Komunikaty PR

Naukowcy opowiadają się za ogrzewaniem biomasą

2022-09-13  |  01:00
Biuro prasowe

Rada Naukowa Polskiego Forum Klimatycznego wydała postulat w sprawie rewizji i zmian przepisów antysmogowych w Polsce. Organizacja zwraca uwagę na to, że warto zlikwidować ograniczenia dotyczące stosowania biomasy w celach grzewczych przy użyciu urządzeń spełniających normy ekoprojektu oraz przypomina, że drewno jest najstarszym, niedocenianym źródłem energii.

Stanowisko Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego w sprawie ogrzewania biomasą w Polsce brzmi następująco:              

Rada Naukowa PFK postuluje rewizję i zmiany przepisów antysmogowych w Polsce w taki sposób, żeby zlikwidować ograniczenia dotyczące stosowania biomasy w celach grzewczych przy użyciu urządzeń spełniających normy ekoprojektu.

Takie zmiany w przepisach pozwolą mieszkańcom naszego kraju szybciej wymienić przestarzałe urządzenia grzewcze, bo stworzą naturalną możliwość zapewnienia swoim rodzinom bezpieczeństwa energetycznego za pomocą tego łatwo dostępnego i stosunkowo taniego paliwa.

Szczególnie przydatne do tego celu jest drewno kawałkowe i jego zrównoważone i bezpieczne dla środowiska stosowanie powinno być mocno wspierane przez władze zarówno samorządowe, jak i centralne.

Biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. Wynika to z jej niezmiennych właściwości fizycznych – energia w niej zgromadzona pochodzi z niewyczerpywanego źródła, jakim jest na Ziemi promieniowanie słoneczne. Dodatkową zaletą biomasy jest fakt, że jest ona magazynem energii, który można wykorzystywać o dowolnej porze dnia w dowolnej porze roku – w zależności od potrzeb. Ogrzewanie biomasą jest możliwe niezależnie od warunków pogodowych, co w grupie odnawialnych źródeł energii stawia ją na wyższym poziomie funkcjonalnym niż np. fotowoltaikę czy energię wiatrową.

Ogrzewanie biomasą nie czyni szkód klimatycznych, bo bilans emisji dwutlenku węgla w zrównoważonym jej użytkowaniu nie jest większy od zera. Należy ją jednak spalać w sposób umiejętny, tak żeby nie niszczyć powietrza nadmierną emisją zanieczyszczeń. Służą do tego urządzenia grzewcze spełniające europejskie normy ekoprojektu – tylko takie można obecnie w Polsce sprzedawać.

Rada Naukowa PFK postuluje obniżenie stawki podatku VAT na drewno opałowe do poziomu 0%.

Obecny kryzys energetyczny spowodowany sytuacją geopolityczną skłonił Rząd RP do obniżenia stawek podatku VAT dla wszystkich źródeł energii używanych w sektorze komunalno-bytowym oprócz biomasy. Wyjątek ten jest niezrozumiały i szkodliwy zwłaszcza dla rodzin dotkniętych ubóstwem energetycznym. Stosunkowo niska cena drewna opałowego wynika z faktu, że jest ono źródłem energii niepodlegającym monopolizacji, co z punktu widzenia polskich rodzin jest zaletą i dlatego nie należy drewna obejmować najwyższą stawką podatkową wśród dostępnych dla Polaków paliw grzewczych. Stan ten trzeba jak najszybciej zmienić.

           

Rada Naukowa Polskiego Forum Klimatycznego:

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Juliszewski, specjalista w dziedzinie biomasy

Prof. dr hab. Kazimierz Górka, specjalista w dziedzinie ekonomii

Prof. dr hab. inż. Wojciech Stankowski, specjalista w dziedzinie geologii i zmian klimatu

Dr hab. inż. Marcin Łuszczyk, specjalista w dziedzinie ekonomii energii

Dr inż. Krystyna Kubica, specjalista w dziedzinie chemii i energii z paliw stałych

Dr Agnieszka Thier, specjalista w dziedzinie ekonomii

Mgr Krzysztof Woźniak, specjalista w dziedzinie zrównoważonego rozwoju

Mgr inż. Robert Jankowski, specjalista w dziedzinie energetyki klastrowej

Mgr inż. Wojciech Treter, specjalista w dziedzinie ochrony powietrza

Mgr inż. Witold Jaworski, specjalista w dziedzinie biomasowych urządzeń grzewczych

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne Biuro prasowe
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze
Ekologia Kolejny sportowiec stawia na ekologię
2024-11-07 | 10:20

Kolejny sportowiec stawia na ekologię

ZDJĘCIA:
Ekologia Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
2024-10-23 | 14:25

Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Firma

Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych

Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.