Komunikaty PR

Redukcja emisji metanu może pomóc ocalić arktyczną pokrywę lodową

2022-03-16  |  11:00
Do pobrania jpg ( 0.59 MB )
  • Sezonowo wolna od lodu Arktyka może wytworzyć tyle samo ciepła, co 25-letnia emisja CO2 spowodowana przez człowieka (przy obecnym poziomie emisji).
  • Najnowszy raport „The Value of Early Methane Mitigation in Preserving Arctic Summer Sea Ice” wskazuje, że natychmiastowe działania mające na celu zmniejszenie emisji metanu mogą pomóc w zachowaniu letniej arktycznej pokrywy lodowej.
  • Tianyi Sun, główna autorka badania i naukowiec współpracujący z EDF podkreśla, że zmniejszenie obecnej emisji metanu to szansa na zahamowanie globalnego ocieplenia.
  • Najbardziej efektywną kosztowo redukcję metanu można wprowadzić w instalacjach naftowych i gazowych. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) przemysł ten mógłby zredukować 75% emisji metanu za pomocą istniejących technologii, a ponad 40% można wdrożyć bez dodatkowych kosztów.
     

Nowe badania wskazują, że natychmiastowe działania mające na celu zmniejszenie emisji metanu mogą pomóc w zachowaniu letniej arktycznej pokrywy lodowej w tym stuleciu. Na podstawie wcześniejszych badań przewidywano, że bez odpowiednich działań na rzecz klimatu letni arktyczny lód morski może zniknąć mniej więcej w połowie stulecia. Nowe wyniki wskazują, że natychmiastowe działania skupione na redukcji silnego zanieczyszczenia klimatu metanem, wraz z drastycznym ograniczeniem emisji dwutlenku węgla (CO2), mogłyby pomóc w zachowaniu letniej arktycznej pokrywy lodowej do 2100 roku i dłużej.

Badanie to jest jednym z pierwszych, w których dokonano analizy praktycznego wpływu ograniczania emisji metanu na krytyczne elementy systemu klimatycznego, poza samym wzrostem temperatury. Według badania, jeżeli do 2050 roku osiągniemy neutralność emisyjną CO2 (cel, który zobowiązano się zrealizować w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego) i szybko wprowadzimy redukcję metanu przy użyciu wszystkich dostępnych obecnie rozwiązań, szanse na uratowanie letniej pokrywy lodowej w tym stuleciu mogą wzrosnąć z prawie zera, bez podjęcia działań, do ponad 80%.

„Zmniejszenie obecnej emisji metanu to ogromna szansa, aby pomóc w zahamowaniu globalnego ocieplenia” – powiedziała Tianyi Sun, główna autorka badania i naukowiec współpracujący z EDF. „Szybka redukcja emisji metanu i CO2 jest naszą najlepszą szansą na zachowanie letniej pokrywy arktycznego lodu morskiego w ciągu naszego życia i życia przyszłych pokoleń. Musimy zrobić jedno i drugie”.

Zachowanie letniej arktycznej pokrywy lodowej ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia niektórych z najbardziej tragicznych skutków ocieplenia klimatu. Według najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) następują one znacznie szybciej, niż jesteśmy w stanie się do nich dostosować.

Zachowanie arktycznego lodu morskiego jest ważne nie tylko dlatego, że jest on istotną częścią życia społeczeństw mieszkających na Arktyce oraz lokalnych ekosystemów, ale również dlatego, że jej brak może gwałtownie przyspieszyć tempo postępowania globalnego ocieplenia. Topniejący, odbijający światło jasny lód morski odsłania więcej ciemnej powierzchni wody, która pochłania więcej światła słonecznego. Powoduje to dodatkowe ocieplenie klimatu. Ocieplenie regionu arktycznego przyczynia się również do rozmarzania wiecznej zmarzliny, co może spowodować emisję większych ilości metanu i CO2 do atmosfery oraz zwiększyć ryzyko przyszłego ocieplania się atmosfery.

Pełna treść badania dostępna jest w czasopiśmie Environmental Research Letters:
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/ac4f10

Dlaczego metan ma znaczenie dla lodu morskiego?

