Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu
Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali nawiązujących do historii stolicy. Nie zabraknie również miejsca na zbiorniki retencyjne, które zapewnią ekologiczne funkcjonowanie tego obszaru w przyszłości.
Dlaczego retencja wody jest tak ważna?
Aktualne przepisy prawne oraz ich nowelizacje nakładają konieczność uwzględnienia, podczas planowania urbanistycznego i budowlanego, rozwiązań służących do zatrzymywania wód deszczowych i roztopowych. Retencja wody, szczególnie na obszarach miejskich, jest niezwykle ważna, ponieważ stanowi część strategii zrównoważonego rozwoju, wspierając ochronę środowiska i zasobów wodnych. Zatrzymywanie wody może pomagać w łagodzeniu efektu tzw. „wyspy ciepła”, poprzez chłodzenie otoczenia i zwiększanie wilgotności powietrza. Przechowywanie wody może być pomocne również w sytuacjach suszy, umożliwiając korzystanie z zasobów w okresach deficytu. W przypadku nadmiaru deszczu, retencja pomaga w zapobieganiu powodziom, co więcej, pozwala także na naturalne oczyszczenie wody z zanieczyszczeń, przyczyniając się do poprawy jej jakości w miejskich ekosystemach.
Zbiorniki retencyjne na placu Defilad
Na terenie placu Defilad zaplanowano miejsce dla dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych – będą one wykorzystywane do zbierania wody deszczowej, która następnie posłuży do podlewania roślin. Zbiorniki wykonane zostały z prefabrykatów, czyli gotowych elementów konstrukcyjnych, cechujących się wytrzymałością, estetyką oraz precyzyjnym wykonaniem poszczególnych elementów.
Na plac Defilad dostarczymy dwa zbiorniki ZRT (retencyjne), każdy z nich składa się z sześciu elementów u-kształtnych. Łączna pojemność użytkowa zbiorników to 404 m3. Montaż pierwszego zbiornika zakończył się w marcu z jednodniowym wyprzedzeniem, a montaż drugiego planowany jest na maj 2024 – mówi Ewa Sienkiewicz-Makowska, prokurent samoistny w firmie Sienkiewicz, dostarczającej produkty do inwestycji. Rozwiązania zastosowane na terenie placu Defilad będą wyjątkowo innowacyjne. Specjalny system pozwoli na bieżący monitoring napełnienia zbiorników retencyjnych. Priorytetem będzie wykorzystanie „wody z drugiego obiegu” – dodaje Ewa Sienkiewicz-Makowska.
Miasta stawiają na retencję
Zbiorniki retencyjne to rozwiązania coraz powszechniej wykorzystywane w urbanistyce, zwłaszcza w kontekście zrównoważonego rozwoju miast. W obliczu zmieniającego się klimatu oraz coraz częstszych ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak susze czy gwałtowne burze, konieczność skutecznego zarządzania wodami opadowymi staje się niezwykle istotna.
Zbiorniki retencyjne wykonane z prefabrykatów są nie tylko skutecznym, ale również ekonomicznym rozwiązaniem problemu gromadzenia wód opadowych – mówi Anna Sienkiewicz-Kozłowska, prokurent samoistny w firmie Sienkiewicz. Dzięki ich prefabrykowanej konstrukcji (elementy modułowe) oraz łatwemu montażowi można je dostosować do różnorodnych potrzeb, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla dynamicznie rozwijających się miast – podsumowuje Anna Sienkiewicz-Kozłowska.
Budowa zbiorników retencyjnych na placu Defilad w Warszawie stanowi więc nie tylko przykład nowoczesnej infrastruktury miejskiej, ale jest także kolejnym krokiem w kierunku tworzenia odpornego na zmiany klimatyczne i ekologicznie zrównoważonego środowiska miejskiego.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Edukacja
W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.