Komunikaty PR

Składowiska odpadów to nie przeżytek. TOP instalacje na świecie

2021-06-16  |  12:00
Biuro prasowe

Liczba legalnych i profesjonalnych składowisk odpadów w Polsce systematycznie spada. Tymczasem produkcja śmieci na całym świecie wzrasta z roku na rok. Dodatkowo powstają kolejne, pozbawione kontroli dzikie wysypiska. W interesie całego społeczeństwa jest działanie legalnych instalacji, dzięki którym środowisko jest odpowiednio chronione. Przedstawiamy najbardziej doceniane składowiska odpadów na świecie.

Tylko w ciągu pięciu lat ilość odpadów produkowanych każdego roku przez statystycznego Polaka wzrosła o niemal 50 kg – z 283 kg w 2015 r. do 332 kg w 2019 r. Mnożąc te wartości przez liczbę mieszkańców naszego kraju, wynik takiego działania będzie astronomiczny. W tym samym czasie zamknięto znaczną część składowisk odpadów. Ich liczba spadła z 347 do 278.

Problemy związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami dotyczą całego kraju. Spadająca liczba legalnych, bezpiecznych dla otoczenia instalacji systematycznie spada. Kolejnym kłopotem jest wysoki stopień wypełnienia obecnie istniejących składowisk. Na Mazowszu, w 2018 r., było to aż 74 proc. Nowych, profesjonalnych zakładów nie przybywa, a tworzenie spalarni, umożliwiających termiczne unieszkodliwianie odpadów, idzie dość opornie. To sprawia, że ciągle mamy do czynienia z powstawaniem dzikich wysypisk, degradujących nie tylko krajobraz, ale także lokalne ekosystemy. Właśnie dlatego należy dbać o istniejące już, działające w zgodzie z przepisami i najwyższymi standardami składowiska, dzięki którym możliwa jest kontrola procesu gospodarowania odpadami – mówi Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego, które w 2020 r. opublikowało raport „Kryzys śmieciowy na Mazowszu – jak walczyć z plagą dzikich wysypisk”.

Edukacja i ekologia – światowe trendy

Widmo wszechobecnych odpadów, na ulicach miast, w parkach, a nawet lasach, jest coraz poważniejsze. Tylko w 2019 r. w Polsce zlikwidowano 11 370 dzikich wysypisk. Bez profesjonalnych instalacji do unieszkodliwiania śmieci należy się spodziewać, że to negatywne zjawisko będzie się pogłębiać. Dlatego tak bardzo ważne jest czerpanie z najlepszych, światowych wzorców. Zwłaszcza że odpowiedzialne gospodarowanie odpadami w połączeniu z edukacją, w obliczu globalnego trendu wzrostu produkcji śmieci, jest niezwykle istotną częścią ochrony środowiska.

W maju 2021 r. Integrated Waste Solutions Group, firma zajmująca się gospodarowaniem odpadami na terenie Stanów Zjednoczonych, ogłosiła uruchomienie składowiska w hrabstwie Caldwell w Teksasie. Co warte podkreślenia, to pierwsza od 30 lat tego typu instalacja, która powstanie w regionie. Cały kompleks zostanie uzupełniony o sieć stacji przeładunkowych, dzięki którym proces odzysku i unieszkodliwiania odpadów będzie znacznie wydajniejszy. Dodatkowo na terenie zakładu planowane jest stworzenie centrum kultury. Otwarcie obiektu planowane jest już na 2022 r., a jedną z jego nadrzędnych funkcji będzie działalność edukacyjna w kwestii gospodarowania odpadami.

Wśród głównych zarzutów wobec składowisk odpadów jest ich negatywny wpływ na otoczenie. Jak pokazuje przykład rekultywacji indyjskiego miasta Jamshedpur, tereny, na których wcześniej działały tego typu instalacje, mogą z powodzeniem służyć lokalnej społeczności. Pod koniec 2020 r., dzięki zaangażowaniu globalnego koncernu Tata, byłe składowisko odpadów zostało przekształcone w zielony park, w którym znajduje się obecne staw, punkt widokowy i miejsce piknikowe. W pierwszej kolejności zainicjowane zostały procesy glebotwórcze oraz działania przeciwerozyjne i stabilizujące stateczność zboczy kwatery. Podczas rekultywacji posadzono łącznie ponad 30 tysięcy roślin i 13 tysięcy metrów kwadratowych trawy.

