Masz zepsuty toster lub tablet? Wymień go na zioła!

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Nie wiesz, co zrobić z elektroodpadami? Przez jeden dzień w Galerii Północnej działać będzie punkt, w którym wyrzucisz je bezpiecznie. W zamian otrzymasz natomiast sadzonkę. Akcja odbędzie się już w tę sobotę, 14 września.
Produkujemy coraz więcej elektroodpadów! Także w Polsce zużyte smartfony, suszarki czy inne sprzęty są wyzwaniem dla nie jednego domu. Szacuje się, że statystyczny Polak co roku wytwarza już 13,5 kg tego typu śmieci – podaje Global E-waste Monitor 2024. Problemem jednak jest nie tylko skala, ale także to, gdzie te odpady są wyrzucane. Chociaż 80% Polaków wie, że trzeba je segregować i wkładać do specjalnych pojemników, to jedynie 66% robi to w praktyce – wynika z badań pracowni Zymetria dla RLG Polska.
Dlatego tak ważne jest ciągłe przypominanie o tym, jak prawidłowo pozbywać się zepsutego opiekacza, blendera czy ekspresu do kawy. Idealną okazją do tego jest organizowana w Północnej akcja „Roślinka za elektrośmieci”, która ma pomóc warszawiakom w pozbyciu się zużytego i zepsutego sprzętu elektronicznego, RTV i AGD. Przynosząc urządzenia do specjalnego punktu, który stanie w centrum handlowym, będzie można w zamian odebrać sadzonkę z mieszkanką ziół w doniczce. W sumie przygotowano ich aż 1000. Aby je zdobyć, należy przynieść minimum 10 zużytych baterii lub sprzęt AGD/RTV lub drobny sprzęt elektryczny, który waży do 10 kg.
– Elektrośmieci nie można wyrzucać do koszy na plastik, szkło czy odpady zmieszane. Jest to groźne dla zdrowia i środowiska, a także może poskutkować grzywną. Tą akcją chcemy pokazać, jak w prawidłowy sposób zutylizować sprzęt elektroniczny czy urządzenia gospodarstwa domowego – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Ułatwi to punkt recyklingowy, który działać będzie u nas 14 września w godzinach od 12.00 do 18.00. Każdy będzie mógł przynieść do niego elektroodpady, które zalegają w domu, a tym samym należycie się ich pozbyć, trzymając się zasad GOZ, czyli gospodarki obiegu zamkniętego. To praktyczna lekcja ekologii – dodaje.
Na zbiórkę można przynieść m.in. małe urządzenia elektryczne, takie jak suszarki, lokówki, żelazka, blendery, ekspresy do kawy, roboty kuchenne, czajniki elektryczne, sokowirówki, gofrownice czy młynki do kawy. Zbierane będą także m.in. telewizory, tablety, komputery, laptopy, drukarki, modemy, kamery, skanery, smartfony, telefony oraz odtwarzacze CD/DVD. Punkt przyjmować będzie również zużyte baterie.
Dlaczego warto włączyć się do akcji? – Prawidłowo posegregowane elektrośmieci i właściwie zutylizowane nie powodują szkód w środowisku naturalnym. Zawarte w nich substancje, w tym często toksyczne, nie przedostają się do ekosystemu. To ważne, aby o tym pamiętać, ilekroć zepsuje się nam czajnik czy zużyje bateria. Ponadto akcja jest okazją do tego, aby urządzić w domu wielkie sprzątanie, ale także dowiedzieć się więcej, jak segregować na co dzień opady oraz dokąd je zanosić tak, aby troszczyć się o środowisko – dodaje.

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.