Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Ewa Malicka
Rocket Science
Pływacka 3/2
02-633 Warszawa
ewa.malicka|rocketscience.com.pl| |ewa.malicka|rocketscience.com.pl
781453815
https://www.rocketscience.com.pl/
Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze większą przyczyną. Mikroplastik odkłada się w naszym ciele, w tym roku naukowcy potwierdzili, że jego ślady mogą znajdować się nawet w ludzkim mózgu. Jedną z metod radzenia sobie z ogromnymi ilościami plastikowych odpadów jest system kaucyjny, jednak jego wprowadzenie w Polsce zostało przełożone z początku 2025 r. aż o 10 miesięcy, na październik 2025 r. Polacy są pozytywnie nastawieni do tego rozwiązania – popiera go aż 88,3 proc. uczestników badania Waterdrop.
Odkryto ślady mikroplastiku w ludzkim mózgu
Z 20-letnich badań nad mikroplastikiem wynika, że jest on szeroko obecny w środowisku naturalnym, pochodzi z wielu źródeł, m.in. opon, tekstyliów, kosmetyków czy farb. Mikroplastik jest obecny w żywności i napojach, jego ślady zostały wykryte w ciele człowieka, w tym roku potwierdzono jego obecność w ludzkim mózgu – okazuje się, że mikroplastik może stanowić nawet 0,5 proc. masy tkanki mózgowej. Z drugiej strony alarmujące dane wskazują, że zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem do 2040 r. może się podwoić.
Najwięcej mikroplastiku uwalniają kolorowe jednorazowe butelki
Okazuje się, że nie bez znaczenia dla środowiska naturalnego, a w związku z tym również człowieka, jest kolor plastiku. Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester odkryli, że zielony, niebieski czy czerwony plastik szybciej od tego w stosowanych kolorach rozkłada się na mikroplastik. Badania, trwające 3 lata, wykazały, że kolorowy plastik staje się bardziej kruchy, natomiast biały, srebrny czy czarny nie zmienia swojej struktury. Szacuje się, że plastikowa butelka PET do pełnego rozłożenia się potrzebuje nawet 500 lat. Z tego względu wiele państw podejmuje działania, mające na celu podnoszenie odpowiedniej segregacji odpadów, jednym z nich jest system kaucyjny, który obecnie obowiązuje już w 16 krajach Europy, m.in. u naszych sąsiadów – w Niemczech, na Słowacji oraz na Litwie.
Rozwiązanie? Za systemem kaucyjnym jest 9 na 10 Polaków
Od 1 stycznia 2024 r. także w Polsce miał zacząć obowiązywać system kaucyjny, obejmujący butelki PET, metalowe puszki oraz butelki ze szkła wielorazowego. Data zbiórki zużytych opakowań została jednak przesunięta na 1 października 2025 r. Dane z tegorocznego badania marki Waterdrop wskazują, że w opinii 88,3 proc. respondentów w Polsce powinien obowiązywać system kaucyjny lub zwrotny dotyczący plastikowych butelek jednorazowych. Jedynie 3,6 proc. ankietowanych było przeciwnych temu pomysłowi. Dodatkowo, wyniki badania wskazują, że uważając wielorazowe opakowania za bardziej ekologiczne, 87,6 proc. ankietowanych stara się z nich korzystać.
Butelki wielokrotnego użytku coraz popularniejsze, nowa termiczna Novaka Djokovicia
Jedną z kluczowych misji austriackiej marki Waterdrop jest eliminacja plastiku w formie jednorazowych butelek. Do gamy butelek wielokrotnego użycia dołączyła ostatnio butelka termiczna zaprojektowana we współpracy z ambasadorem marki – cenionym tenisistą Novakiem Djokoviciem. Występuje ona w trzech wariantach: zielonej o pojemności 600 ml, litrowej niebieskiej oraz białej – 1,4 l. Jej minimalistyczny design łączy w sobie grafikę z podobizną sportowca oraz wybrane przez niego inspirujące hasła. Wykonana ze stali nierdzewnej butelka utrzymuje temperaturę zimnych napojów przez 24 godziny oraz gorących przez 6 godzin.

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.