Komunikaty PR

„Można być eko, ale nie kosztem siebie samego…” raport PASSION

2022-08-01  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Radecka
Collegium Civitas

plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
Do pobrania passion ( 0.09 MB )

Ile potrafimy i możemy zrobić, by chronić środowisko? Jakie działania podejmujemy? Skąd czerpiemy wiedzę na temat stanu środowiska? – Odpowiedzi na te i inne pytania znalazły się w raporcie z projektu badawczego PASSION – „Partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju i innowacji społecznych", realizowanego przez Collegium Civitas oraz uczelnie z Grecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Islandii.

 

Projekt badawczy PASSION – „Partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju i innowacji społecznych", realizowany jest od października 2019 roku pod kierownictwem dr Katarzyny Iwińskiej. W projekt, poza Collegium Civitas z Warszawy, zaangażowane są także uczelnie z Grecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Islandii.

W ramach PASSION latem 2020 r. zrealizowano metodą CAWI, badania postaw i zachowań prośrodowiskowych wśród mieszkańców 5 krajów: Polski, Grecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Natomiast jesienią 2021 r. uzupełniono je o badania jakościowe w Polsce (fokusy w 8 grupach), aby lepiej zrozumieć, co wpływa na zachowania prośrodowiskowe i ich postrzeganie.

Wyniki tych badań, podsumowane w załączonym raporcie, pokazują, że staramy się dbać o środowisko naturalne. Segregujemy śmieci, zamieniamy samochód na rower, ograniczamy jedzenie mięsa, kupujemy żywność ekologiczną. Coraz więcej wiemy i chcemy poprawy stanu środowiska. Problem zaczyna się jednak, gdy dbanie o ekologię wymaga od nas poświęcenia swojego czasu i nic z tego nie mamy. Jeśli zaburza nam to codzienną rutynę, wymaga od nas nakładów finansowych lub zrezygnowania z własnej wygody, wtedy stawiamy granicę.

W raporcie, poza odpowiedziami na pytania dotyczące świadomości i zachowań prośrodowiskowych, znalazły się także fragmenty wypowiedzi Polek i Polaków, biorących udział w badaniu jakościowym.

Raport jest dostępny na licencji CC BY-SA 4.0, pod warunkiem zachowania informacji licencyjnej dostępnej na ostatniej stronie publikacji oraz wskazania dr Katarzyny Iwińskiej (red.) i Collegium Civitas jako właścicieli praw do tekstu.

___________

Projekt PASSION to międzynarodowe partnerstwo akademickie dla zrównoważonego rozwoju i innowacji społecznych. Jego celem jest m.in. wymiana wiedzy i międzynarodowych doświadczeń akademickich z zakresu edukacji dla zrównoważonego rozwoju i innowacji społecznych. Dzięki projektowi uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i innowacji.

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe na podstawie decyzji nr PPI / APM / 2019/1/00096 / DEC / 01.

Więcej informacji znajduje się na stronie projektu: https://passion.civitas.edu.pl/

Raport do pobrania po kliknięciu wiecej informacji.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Collegium Civitas
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol Biuro prasowe
2025-05-23 | 13:00

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Trwa dyskusja nad kwestiami związanymi z gospodarką odpadami opakowaniowymi, w tym nad przyszłym systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Cały czas mamy do czynienia
Ekologia Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
2025-05-22 | 13:30

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Polski System Kaucyjny (PSK) oraz Canpack Recycling podpisały list intencyjny, rozpoczynając strategiczną współpracę na rzecz budowy nowoczesnego, ogólnopolskiego systemu
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Handel

Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.

Problemy społeczne

Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Konsument

Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków

Zaledwie trzy miesiące zostały do startu systemu kaucyjnego w Polsce. Kaucje obejmą szklane i plastikowe butelki oraz puszki z napojami. To duża zmiana dla producentów napojów, sklepów i konsumentów oraz pośredniczących w zbiórce operatorów systemów kaucyjnego. Na razie przepisy są na tyle niedoprecyzowane, że budzą wiele wątpliwości w kwestii rozliczania podatków czy rozliczeń z operatorami. Producenci będą musieli płacić podatek od niezwróconych butelek, co zwiększy ich koszty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.