Nabywcy elektroniki pomogą w walce z toksycznymi e-śmieciami
Dzięki rozszerzeniu normy TCO Certified Edge, które dziś wchodzi w życie, użytkownicy i sprzedawcy elektroniki mogą powstrzymać światową powódź e-śmieci (e-waste). Weź odpowiedzialność za narastający problem e-odpadów i od dziś kupuj sprzęty IT, które nie wylądują na wysypisku śmieci!
Tysiące ton toksycznych e-śmieci (stare telewizory, komputery itp.) są nielegalnie wyrzucane każdego roku, szczególnie w krajach i regionach słabiej rozwiniętych. Rozszerzenie normy TCO Certified Edge, które wchodzi w życie 31 marca, pomoże rozwiązać ten problem. Kupując produkty z nowym certyfikatem, nabywcy zyskują pewność, że taka sama ilość starych, zużytych już (przez kogoś innego) produktów zostanie zgromadzona i zrecyklingowana w bezpieczny sposób.
E-śmieci to ogromny problem dla środowiska i zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jeśli są nieodpowiedzialnie porzucane, groźne substancje mogą przedostać się do środowiska, a potencjalnie nawet mogą znaleźć się w żywności, którą konsumujemy lub w wodzie, którą pijemy.
TCO Development, czyli organizacja, która opracowała i nadaje normę TCO Certified, dąży do zapewnienia globalnego zrównoważonego rozwoju. Teraz stwarza ona konsumentom i sprzedawcom elektroniki możliwość, żeby wzięli odpowiedzialność za e-śmieci, które generują.
Jeśli kupujesz produkt z normą TCO Certified Edge E-waste Compensated, zyskujesz pewność, że gdzieś – zwykle w kraju bez standardów recyklingu – równowartość tego, co kupiłeś (w przeliczeniu na e-śmieci), jest odpowiedzialnie zgromadzona i recyklingowana. Tym sposobem środowisko naturalne jest chronione przed niebezpiecznymi substancjami, a jednocześnie tworzone są lokalne miejsca pracy (potrzebne do zbierania i recyklingu śmieci). Gromadzone e-śmieci są transportowane do fabryki zajmującej się recyklingiem i przetwarzane zgodnie ze ścisłymi, przyjaznymi środowisku regułami.
„Dzięki normie TCO Certified Edge E-waste Compensated dajemy konsumentom, producentom i sprzedawcom z branży IT potężne narzędzie do walki z problemem e-śmieci” – mówi Andreas Rehn, menedżer ds. rozwoju w TCO Development.
Pierwszą firmą, która będzie zbierać e-śmieci, żeby skompensować zakupy nowych produktów z certyfikatem TCO Certified Edge E-waste Compensated, jest holenderska Closing the Loop (do tej pory zajmowała się ona recyklingiem zużytych telefonów komórkowych w krajach rozwijających się).
„E-śmieci są głównie postrzegane jako problem, ale są również szansą na zielony, ekologiczny rozwój. Stary zużyty sprzęt można recyklingować w odpowiedzialny sposób i dzięki temu dostaje drugie życie i pozostaje w zamkniętym obiegu ekonomicznym” – mówi Joost de Kluijver, założyciel Closing the Loop.
TCO Certified Edge będzie normą uzupełniającą normę TCO Certified. Wchodzi w życie 31 marca. Od tej daty nabywcy i firmy handlujące elektroniką mogą zamawiać produkty sygnowane tą normą.
TCO Certified Edge, E-waste Compensated

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.