Polski startup FibriTech opracował nową technologię ekologicznych materiałów prz
Jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych jest obecnie znalezienie rozwiązania na pogłębiające się problemy ekologiczne. Jednym z sektorów wymagających poprawy jest rynek materiałów, zdominowany przez tworzywa sztuczne. Aby odpowiedzieć na te potrzeby, FibriTech opracował zupełnie nową technologię materiałów opartych na sieci włókien naturalnych.
Przemysł szczególnie chętnie sięga po zasoby ropopochodne, z których na masową skalę produkuje szkodliwe dla środowiska materiały z tworzyw sztucznych. Wokół nas znajduje się jednak wiele zasobów naturalnych, które można wykorzystać.
W ostatnich latach coraz częściej słyszymy na przykład o energii odnawialnej, do produkcji której wykorzystujemy wiatr, wodę czy słońce, czyli niewyczerpalne zasoby przyrody. W inżynierii materiałowej brakuje jednak szerszego spojrzenia na technologiczny potencjał zasobów odnawialnych.
FibriTech zauważył ogromny potencjał w składnikach naturalnych, z których powstają np. kartony opakowaniowe. Skoro z włókien potrafimy formułować dwuwymiarowe, płaskie struktury – to czas na kolejny krok – przestrzeń trójwymiarową.
FibriTech wykorzystuje różne włókna roślinne (np. konopne, celulozowe) i buduje z nich materiały. Firma korzysta nie tylko z dobrej jakości włókien, ale może także zagospodarować włókna słabszej jakości z recyclingu, pozostałości rolniczych oraz odpadów przemysłowych, czyli między innymi takie, które dla branży papierniczej i tekstylnej są niewystarczające.
Tworzymy zupełnie nową klasę przemysłową materiałów, których nie da się wprost porównać do znanych rynkowi odpowiedników. W pełni kontrolujemy proces powstawania nowego materiału i dzięki różnym proporcjom włókien roślinnych, przy niewielkiej ilości dodatków pochodzenia naturalnego nadajemy mu odpowiednie cechy. W ten sposób nasz materiał może być twardy jak drewno, ale od niego lżejszy, może być równie elastyczny jak spieniony plastik, ale jednocześnie przepuszczać powietrze itd. Jedyną cechą łączącą wszystkie nasze materiały jest trójwymiarowość i przyjazność środowiskowa, reszta zależy od zastosowania – tłumaczy Tomasz Ciamulski, prezes i założyciel FibriTechu.
Możliwości może być naprawdę sporo. Firma obecnie pracuje nad dwoma odrębnymi zastosowaniami uniwersalnego ekologicznego materiału: bezglebowymi podłożami oraz wkładami ochronnymi do opakowań. Odbiorcami podłoży będą hodowcy roślin użytkowych (tj. ozdobnych i jadalnych), w tym farmy hydroponiczne, wertykalne, producenci sadzonek i mikrolistków oraz dostawcy systemów all-in-one do hodowli domowych. Pozwoli to im odejść od używania wełny mineralnej i torfu. Z zabezpieczeń chroniących przed zniszczeniem wartościowych lub ciężkich przesyłek skorzystają fabryki i przemysł opakowaniowy, zastępując tym samym obarczone coraz większymi kosztami nieekologicznie wkładki styropianowe.
Na rozwinięcie produkcji zupełnie nowego materiału potrzeba znacznych środków. Firma rozwijała się w oparciu o fundusze z dwóch źródeł. Pierwsze to środki własne założyciela, drugie – inwestycja VC Bitspiration Booster. Teraz FibriTech jest na etapie skalowania pierwszej demonstracyjnej linii przemysłowej oraz organizuje strukturę potrzebną do skomercjalizowania projektu. Robi to przy wsparciu europejskiego programu dla najlepszych przedsiębiorców-wizjonerów EIC Accelerator. FibriTech jest pierwszym projektem z Polski, który dostał wsparcie z EIC, zarówno grantowe, jak i inwestycyjne (blended financing).
Naszym celem jest wspieranie produktów, które są przyszłościowe. A FibriTech może przyczynić się do zapewnienia bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości poprzez stworzenie wysokiej jakości eko-alternatywnych materiałów z włókien roślinnych. Chcemy podnosić świadomość proekologiczną i kształtować prośrodowiskowe postawy. Przełomowe dla przyszłości firmy i jej technologii będą najbliższe 2–3 lata, w czasie których firma planuje wdrożyć pierwsze z całej gamy możliwych zastosowań, jakie ma jej produkt. Kibicujemy projektowi i będziemy ściśle współpracować, aby wkrótce wprowadzić na rynek tę ekologiczną alternatywę – zapowiada Andrzej Targosz, Partner Bitspiration Booster.
Polskie rozwiązania na globalne problemy
W Polsce pojawili się inwestorzy, którzy rozumieją deep-tech - klasyfikację start-upu, którego celem jest dostarczanie rozwiązań technologicznych opartych na istotnych wyzwaniach naukowych lub inżynieryjnych. Na podstawie szeregu przeprowadzonych badań oraz testów urządzeń eksperymentalnych, wysiłki badawcze udało się zwieńczyć opracowaniem unikalnego rozwiązania, dzięki któremu można wytwarzać włókniste ekomateriały o cechach nie istniejących do tej pory. To prawdziwa rewolucja, która narodziła się w Polsce.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Transport
W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji

Mercedes-Benz wprowadza na rynek nowy model CLA. Określany jest jako najbardziej inteligentny samochód wyprodukowany kiedykolwiek w fabrykach koncernu dzięki nowemu systemowi operacyjnemu. To też pierwszy model z całkiem nowej rodziny samochodów dostępnych zarówno z napędem elektrycznym, jak i zaawansowanym technicznie napędem hybrydowym. Jako pierwszy na rynku zadebiutował całkowicie elektryczny CLA. To krok w kierunku dalszej dekarbonizacji produkcji. Do 2039 roku firma chce osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.