Liderzy miast rozmawiają o przygotowaniach do zmian klimatycznych
Już 4 lutego Fundacja Veolia Polska wraz z Fundacją Szkoła Liderów organizuje konferencję „Designerzy Procesów Rozwojowych”. Wydarzenie, poświęcone przede wszystkim koncepcjom związanym z zapewnieniem miastom zdolności do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości, jest adresowane do przedstawicieli administracji samorządowej, lokalnych organizacji, biznesu i ekspertów z zakresu rozwoju miast.
Jak pokazują diagnozy ONZ, m.in. Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, miasta, niezależnie od wielkości, stoją przed szeregiem wyzwań o zasięgu globalnym. Adaptacja do zmian klimatycznych, zarządzanie zasobami, m.in. energią i wodą czy też rozważna implementacja nowych technologii w infrastrukturze miasta to tylko niektóre z nich.
O tym, z czym wiążą się nadchodzące zmiany, liderzy miast będą rozmawiać podczas konferencji „Designerzy Procesów Rozwojowych” organizowanej 4 lutego w Warszawie. Szczególna uwaga zostanie poświęcona koncepcji „resilient cities”, w tym przykładom jej wdrożenia w innych krajach. „Urban resilience” to zdolność miasta do radzenia sobie ze zmianami, jego odporność na zdarzenia niszczące (katastrofy naturalne, kryzysy, problemy społeczno-ekonomiczne) oraz umiejętność regeneracji poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Umożliwia rozwiązywanie problemów w sposób, który nie tylko zapewnia powrót do codziennej działalności po kryzysie, ale też gwarantuje długookresowy rozwój. Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość spojrzenia na koncepcję „urban resilience” zarówno przez pryzmat przywództwa, jak i kwestii środowiska czy zmian klimatycznych oraz dowiedzieć się, jak wdrażać rozwiązania uwzględniające złożoność ekosystemów, którymi są współczesne miasta. Będzie to także możliwość wymiany doświadczeń w zakresie innowacji i planowania długoterminowego rozwoju miast.
- Veolia od początku swojego istnienia blisko współpracuje z miastami i przedstawicielami społeczności lokalnych, dlatego dobrze zna ich potrzeby i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć. Wiemy też, że zmiany klimatyczne i będąca próbą odpowiedzenia na nie koncepcja zrównoważonego rozwoju, wymagają zintegrowanego podejścia oraz zaangażowania przedstawicieli administracji, aktywistów, biznesu i ekspertów. Konferencje takie jak „Designerzy Procesów Rozwojowych” przyczyniają się do promocji najlepszych praktyk, zapewniają narzędzia oraz wiedzę o rozwiązaniach wpisujących się w koncepcje „urban resilience” i „smart cities”, jak również wspierają budowania trwałych relacji różnymi między interesariuszami. Jestem przekonany, że dzięki nim miasta lepiej będą przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości i – szerzej – do wspierania rozwoju społeczno-ekonomicznego - mówi Frederic Faroche, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.
Konferencja odbywa się w ramach projektu Szkoła Liderów Miast, realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów. To program kształcenia miejskich liderów w zakresie umiejętności przywódczych, komunikacji, planowania i realizacji strategii rozwoju, adresowany zarówno do przedstawicieli samorządów, czy osób kierujących instytucjami publicznymi, jak i do lokalnych aktywistów miejskich, lokalnych przedsiębiorców czy liderów organizacji pozarządowych. Fundacja Veolia Polska jest strategicznym partnerem inicjatywy.
Więcej informacji o wydarzeniu, w tym szczegółowy program spotkania, można znaleźć na stronie www.szkola-liderow.pl/designerzy-2020/.
Organizatorzy konferencji:
Fundacja Veolia Polska jest fundacją korporacyjną działającą od 2015 roku. Swoje wsparcie kieruje do społeczności lokalnych na terenie działania spółek Grupy Veolia w Polsce. Działalność Fundacji Veolia Polska koncentruje się na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, wspieraniu projektów dedykowanych społecznościom lokalnym i poprawie jakości ich życia w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Zgodnie z mottem „Współpraca w dobrym klimacie”, we współpracy z miastami realizuje działania na rzecz ochrony środowiska, bioróżnorodności, edukacji ekologicznej i innowacji społecznych.
Fundacja Szkoła Liderów to instytucja dbająca o jakość życia publicznego w Polsce i wśród Polaków za granicami. Powstała w 1994 roku z inicjatywy Prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, wykładowcę akademickiego na Oxford University. Fundacja od 25 lat pracuje na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach przywództwa. Wynajduje i wspiera liderów różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego oraz w partiach i organizacjach politycznych, ponieważ to właśnie osoby o zdolnościach przywódczych, pociągając za sobą innych, są motorem zmian.
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.