Komunikaty PR

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

2024-04-08  |  09:21
Biuro prasowe

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali nawiązujących do historii stolicy. Nie zabraknie również miejsca na zbiorniki retencyjne, które zapewnią ekologiczne funkcjonowanie tego obszaru w przyszłości.

 

Dlaczego retencja wody jest tak ważna?

Aktualne przepisy prawne oraz ich nowelizacje nakładają konieczność uwzględnienia, podczas planowania urbanistycznego i budowlanego, rozwiązań służących do zatrzymywania wód deszczowych i roztopowych. Retencja wody, szczególnie na obszarach miejskich, jest niezwykle ważna, ponieważ stanowi część strategii zrównoważonego rozwoju, wspierając ochronę środowiska i zasobów wodnych. Zatrzymywanie wody może pomagać w łagodzeniu efektu tzw. „wyspy ciepła”, poprzez chłodzenie otoczenia i zwiększanie wilgotności powietrza. Przechowywanie wody może być pomocne również w sytuacjach suszy, umożliwiając korzystanie z zasobów w okresach deficytu. W przypadku nadmiaru deszczu, retencja pomaga w zapobieganiu powodziom, co więcej, pozwala także na naturalne oczyszczenie wody z zanieczyszczeń, przyczyniając się do poprawy jej jakości w miejskich ekosystemach.

 

Zbiorniki retencyjne na placu Defilad

Na terenie placu Defilad zaplanowano miejsce dla dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych – będą one wykorzystywane do zbierania wody deszczowej, która następnie posłuży do podlewania roślin. Zbiorniki wykonane zostały z prefabrykatów, czyli gotowych elementów konstrukcyjnych, cechujących się wytrzymałością, estetyką oraz precyzyjnym wykonaniem poszczególnych elementów.

Na plac Defilad dostarczymy dwa zbiorniki ZRT (retencyjne), każdy z nich składa się z sześciu elementów u-kształtnych. Łączna pojemność użytkowa zbiorników to 404 m3. Montaż pierwszego zbiornika zakończył się w marcu z jednodniowym wyprzedzeniem, a montaż drugiego planowany jest na maj 2024 – mówi Ewa Sienkiewicz-Makowska, prokurent samoistny w firmie Sienkiewicz, dostarczającej produkty do inwestycji. Rozwiązania zastosowane na terenie placu Defilad będą wyjątkowo innowacyjne. Specjalny system pozwoli na bieżący monitoring napełnienia zbiorników retencyjnych. Priorytetem będzie wykorzystanie „wody z drugiego obiegu” – dodaje Ewa Sienkiewicz-Makowska.

 

Miasta stawiają na retencję

Zbiorniki retencyjne to rozwiązania coraz powszechniej wykorzystywane w urbanistyce, zwłaszcza w kontekście zrównoważonego rozwoju miast. W obliczu zmieniającego się klimatu oraz coraz częstszych ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak susze czy gwałtowne burze, konieczność skutecznego zarządzania wodami opadowymi staje się niezwykle istotna.

Zbiorniki retencyjne wykonane z prefabrykatów są nie tylko skutecznym, ale również ekonomicznym rozwiązaniem problemu gromadzenia wód opadowych – mówi Anna Sienkiewicz-Kozłowska, prokurent samoistny w firmie Sienkiewicz. Dzięki ich prefabrykowanej konstrukcji (elementy modułowe) oraz łatwemu montażowi można je dostosować do różnorodnych potrzeb, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla dynamicznie rozwijających się miast – podsumowuje Anna Sienkiewicz-Kozłowska.

 

Budowa zbiorników retencyjnych na placu Defilad w Warszawie stanowi więc nie tylko przykład nowoczesnej infrastruktury miejskiej, ale jest także kolejnym krokiem w kierunku tworzenia odpornego na zmiany klimatyczne i ekologicznie zrównoważonego środowiska miejskiego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa

Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.

Polityka

Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga

Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.

Polityka

Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej

Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.