Lidl Polska przyznał nagrody w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii"
Wszechobecny plastik, coraz bardziej zanieczyszczający środowisko naturalne to problem, który z roku na rok osiąga coraz większą skalę i staje się realnie odczuwalny także dla ludzi i zwierząt. W związku z tym rok 2021 został ogłoszony „rokiem bez jednorazowego plastiku”, czyli czasem na przeciwdziałanie skutkom nieprawidłowego procesu recyklingu w naszym otoczeniu. Lidl Polska, który nieustannie podejmuje działania na rzecz zmniejszania zużycia tworzyw sztucznych, zainicjował program Mniej Plastiku. Projekt został zrealizowany w ramach olimpiady społecznej Zwolnieni z Teorii – polska młodzież przygotowała inicjatywy na rzecz redukcji lub recyklingu plastiku zgodnie ze strategią REset Plastic, docierając aż do 340 tysięcy beneficjentów.
Program Mniej Plastiku, którego inicjatorem jest Lidl Polska, zachęcał młodzież do zorganizowania swojego własnego projektu na rzecz redukcji lub recyklingu plastiku zgodnie ze strategią REset Plastic oraz zaprojektowania ekologicznych zmian gotowych do wprowadzenia w sklepach sieci Lidl Polska. Wykorzystując wiedzę nabytą na warsztatach dotyczących zarządzania plastikiem w Lidl oraz na szkoleniach z metodyki projektowania Design Thinking, w ramach programu uczestnicy przygotowali 19 projektów, które tworzyło blisko 190 osób z całej Polski. Młodzież na każdym etapie realizacji swojego projektu mogła liczyć na wsparcie merytoryczne ekspertów Lidl Polska, którzy na co dzień pracują nad ograniczaniem zużycia surowców sztucznych i chętnie dzielili się swoim doświadczeniem z uczniami.
- Czas pandemii nie przeszkodził młodym działać na rzecz lokalnych społeczności. Zespoły projektowe wspierane przez Lidl objęły swoimi działaniami edukacyjnymi aż 750 tys. osób! Co więcej, okazuje się, że tegoroczni uczestnicy olimpiady Zwolnieni z Teorii mają wyższy poziom dobrostanu niż ich rówieśnicy, którzy nie angażowali się społecznie. Jestem dumna, że Zwolnieni z Teorii nie tylko budują wśród młodych obywatelską postawę i kompetencje cenne na rynku pracy, ale też wspierają ich dobrostan psychiczny” - powiedziała Aleksandra Chudaś, dyrektor zarządzająca fundacji Zwolnieni z Teorii.
- Liczba uczestników olimpiady społecznej przerosła nasze oczekiwania – bardzo cieszy nas rosnąca świadomość ekologiczna wśród młodzieży oraz fakt, że tak chętnie angażują się w działania na rzecz środowiska naturalnego. Przez cały okres trwania programu Mniej Plastiku uważnie śledziliśmy i wspieraliśmy projekty, które wpisywały się w strategię REset Plastic, mającej na celu zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych oraz wsparcie gospodarki obiegu zamkniętego – podkreśla Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR.
W ramach programu Lidl Polska przyznał 1 nagrodę główną oraz 2 wyróżnienia:
Nagroda główna – projekt EDUCA
Wyróżnienie otrzymała młodzieżowa organizacja proekologiczna, której celem jest wyeliminowanie plastiku z codziennego użytku. Namawiają do zmiany całe społeczeństwo – przede wszystkim poprzez wprowadzenie do codziennego życia kultury ekologicznej oraz edukacji.
Lidl wyróżnił projekt za edukację dotyczącą redukcji plastiku i ekologii oraz profesjonalnie opracowany i ciekawy Poradnik Edukacji Ekologicznej.
- Projekt dał nam i wszystkim wokoło dużo chęci i energii na zmiany. Pomógł nam w tym program Lidl Polska – pokazał, że lepsze środowisko to nasz wspólny cel. – wspomina Joanna Puchyła, przedstawicielka projektu EDUCA.
Pierwsze wyróżnienie – projekt ECO WEEK
Zespół został wyróżniony za wielowątkową i docierająca do wielu odbiorców edukację ekologiczną – prowadził na swoich social mediach warsztaty z wykorzystywania rozwiązań zero waste, spotkania z aktywistami i wywiady z przedstawicielami zielonych organizacji, np. WWF. Oprócz działań w Internecie, młodzież wsparła także lokalną Jadłodzielnię, we współpracy z restauracjami, a także przeprowadziła konkurs z nagrodami na najlepszy projekt upcycling'owy. Projekt szybko zwrócił uwagę mediów. Co więcej zespół projektowy ma zamiar kontynuować te działania, aby dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.
Drugie wyróżnienie – projekt #betterfuture
Twórcy zostali nagrodzeni za duże zaangażowanie, realizację wielu działań edukacji ekologicznej w praktyce, nawiązanie wielu partnerstw z organizacjami społecznymi i mediami oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Zespół projektowy przeprowadził m.in. warsztaty dla 1388 uczniów szkół podstawowych w Szczecinie, które składały się z bloku dotyczącego redukcji plastiku, zgodnie z postulatami strategii REset Plastic, realizowanej przez Lidl Polska, pt. zREsetuj myślenie, zREsetuj planetę, o zmniejszeniu wykorzystania plastiku i dbaniu o środowisko na co dzień.
Dodatkowo zespół projektowy przygotował propozycję eko programu lojalnościowego dla sieci Lidl.
To tylko wybrane projekty z listy zrealizowanych przedsięwzięć – łącznie dotarły one do 340 tysięcy beneficjentów, edukując ich jak ponownie wykorzystać przedmioty codziennego użytku, inspirując do ograniczania wykorzystania plastiku i recyklingu. Dzięki spójnym działaniom młodzieży i zainteresowaniu projektem, o inicjatywie i strategii REset Plastic, poprzez media oraz social media, dowiedziało się 540 tysięcy osób.
O strategii REset Plastic:
Grupa Schwarz, do której należą Lidl i Kaufland, jest jednym z największych detalistów na arenie międzynarodowej. Mając świadomość odpowiedzialności za środowisko, Grupa opracowała całościową strategię REsetPlastic obejmującą pięć obszarów działania: od redukowania i projektowania przez recykling i niwelowanie wykorzystania plastiku po innowację i edukację. W ten sposób wizja „mniej plastiku” stanie się rzeczywistością.
Obszary działania w ramach strategii REset Plastic:
REduce
Rezygnujemy z plastiku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, działając przy tym w sposób odpowiedzialny.
REdesign
Projektujemy opakowania produktów, które są możliwe do recyklingu i tym samym pozostają w obiegu zamkniętym.
REcycle
Zbieramy, sortujemy i poddajemy recyklingowi opakowania produktów tak, aby pozostawały w obiegu zamkniętym.
REmove
We wszystkich obszarach naszej działalności wspieramy redukcję plastiku.
REsearch
Inwestujemy w badania i rozwój rozwiązań sprzyjających redukcji plastiku oraz edukujemy w zakresie recyklingu i ochrony zasobów.
Więcej informacji na stronie: https://reset-plastic.com/en/

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.