Naukowcy opowiadają się za ogrzewaniem biomasą
Rada Naukowa Polskiego Forum Klimatycznego wydała postulat w sprawie rewizji i zmian przepisów antysmogowych w Polsce. Organizacja zwraca uwagę na to, że warto zlikwidować ograniczenia dotyczące stosowania biomasy w celach grzewczych przy użyciu urządzeń spełniających normy ekoprojektu oraz przypomina, że drewno jest najstarszym, niedocenianym źródłem energii.
Stanowisko Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego w sprawie ogrzewania biomasą w Polsce brzmi następująco:
Rada Naukowa PFK postuluje rewizję i zmiany przepisów antysmogowych w Polsce w taki sposób, żeby zlikwidować ograniczenia dotyczące stosowania biomasy w celach grzewczych przy użyciu urządzeń spełniających normy ekoprojektu.
Takie zmiany w przepisach pozwolą mieszkańcom naszego kraju szybciej wymienić przestarzałe urządzenia grzewcze, bo stworzą naturalną możliwość zapewnienia swoim rodzinom bezpieczeństwa energetycznego za pomocą tego łatwo dostępnego i stosunkowo taniego paliwa.
Szczególnie przydatne do tego celu jest drewno kawałkowe i jego zrównoważone i bezpieczne dla środowiska stosowanie powinno być mocno wspierane przez władze zarówno samorządowe, jak i centralne.
Biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. Wynika to z jej niezmiennych właściwości fizycznych – energia w niej zgromadzona pochodzi z niewyczerpywanego źródła, jakim jest na Ziemi promieniowanie słoneczne. Dodatkową zaletą biomasy jest fakt, że jest ona magazynem energii, który można wykorzystywać o dowolnej porze dnia w dowolnej porze roku – w zależności od potrzeb. Ogrzewanie biomasą jest możliwe niezależnie od warunków pogodowych, co w grupie odnawialnych źródeł energii stawia ją na wyższym poziomie funkcjonalnym niż np. fotowoltaikę czy energię wiatrową.
Ogrzewanie biomasą nie czyni szkód klimatycznych, bo bilans emisji dwutlenku węgla w zrównoważonym jej użytkowaniu nie jest większy od zera. Należy ją jednak spalać w sposób umiejętny, tak żeby nie niszczyć powietrza nadmierną emisją zanieczyszczeń. Służą do tego urządzenia grzewcze spełniające europejskie normy ekoprojektu – tylko takie można obecnie w Polsce sprzedawać.
Rada Naukowa PFK postuluje obniżenie stawki podatku VAT na drewno opałowe do poziomu 0%.
Obecny kryzys energetyczny spowodowany sytuacją geopolityczną skłonił Rząd RP do obniżenia stawek podatku VAT dla wszystkich źródeł energii używanych w sektorze komunalno-bytowym oprócz biomasy. Wyjątek ten jest niezrozumiały i szkodliwy zwłaszcza dla rodzin dotkniętych ubóstwem energetycznym. Stosunkowo niska cena drewna opałowego wynika z faktu, że jest ono źródłem energii niepodlegającym monopolizacji, co z punktu widzenia polskich rodzin jest zaletą i dlatego nie należy drewna obejmować najwyższą stawką podatkową wśród dostępnych dla Polaków paliw grzewczych. Stan ten trzeba jak najszybciej zmienić.
Rada Naukowa Polskiego Forum Klimatycznego:
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Juliszewski, specjalista w dziedzinie biomasy
Prof. dr hab. Kazimierz Górka, specjalista w dziedzinie ekonomii
Prof. dr hab. inż. Wojciech Stankowski, specjalista w dziedzinie geologii i zmian klimatu
Dr hab. inż. Marcin Łuszczyk, specjalista w dziedzinie ekonomii energii
Dr inż. Krystyna Kubica, specjalista w dziedzinie chemii i energii z paliw stałych
Dr Agnieszka Thier, specjalista w dziedzinie ekonomii
Mgr Krzysztof Woźniak, specjalista w dziedzinie zrównoważonego rozwoju
Mgr inż. Robert Jankowski, specjalista w dziedzinie energetyki klastrowej
Mgr inż. Wojciech Treter, specjalista w dziedzinie ochrony powietrza
Mgr inż. Witold Jaworski, specjalista w dziedzinie biomasowych urządzeń grzewczych

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]
Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.