Komunikaty PR

Liderzy miast rozmawiają o przygotowaniach do zmian klimatycznych

2020-02-04  |  10:00

Już 4 lutego Fundacja Veolia Polska wraz z Fundacją Szkoła Liderów organizuje konferencję „Designerzy Procesów Rozwojowych”. Wydarzenie, poświęcone przede wszystkim koncepcjom związanym z zapewnieniem miastom zdolności do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości, jest adresowane do przedstawicieli administracji samorządowej, lokalnych organizacji, biznesu i ekspertów z zakresu rozwoju miast.  

 

Jak pokazują diagnozy ONZ, m.in. Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, miasta, niezależnie od wielkości, stoją przed szeregiem wyzwań o zasięgu globalnym. Adaptacja do zmian klimatycznych, zarządzanie zasobami, m.in. energią i wodą czy też rozważna implementacja nowych technologii w infrastrukturze miasta to tylko niektóre z nich.

 

O tym, z czym wiążą się nadchodzące zmiany, liderzy miast będą rozmawiać podczas konferencji „Designerzy Procesów Rozwojowych” organizowanej 4 lutego w Warszawie. Szczególna uwaga zostanie poświęcona koncepcji „resilient cities”, w tym przykładom jej wdrożenia w innych krajach. „Urban resilience” to zdolność miasta do radzenia sobie ze zmianami, jego odporność na zdarzenia niszczące (katastrofy naturalne, kryzysy, problemy społeczno-ekonomiczne) oraz umiejętność regeneracji poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Umożliwia rozwiązywanie problemów w sposób, który nie tylko zapewnia powrót do codziennej działalności po kryzysie, ale też gwarantuje długookresowy rozwój. Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość spojrzenia na koncepcję „urban resilience” zarówno przez pryzmat przywództwa, jak i kwestii środowiska czy zmian klimatycznych oraz dowiedzieć się, jak wdrażać rozwiązania uwzględniające złożoność ekosystemów, którymi są współczesne miasta. Będzie to także możliwość wymiany doświadczeń w zakresie innowacji i planowania długoterminowego rozwoju miast.

 

- Veolia od początku swojego istnienia blisko współpracuje z miastami i przedstawicielami społeczności lokalnych, dlatego dobrze zna ich potrzeby i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć. Wiemy też, że zmiany klimatyczne i będąca próbą odpowiedzenia na nie koncepcja zrównoważonego rozwoju, wymagają zintegrowanego podejścia oraz zaangażowania przedstawicieli administracji, aktywistów, biznesu i ekspertów. Konferencje takie jak „Designerzy Procesów Rozwojowych” przyczyniają się do promocji najlepszych praktyk, zapewniają narzędzia oraz wiedzę o rozwiązaniach wpisujących się w koncepcje „urban resilience” i „smart cities”, jak również wspierają budowania trwałych relacji różnymi między interesariuszami. Jestem przekonany, że dzięki nim miasta lepiej będą przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości i – szerzej – do wspierania rozwoju społeczno-ekonomicznego - mówi Frederic Faroche, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

 

Konferencja odbywa się w ramach projektu Szkoła Liderów Miast, realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów. To program kształcenia miejskich liderów w zakresie umiejętności przywódczych, komunikacji, planowania i realizacji strategii rozwoju, adresowany zarówno do przedstawicieli samorządów, czy osób kierujących instytucjami publicznymi, jak i do lokalnych aktywistów miejskich, lokalnych przedsiębiorców czy liderów organizacji pozarządowych. Fundacja Veolia Polska jest strategicznym partnerem inicjatywy.

 

Więcej informacji o wydarzeniu, w tym szczegółowy program spotkania, można znaleźć na stronie www.szkola-liderow.pl/designerzy-2020/.

 

Organizatorzy konferencji:

Fundacja Veolia Polska jest fundacją korporacyjną działającą od 2015 roku. Swoje wsparcie kieruje do społeczności lokalnych na terenie działania spółek Grupy Veolia w Polsce. Działalność Fundacji Veolia Polska koncentruje się na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, wspieraniu projektów dedykowanych społecznościom lokalnym i poprawie jakości ich życia w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Zgodnie z mottem „Współpraca w dobrym klimacie”, we współpracy z miastami realizuje działania na rzecz ochrony środowiska, bioróżnorodności, edukacji ekologicznej i innowacji społecznych.

 

Fundacja Szkoła Liderów to instytucja dbająca o jakość życia publicznego w Polsce i wśród Polaków za granicami. Powstała w 1994 roku z inicjatywy Prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, wykładowcę akademickiego na Oxford University. Fundacja od 25 lat pracuje na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach przywództwa. Wynajduje i wspiera liderów różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego oraz w partiach i organizacjach politycznych, ponieważ to właśnie osoby o zdolnościach przywódczych, pociągając za sobą innych, są motorem zmian.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach przekroczy wagę ryb Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:55

Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach przekroczy wagę ryb

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Ekologia Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści
2024-04-23 | 14:00

Biostymulacja kukurydzy. Nawożenie dolistne w fazie rozwoju liści

Kukurydza to jedna z kluczowych upraw dla rynku rolnego w Polsce. Ze względu na duże wymagania pokarmowe, wysoką podatność na stresy abiotyczne oraz ataki szkodników i
Ekologia Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?
2024-04-18 | 10:00

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień?

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?  Dzień Ziemi został zapoczątkowany w 1970 roku w USA dzięki inicjatywie senatora Gaylorda Nelsona. Pierwsze obchody święta miały zwrócić

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Infrastruktura

Polskie rolnictwo potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych. Niezbędna jest budowa agroportów i rozwój połączeń kolejowych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką zboża, którą trzeba wywieźć jak najszybciej, żeby zwolnić powierzchnie magazynowe do żniw na kolejny sezon, i w związku z tym potrzebne jest coraz szybsze tempo wywożenia – mówi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Część ekspertów zastanawia się jednak nad długofalowym uzasadnieniem takich inwestycji.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.