Rozwój współpracy DB Schenker i Lufthansa Cargo z firmą Lenovo
Warszawa, 18 stycznia 2022 r. – Do DB Schenker i Lufthansa Cargo dołączył kolejny ważny gracz w działaniach na rzecz bardziej ekologicznych łańcuchów dostaw – ogólnoświatowy dostawca technologii komputerowych, Lenovo. Firma zdecydowała się na cotygodniowe dostawy 20 ton ładunku z Szanghaju (PVG) do Frankfurtu (FRA). Ten neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla transport towarowy drogą lotniczą jest jedynym regularnym połączeniem czarterowym na świecie, które w 100% korzysta ze zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). SAF powstaje z odpadów odnawialnych i pozostałości surowców, takich jak zużyty olej spożywczy. Transportowane produkty Lenovo to laptopy, notebooki i komputery PC zarówno dla klientów prywatnych, jak i korporacyjnych.
Thorsten Meincke, Global Board Member for Air & Ocean Freight w firmie DB Schenker mówi:
– Dzięki realizowanym przez nas unikatowym przelotom czarterowym napędzanym zrównoważonym paliwem lotniczym, oferujemy przedsiębiorstwom bardziej ekologiczny przewóz towarów. Lenovo jest ważnym klientem tej przełomowej usługi i stanowi przykład realnej zmiany w kierunku transportu chroniącego środowisko. Zachęcamy kolejne firmy do realizacji swoich łańcuchów dostaw bez emisji dwutlenku węgla z naszym wsparciem.
Natomiast Gareth Davies, Head of Global Logistics w firmie Lenovo stwierdził:
– Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla naszej działalności i misji dostarczania coraz to bardziej inteligentnych technologii dla wszystkich odbiorców. Jesteśmy dumni że wprowadzane przez nas rozwiązania zyskują dodatkową wartość dzięki współpracy z DB Schenker i Lufthansa Cargo. Podejmowanie programów na rzecz zrównoważonego rozwoju jest ważne z punktu widzenia firm i ludzi, dlatego tak bardzo cieszymy się z tej nowej współpracy.
Ashwin Bhat, Chief Commercial Officer w Lufthansa Cargo powiedział:
– Nasze wspólne działania z DB Schenker, zmierzające ku elimanacji emisji CO2 rosną w siłę. Coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że musimy współpracować w różnych branżach, aby osiągnąć nasz wspólny cel. Tylko razem możemy dokonać rzeczywistej zmiany. Oferowane przez nas loty z wykorzystaniem zrównoważonego paliwa lotniczego to pionierskie działanie.
DB Schenker i Lufthansa Cargo uruchomiły w kwietniu 2021 r. pierwsze na świecie bezemisyjne, regularne, czarterowe połączenie lotnicze pomiędzy Frankfurtem i Szanghajem, rozszerzając tę wspólną misję na cały harmonogram lotów w okresie zimowym. Dwutlenek węgla uwalniany podczas spalania w silniku stanowi wyłącznie CO2 usunięte z atmosfery podczas fotosyntezy roślin używanych do produkcji SAF.
Decydując się na oferowany przez DB Schenker, we współpracy z Lufthansa Cargo, sposób transportu, oparty na zrównoważonym paliwie lotniczym, Lenovo zaoszczędzi około 20 ton paliwa konwencjonalnego na jeden lot. Co za tym idzie, 62 tony gazów cieplarnianych (ekwiwalent CO2 na wszystkich etapach łańcucha paliwowego) tygodniowo. Ponadto, około 16 ton ekwiwalentu CO2 pochodzącego z produkcji i transportu SAF (emisje upstream) jest kompensowanych przez środki wyrównawcze. Ogólnie rzecz biorąc, osiągnięto pełną neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]
Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.