Komunikaty PR

Przekształcanie przestrzeni za pomocą światła dziennego

2023-02-21  |  14:40
Biuro prasowe

Koszty energii w budynkach i zdrowie ludzi to obecnie dwa bardzo istotne tematy. Jak utrzymać ciepło przy niebotycznie wysokich cenach energii? Jak zapobiegać pleśni i związanym z nią problemom zdrowotnym w niedogrzanych pomieszczeniach? I jak zapobiegać przenoszeniu się wirusów? Częścią rozwiązania jest wpuszczenie do budynku światła dziennego i świeżego powietrza.  

Obecnie ludzie spędzają nawet 90% czasu w pomieszczeniach, a dodatkowo większość czasu w ciągu dnia przebywamy poza domem- w szkołach, biurach, przemysłowych miejscach pracy, obiektach sportowych czy sklepach. To sprawia, że zdrowy klimat wewnętrzny w budynkach komercyjnych, publicznych i przemysłowych jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Przy rozważaniu renowacji lub planowaniu nowego budynku, świetliki dachowe mogą stanowić prawdziwą różnicę, przekształcając budynki w inspirujące, zdrowe i produktywne przestrzenie poprzez wprowadzenie światła dziennego i świeżego powietrza. 

Wiele badań wskazuje, że światło dzienne może pozytywnie wpływać na środowisko pracy, a nawet poprawiać wydajność. Wydajność i produktywność pracowników w biurach, budynkach przemysłowych i handlowych może wzrosnąć nawet o 15% przy lepszych warunkach naturalnego oświetlenia. Ponadto, światło dzienne i świeże powietrze tworzą przyjemniejsze środowisko pracy, co skutkuje niższą absencją.

Inne badania przedstawiają dowody na to, że środowisko doświetlone światłem dziennym może prowadzić do bardziej efektywnej nauki. W rzeczywistości uczniowie w klasach o najlepszych warunkach oświetlenia dziennego osiągali do 18% wyższe wyniki w testach niż uczniowie z najmniejszym dostępem do światła dziennego. 

W przypadku jakości powietrza w pomieszczeniach, główne badania nad wydajnością umysłową osób przebywających w budynkach biurowych i szkołach wykazały, że zła jakość powietrza zmniejsza wydajność, podczas gdy dobra jakość powietrza ją poprawią.  

Światło dzienne jako klucz do przebudowy przestrzeni biurowej

Podczas gdy międzynarodowa firma inżynierska Sweco planowała swoją niedawną przeprowadzkę do nowego biura w odnowionym budynku fabrycznym, dostęp do światła dziennego był kluczowym parametrem projektu. Projekt obejmował wymianę świetlików dachowych w celu optymalizacji światła dziennego i zapewnienia świeżego powietrza. 

– Chcieliśmy, aby wszyscy nasi ludzie pracowali razem pod jednym dachem, w jednej otwartej przestrzeni. Zrozumienie, jak światło dzienne dociera do przestrzeni, pozwoliło nam stworzyć środowisko biurowe, w którym każdy pracownik odczuwa dostęp do naturalnego światła. Był to główny cel podczas remontu. Teraz światło dzienne jest codzienną przyjemnością dla każdego pracownika w biurze – powiedział Anders Lyhne, dyrektor kreatywny w Sweco.  

Wymiana świetlików dachowych w biurze Sweco zmniejszyła również zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie dzięki zapewnieniu optymalnej ilości światła dziennego. 

Poprawa koncentracji i nauki dzięki światłu dziennemu 

W szkole Grøndalsvængets w Danii światło dzienne i świeże powietrze również odegrały kluczową rolę w niedawnym projekcie rozbudowy i renowacji. Lepszy dostęp do światła dziennego oraz świeżego powietrza dzięki świetlikom wentylacyjnym natychmiast przyniósł pozytywne zmiany dla uczniów i nauczycieli, jak twierdzi dyrektor szkoły Kristoffer Gregerson. 

– Chcemy stworzyć najlepsze środowisko do nauczania i uczenia się, więc kiedy chodzę po szkole, cieszę się z widoku zadowolonych ludzi. Dzięki obecności światła dziennego i sprzyjającego klimatu wewnętrznego mamy środowisko szkolne, w którym każdy może dać z siebie wszystko – powiedział. 

W szkole Grøndalsvængets światło dzienne przechodzące przez dach i fasadę oznaczało również mniejszą zależność od sztucznego oświetlenia. Jednocześnie wbudowana wentylacja naturalna zmniejszyła zapotrzebowanie na wentylację mechaniczną i pomogła obniżyć poziom dwutlenku węgla. W ten sposób światło dzienne i naturalna wentylacja zmniejszyły zużycie energii i przyczyniły się do realizacji celów szkoły w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Poznaj przekształcającą siłę światła dziennego: https://commercial.velux.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne Biuro prasowe
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze
Ekologia Kolejny sportowiec stawia na ekologię
2024-11-07 | 10:20

Kolejny sportowiec stawia na ekologię

ZDJĘCIA:
Ekologia Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
2024-10-23 | 14:25

Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Konsument

Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców

Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.

Ochrona środowiska

Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia

Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.