Komunikaty PR

Liderzy miast rozmawiają o przygotowaniach do zmian klimatycznych

2020-02-04  |  10:00

Już 4 lutego Fundacja Veolia Polska wraz z Fundacją Szkoła Liderów organizuje konferencję „Designerzy Procesów Rozwojowych”. Wydarzenie, poświęcone przede wszystkim koncepcjom związanym z zapewnieniem miastom zdolności do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości, jest adresowane do przedstawicieli administracji samorządowej, lokalnych organizacji, biznesu i ekspertów z zakresu rozwoju miast.  

 

Jak pokazują diagnozy ONZ, m.in. Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, miasta, niezależnie od wielkości, stoją przed szeregiem wyzwań o zasięgu globalnym. Adaptacja do zmian klimatycznych, zarządzanie zasobami, m.in. energią i wodą czy też rozważna implementacja nowych technologii w infrastrukturze miasta to tylko niektóre z nich.

 

O tym, z czym wiążą się nadchodzące zmiany, liderzy miast będą rozmawiać podczas konferencji „Designerzy Procesów Rozwojowych” organizowanej 4 lutego w Warszawie. Szczególna uwaga zostanie poświęcona koncepcji „resilient cities”, w tym przykładom jej wdrożenia w innych krajach. „Urban resilience” to zdolność miasta do radzenia sobie ze zmianami, jego odporność na zdarzenia niszczące (katastrofy naturalne, kryzysy, problemy społeczno-ekonomiczne) oraz umiejętność regeneracji poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Umożliwia rozwiązywanie problemów w sposób, który nie tylko zapewnia powrót do codziennej działalności po kryzysie, ale też gwarantuje długookresowy rozwój. Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość spojrzenia na koncepcję „urban resilience” zarówno przez pryzmat przywództwa, jak i kwestii środowiska czy zmian klimatycznych oraz dowiedzieć się, jak wdrażać rozwiązania uwzględniające złożoność ekosystemów, którymi są współczesne miasta. Będzie to także możliwość wymiany doświadczeń w zakresie innowacji i planowania długoterminowego rozwoju miast.

 

- Veolia od początku swojego istnienia blisko współpracuje z miastami i przedstawicielami społeczności lokalnych, dlatego dobrze zna ich potrzeby i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć. Wiemy też, że zmiany klimatyczne i będąca próbą odpowiedzenia na nie koncepcja zrównoważonego rozwoju, wymagają zintegrowanego podejścia oraz zaangażowania przedstawicieli administracji, aktywistów, biznesu i ekspertów. Konferencje takie jak „Designerzy Procesów Rozwojowych” przyczyniają się do promocji najlepszych praktyk, zapewniają narzędzia oraz wiedzę o rozwiązaniach wpisujących się w koncepcje „urban resilience” i „smart cities”, jak również wspierają budowania trwałych relacji różnymi między interesariuszami. Jestem przekonany, że dzięki nim miasta lepiej będą przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości i – szerzej – do wspierania rozwoju społeczno-ekonomicznego - mówi Frederic Faroche, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

 

Konferencja odbywa się w ramach projektu Szkoła Liderów Miast, realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów. To program kształcenia miejskich liderów w zakresie umiejętności przywódczych, komunikacji, planowania i realizacji strategii rozwoju, adresowany zarówno do przedstawicieli samorządów, czy osób kierujących instytucjami publicznymi, jak i do lokalnych aktywistów miejskich, lokalnych przedsiębiorców czy liderów organizacji pozarządowych. Fundacja Veolia Polska jest strategicznym partnerem inicjatywy.

 

Więcej informacji o wydarzeniu, w tym szczegółowy program spotkania, można znaleźć na stronie www.szkola-liderow.pl/designerzy-2020/.

 

Organizatorzy konferencji:

Fundacja Veolia Polska jest fundacją korporacyjną działającą od 2015 roku. Swoje wsparcie kieruje do społeczności lokalnych na terenie działania spółek Grupy Veolia w Polsce. Działalność Fundacji Veolia Polska koncentruje się na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, wspieraniu projektów dedykowanych społecznościom lokalnym i poprawie jakości ich życia w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Zgodnie z mottem „Współpraca w dobrym klimacie”, we współpracy z miastami realizuje działania na rzecz ochrony środowiska, bioróżnorodności, edukacji ekologicznej i innowacji społecznych.

 

Fundacja Szkoła Liderów to instytucja dbająca o jakość życia publicznego w Polsce i wśród Polaków za granicami. Powstała w 1994 roku z inicjatywy Prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, wykładowcę akademickiego na Oxford University. Fundacja od 25 lat pracuje na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach przywództwa. Wynajduje i wspiera liderów różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego oraz w partiach i organizacjach politycznych, ponieważ to właśnie osoby o zdolnościach przywódczych, pociągając za sobą innych, są motorem zmian.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.

Konsument

Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.

Edukacja

W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.