Przekształcanie przestrzeni za pomocą światła dziennego
Koszty energii w budynkach i zdrowie ludzi to obecnie dwa bardzo istotne tematy. Jak utrzymać ciepło przy niebotycznie wysokich cenach energii? Jak zapobiegać pleśni i związanym z nią problemom zdrowotnym w niedogrzanych pomieszczeniach? I jak zapobiegać przenoszeniu się wirusów? Częścią rozwiązania jest wpuszczenie do budynku światła dziennego i świeżego powietrza.
Obecnie ludzie spędzają nawet 90% czasu w pomieszczeniach, a dodatkowo większość czasu w ciągu dnia przebywamy poza domem- w szkołach, biurach, przemysłowych miejscach pracy, obiektach sportowych czy sklepach. To sprawia, że zdrowy klimat wewnętrzny w budynkach komercyjnych, publicznych i przemysłowych jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Przy rozważaniu renowacji lub planowaniu nowego budynku, świetliki dachowe mogą stanowić prawdziwą różnicę, przekształcając budynki w inspirujące, zdrowe i produktywne przestrzenie poprzez wprowadzenie światła dziennego i świeżego powietrza.
Wiele badań wskazuje, że światło dzienne może pozytywnie wpływać na środowisko pracy, a nawet poprawiać wydajność. Wydajność i produktywność pracowników w biurach, budynkach przemysłowych i handlowych może wzrosnąć nawet o 15% przy lepszych warunkach naturalnego oświetlenia. Ponadto, światło dzienne i świeże powietrze tworzą przyjemniejsze środowisko pracy, co skutkuje niższą absencją.
Inne badania przedstawiają dowody na to, że środowisko doświetlone światłem dziennym może prowadzić do bardziej efektywnej nauki. W rzeczywistości uczniowie w klasach o najlepszych warunkach oświetlenia dziennego osiągali do 18% wyższe wyniki w testach niż uczniowie z najmniejszym dostępem do światła dziennego.
W przypadku jakości powietrza w pomieszczeniach, główne badania nad wydajnością umysłową osób przebywających w budynkach biurowych i szkołach wykazały, że zła jakość powietrza zmniejsza wydajność, podczas gdy dobra jakość powietrza ją poprawią.
Światło dzienne jako klucz do przebudowy przestrzeni biurowej
Podczas gdy międzynarodowa firma inżynierska Sweco planowała swoją niedawną przeprowadzkę do nowego biura w odnowionym budynku fabrycznym, dostęp do światła dziennego był kluczowym parametrem projektu. Projekt obejmował wymianę świetlików dachowych w celu optymalizacji światła dziennego i zapewnienia świeżego powietrza.
– Chcieliśmy, aby wszyscy nasi ludzie pracowali razem pod jednym dachem, w jednej otwartej przestrzeni. Zrozumienie, jak światło dzienne dociera do przestrzeni, pozwoliło nam stworzyć środowisko biurowe, w którym każdy pracownik odczuwa dostęp do naturalnego światła. Był to główny cel podczas remontu. Teraz światło dzienne jest codzienną przyjemnością dla każdego pracownika w biurze – powiedział Anders Lyhne, dyrektor kreatywny w Sweco.
Wymiana świetlików dachowych w biurze Sweco zmniejszyła również zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie dzięki zapewnieniu optymalnej ilości światła dziennego.
Poprawa koncentracji i nauki dzięki światłu dziennemu
W szkole Grøndalsvængets w Danii światło dzienne i świeże powietrze również odegrały kluczową rolę w niedawnym projekcie rozbudowy i renowacji. Lepszy dostęp do światła dziennego oraz świeżego powietrza dzięki świetlikom wentylacyjnym natychmiast przyniósł pozytywne zmiany dla uczniów i nauczycieli, jak twierdzi dyrektor szkoły Kristoffer Gregerson.
– Chcemy stworzyć najlepsze środowisko do nauczania i uczenia się, więc kiedy chodzę po szkole, cieszę się z widoku zadowolonych ludzi. Dzięki obecności światła dziennego i sprzyjającego klimatu wewnętrznego mamy środowisko szkolne, w którym każdy może dać z siebie wszystko – powiedział.
W szkole Grøndalsvængets światło dzienne przechodzące przez dach i fasadę oznaczało również mniejszą zależność od sztucznego oświetlenia. Jednocześnie wbudowana wentylacja naturalna zmniejszyła zapotrzebowanie na wentylację mechaniczną i pomogła obniżyć poziom dwutlenku węgla. W ten sposób światło dzienne i naturalna wentylacja zmniejszyły zużycie energii i przyczyniły się do realizacji celów szkoły w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Poznaj przekształcającą siłę światła dziennego: https://commercial.velux.pl/

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.