie 100 osób z różnych, pozornie oddalonych od siebie, miejsc regionu Trentino, pokoloruje 100 płócien naszkicowanych przez artystę Matteo Boato, które po połączeniu utworzą jedno dzieło wystawione w Trydencie od 8 grudnia. W projekcie Lhuman, którego kierownikiem artystycznym jest Federica Giulia Marchi, uczestniczy stowarzyszenie kulturalne "Il Vagabondo", szczudlarze z "Lux Arcana" i wiele innych inicjatyw artystycznych.

Ale to nie koniec kulturalnych atrakcji. Będzie bowiem można wziąć również udział w projekcie Balconi in Musica (muzyczne balkony), czyli dwóch wieczorach (16 i 17 grudnia) poświęconych wirtualnemu, muzycznemu dialogowi między prestiżowymi zamkami: Thun i Geremia. Wśród wielu kulturalnych propozycji dostępnych dla zwiedzających wyróżniają się także wirtualne podróże, rozpoczynające się od zwiedzania z przewodnikiem kaplicy Vantini. Program obejmuje pięciominutowe, wciągające trasy, które oferują publiczności niezwykłe i jednocześnie zabawne doświadczenia. Wystarczy na przykład wejść na jedną z czterech stacji przy wejściu do budynku na Via delle Orne i założyć przyłbicę, by podążyć za hrabią Matteo Thun na wirtualną wycieczkę (w języku włoskim lub angielskim) po jego pałacu.

Udział w jarmarku bożonarodzeniowym, odwiedziny drewnianych straganów ozdobionych pachnącą jodłą i kuszących aromatem ciast, czy grzanego wina to wyjątkowa okazja, by osobiście doświadczyć niepowtarzalnego charakteru włoskiego „dolce vita” w świątecznym wydaniu. Natomiast dzięki nowej atrakcji kiermaszu w Trydencie – rowerom zasilającym światła imprezy – każdy zwiedzający ma szansę wnieść swój własny wkład zarówno w bożonarodzeniową atmosferę, jak i promowanie świadomego, zrównoważonego życia, nie tylko od święta.

Więcej informacji na temat atrakcji 28. edycji jarmarku bożonarodzeniowego w Trydencie na stronie: https://www.mercatinodinatale.tn.it/en/home

Więcej informacji na temat innych atrakcji regionu Trentino można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Dwóch na trzech konsumentów chce ograniczyć sprzedaż produktów w plastiku Biuro prasowe
2023-05-22 | 01:00

Dwóch na trzech konsumentów chce ograniczyć sprzedaż produktów w plastiku

Większość Polaków chce, aby ustawowo zmniejszyć ilość produktów dostępnych w plastikowych opakowaniach. Austriacka marka Waterdrop stara się przeciwdziałać problemowi
Ekologia BRAK ZDJĘCIA
2023-05-18 | 09:10

SHEIN chce zostać globalnym liderem w przetwarzaniu nadwyżek magazynowych dzięki

SHEIN, globalny sprzedawca ubrań, kosmetyków i produktów z kategorii lifestyle oraz Queen of Raw, globalna firma technologiczna zajmująca się gospodarką cyrkularną, ogłosiły współpracę. Jej celem jest wsparcie celu
Ekologia Warszawiacy ukwiecają miasto z Elektrownią Powiśle i Fundacją Kwietna
2023-05-12 | 14:04

Warszawiacy ukwiecają miasto z Elektrownią Powiśle i Fundacją Kwietna

Warszawa rozkwita na wiosnę – już w najbliższą sobotę odwiedzający Elektrownię Powiśle będą mogli dołączyć do kwietnej rewolucji i ukwiecać miejskie balkony i parapety. Każdy,

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli i młodzież rozmijają się w postrzeganiu cyberzagrożeń. Dzieci najbardziej boją się hejtu ze strony rówieśników

W Polsce cyberprzemoc dotyka przynajmniej raz w miesiącu 13 proc. dzieci w wieku szkolnym, czyli nawet dwukrotnie częściej niż w innych krajach Europy – wynika z danych projektu EU Kids Online, przytaczanych w raporcie Fundacji Orange „Dojrzeć do praw”. Jak wynika z wypowiedzi dzieci i młodzieży uczestniczących w badaniach jakościowych przeprowadzonych na potrzeby tego raportu, to właśnie cyberprzemoc rówieśnicza i mowa nienawiści są największym zagrożeniem w sieci, którego się obawiają. Podobnie jak upubliczniane screeny wiadomości prywatnych czy filmów i zdjęć robionych z ukrycia, z czym wiąże się narażenie na kpiny i hejt. Z jednej strony młodzi są zmęczeni korzystaniem z sieci, ale z drugiej – czują przymus bycia ciągle online, obawiając się wykluczenia z grupy.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Firma

Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy nie jest powodem do paniki. Żadna ze zmian technologicznych nie wywołała masowego bezrobocia

Sztuczna inteligencja jest w stanie optymalizować procesy oraz ułatwiać przewidywalne, powtarzalne zadania. Dlatego z czasem może wyprzeć część zawodów, choć w ich miejsce pojawią się nowe. Eksperci różnią się też w ocenach, które profesje czekają największe zmiany albo całkowita automatyzacja. Wśród tych „nietykalnych” wymienia się m.in. te, w których niezbędne są typowo ludzkie cechy, jak inteligencja emocjonalna, nieszablonowe myślenie albo umiejętności nawiązywania relacji międzyludzkich. AI raczej nie wyprze też zawodów takich jak hydraulik, murarz czy elektryk. Powody do obaw mogą mieć jednak matematycy i księgowi, chociaż eksperci wspominają raczej o zwiększaniu ich produktywności, a nie znikaniu tych zawodów z rynku.

Finanse

Start-upy nie narzekają na brak dostępu do finansowania. Równie ważny jest dla nich mentoring i wsparcie ekspertów

Polskie start-upy dobrze sobie radzą na europejskim i globalnym rynku, chętnie kierują swoje rozwiązania do dużych firm i korporacji, a ich domeną jest głównie software – wynika z ostatniego raportu Fundacji StartUp Poland. Jak wskazuje założyciel funduszu EEC Ventures Konrad Sitnik, tym, co warunkuje sukces, jest przede wszystkim determinacja founderów i dobry, skalowalny model biznesowy. – Ostatni element do tej układanki to jest mądry inwestor, który poza pieniędzmi zapewni również mentoring i wsparcie intelektualne – mówi ekspert. Taką rolę chce pełnić Tauron, który ze start-upami ściśle współpracuje już od kilku lat, oferując im autorski program akceleracyjny.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.