Dynamiczne zmniejszanie się letniego lodu morskiego jest spowodowane wzrostem temperatury w regionie Arktyki, który jest trzykrotnie szybszy niż w pozostałej części naszej planety. Według IPCC, spowodowane przez człowieka emisje CO2 i metanu są prawdopodobnie najważniejszymi czynnikami powodującymi zanikanie arktycznego lodu morskiego.

Metan jest drugim po CO2 najistotniejszym gazem cieplarnianym i obecnie odpowiada za ponad 25% globalnego ocieplenia. W ciągu następnych dwóch dekad metan, który dziś emitujemy, będzie zatrzymywał ponad 80 razy więcej ciepła niż taka sama ilość CO2. Dlatego właśnie redukcja metanu jest tak ważna dla spowolnienia ocieplenia i zmniejszenia ryzyka utraty letniej arktycznej pokrywy lodowej.

Niniejsze badanie jest częścią szybko rosnącego zbioru badań podkreślających najważniejsze korzyści i nasze możliwości natychmiastowej redukcji emisji metanu. Wcześniejsze badanie wykazało, że szybkie ograniczenie emisji mogłoby spowolnić tempo ocieplenia o około 30%.

Jak letnia arktyczna pokrywa lodowa wpływa na klimat, ekosystemy oraz politykę?

Od 1979 r. rozpoczęto prowadzenie rejestru powierzchni letniego arktycznego lodu morskiego. Od tego czasu stopniało już 40% letniej arktycznej pokrywy lodowej. W czasie jednej dekady tracimy około 13% lodu morskiego, a ostatnie dane szacunkowe sugerują, że możemy doświadczyć naszego pierwszego lata bez lodu już w latach 2030.

Sezonowo wolna od lodu Arktyka ma znaczące implikacje dla globalnego klimatu. Według najnowszych badań, jeżeli Ocean Arktyczny będzie wolny od lodu morskiego w trakcie słonecznej części roku, może wytworzyć tyle samo ciepła, co 25-letnia emisja CO2 spowodowana przez człowieka (przy obecnym poziomie emisji).

Zachowanie lodu morskiego pozwala utrzymać siedliska morsów, niedźwiedzi polarnych i innych dzikich zwierząt Arktyki, a także służy jako ważny obszar łowiecki i połowowy dla społeczności Arktyki.

Globalna reakcja i rozwiązania w zakresie emisji metanu

Na ostatniej konferencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych, światowi przywódcy z ponad 100 krajów zobowiązali się do zmniejszenia do 2030 roku globalnej emisji metanu o 30% poniżej poziomu z roku 2020 – to obiecujący krok, który ma pomóc w walce z kryzysem klimatycznym.

Największe źródła emisji metanu pochodzą z przemysłowej hodowli bydła, nieszczelnych urządzeń związanych z produkcją, przetwarzaniem i transportem ropy naftowej oraz gazu, a także z materii organicznej rozkładającej się na wysypiskach śmieci. Jednak najbardziej efektywną kosztowo redukcję metanu można wprowadzić w instalacjach naftowych i gazowych. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) przemysł naftowy i gazowy mógłby zredukować 75% emisji metanu za pomocą istniejących technologii, a ponad 40% można wdrożyć bez dodatkowych kosztów.

Postępy w technologii wykrywania metanu – w tym obecne i przyszłe satelity mierzące poziom jego emisji – ułatwią i przyspieszą znalezienie oraz usunięcie największych wycieków metanu w przemyśle naftowym i gazowym.