Dobry przykład z Polski

Jednym z najbardziej profesjonalnych i bezpiecznych dla środowiska naturalnego składowisk odpadów w Polsce jest zakład prowadzony przez spółkę Amest Otwock. Na jego obszarze, pomimo ciągłego funkcjonowania, już teraz podejmowane są zaawansowane działania rekultywacyjne. Inicjowane są procesy glebotwórcze, stabilizacyjne i przeciwerozyjne. Oprócz tego instalacja wyposażona jest w biogazownię, dzięki której pozyskiwana jest zielona energia, pochodząca ze spalania gazu składowiskowego.

Naszymi priorytetem, oprócz unieszkodliwiania odpadów na najwyższym możliwym poziomie, jest prowadzenie działań wspierających środowisko naturalne i budujących świadomość społeczeństwa w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami. W tym celu powołaliśmy Akademię Ekologiczną Amest Otwock. Na składowisku od lat funkcjonuje też zielony park, na którym znajduje się ścieżka edukacyjna i staw będący ostoją dla ptaków. Posiadamy również pasiekę, wspierając tym samym populację niezbędnych w procesie zapylania roślin pszczół – wskazuje Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock.

Niestety nie wszystkie składowiska w Polsce zarządzane są w oparciu o najwyższe standardy. Z opublikowanego przez GUS raportu „Ochrona środowiska 2020” wynika, że na terenie naszego kraju w latach 2012-2019 doszło do aż 1040 pożarów miejsc gromadzenia odpadów Niechlubny rekord padł w 2018 r., kiedy płonęły łącznie 243 składowiska i dzikie wysypiska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści Biuro prasowe
2024-04-23 | 14:00

Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści

Kukurydza to jedna z kluczowych upraw dla rynku rolnego w Polsce. Ze względu na duże wymagania pokarmowe, wysoką podatność na stresy abiotyczne oraz ataki szkodników i
Ekologia Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?
2024-04-18 | 10:00

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?  Dzień Ziemi został zapoczątkowany w 1970 roku w USA dzięki inicjatywie senatora Gaylorda Nelsona. Pierwsze obchody święta miały zwrócić
Ekologia Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
2024-04-08 | 09:21

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.

Motoryzacja

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut

Według danych IBRM Samar w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zarejestrowano 533 auta chińskich producentów. Jednak niedługo mogą się one pojawiać na polskich drogach znacznie częściej, ponieważ swoją obecność na tutejszym rynku zapowiedziało już kilku kolejnych producentów z Państwa Środka. Chińskich samochodów, przede wszystkim elektryków, coraz więcej sprzedaje się również w Europie. Prognozy zakładają, że ich udział w europejskim rynku do 2025 roku ma zostać niemal podwojony. – Jakość produktów dostarczanych przez chińskich producentów jest dzisiaj zdecydowanie lepsza i dlatego one z powodzeniem konkurują z producentami europejskimi – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM Samar.

Ochrona środowiska

Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie. Za tym idą rekordowe zjawiska klimatyczne

Marzec 2024 roku był 10. miesiącem z rzędu, który pobił rekord temperatur w historii globalnych pomiarów dla danego miesiąca roku – wskazują dane Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C, czyli o 0,73 st. C więcej niż średnia dla marca z lat 1991–2020. Marzec był też o 1,68 st. cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, do którego odnoszą się globalne cele zawarte w porozumieniu paryskim. Kolejny miesiąc z rekordem ciepła oznacza nasilone zjawiska klimatyczne, również te ekstremalne. 2023 rok był w Europie okresem rekordów w tym zakresie, m.in. największych pożarów, powodzi czy fal upałów – wynika z raportu C3S i Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.