Niniejsze badanie pokazuje jednak wyraźnie, że dostępne obecnie narzędzia i technologie redukcji emisji metanu mogą znacząco przyczynić się do zachowania letniego lodu morskiego w Arktyce i spowolnienia tempa globalnego ocieplenia, jeśli zaczniemy je stosować już teraz.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Dwóch na trzech konsumentów chce ograniczyć sprzedaż produktów w plastiku Biuro prasowe
2023-05-22 | 01:00

Dwóch na trzech konsumentów chce ograniczyć sprzedaż produktów w plastiku

Większość Polaków chce, aby ustawowo zmniejszyć ilość produktów dostępnych w plastikowych opakowaniach. Austriacka marka Waterdrop stara się przeciwdziałać problemowi
Ekologia BRAK ZDJĘCIA
2023-05-18 | 09:10

SHEIN chce zostać globalnym liderem w przetwarzaniu nadwyżek magazynowych dzięki

SHEIN, globalny sprzedawca ubrań, kosmetyków i produktów z kategorii lifestyle oraz Queen of Raw, globalna firma technologiczna zajmująca się gospodarką cyrkularną, ogłosiły współpracę. Jej celem jest wsparcie celu
Ekologia Warszawiacy ukwiecają miasto z Elektrownią Powiśle i Fundacją Kwietna
2023-05-12 | 14:04

Warszawiacy ukwiecają miasto z Elektrownią Powiśle i Fundacją Kwietna

Warszawa rozkwita na wiosnę – już w najbliższą sobotę odwiedzający Elektrownię Powiśle będą mogli dołączyć do kwietnej rewolucji i ukwiecać miejskie balkony i parapety. Każdy,

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli i młodzież rozmijają się w postrzeganiu cyberzagrożeń. Dzieci najbardziej boją się hejtu ze strony rówieśników

W Polsce cyberprzemoc dotyka przynajmniej raz w miesiącu 13 proc. dzieci w wieku szkolnym, czyli nawet dwukrotnie częściej niż w innych krajach Europy – wynika z danych projektu EU Kids Online, przytaczanych w raporcie Fundacji Orange „Dojrzeć do praw”. Jak wynika z wypowiedzi dzieci i młodzieży uczestniczących w badaniach jakościowych przeprowadzonych na potrzeby tego raportu, to właśnie cyberprzemoc rówieśnicza i mowa nienawiści są największym zagrożeniem w sieci, którego się obawiają. Podobnie jak upubliczniane screeny wiadomości prywatnych czy filmów i zdjęć robionych z ukrycia, z czym wiąże się narażenie na kpiny i hejt. Z jednej strony młodzi są zmęczeni korzystaniem z sieci, ale z drugiej – czują przymus bycia ciągle online, obawiając się wykluczenia z grupy.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Firma

Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy nie jest powodem do paniki. Żadna ze zmian technologicznych nie wywołała masowego bezrobocia

Sztuczna inteligencja jest w stanie optymalizować procesy oraz ułatwiać przewidywalne, powtarzalne zadania. Dlatego z czasem może wyprzeć część zawodów, choć w ich miejsce pojawią się nowe. Eksperci różnią się też w ocenach, które profesje czekają największe zmiany albo całkowita automatyzacja. Wśród tych „nietykalnych” wymienia się m.in. te, w których niezbędne są typowo ludzkie cechy, jak inteligencja emocjonalna, nieszablonowe myślenie albo umiejętności nawiązywania relacji międzyludzkich. AI raczej nie wyprze też zawodów takich jak hydraulik, murarz czy elektryk. Powody do obaw mogą mieć jednak matematycy i księgowi, chociaż eksperci wspominają raczej o zwiększaniu ich produktywności, a nie znikaniu tych zawodów z rynku.

Finanse

Start-upy nie narzekają na brak dostępu do finansowania. Równie ważny jest dla nich mentoring i wsparcie ekspertów

Polskie start-upy dobrze sobie radzą na europejskim i globalnym rynku, chętnie kierują swoje rozwiązania do dużych firm i korporacji, a ich domeną jest głównie software – wynika z ostatniego raportu Fundacji StartUp Poland. Jak wskazuje założyciel funduszu EEC Ventures Konrad Sitnik, tym, co warunkuje sukces, jest przede wszystkim determinacja founderów i dobry, skalowalny model biznesowy. – Ostatni element do tej układanki to jest mądry inwestor, który poza pieniędzmi zapewni również mentoring i wsparcie intelektualne – mówi ekspert. Taką rolę chce pełnić Tauron, który ze start-upami ściśle współpracuje już od kilku lat, oferując im autorski program akceleracyjny.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.