Kolejna edycja World Cleanup Day w Polsce!
Już 17 września odbędzie się kolejna edycja World Cleanup Day, czyli Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata. To wyjątkowy dzień w roku, gdy mieszkańcy całego świata sprzątają naturę w swoich krajach! Organizatorem akcji w Polsce zostało po raz kolejny Planet Heroes.
World Cleanup Day to cykliczna impreza realizowana w aż 191 krajach. Idea narodziła się w Estonii w 2008 roku, kiedy to 50 tys. osób w całym kraju zbierało śmieci przez 5 godzin. Od tamtej pory projekt rósł, dołączały do niego kolejne państwa i organizacje, a do jego organizacji angażowało się coraz więcej wolontariuszy z całego świata. W roku 2020, mimo pandemii sprzątało już 11 milionów osób!
W tym roku World Cleanup Day odbędzie 17 września. Miliony ludzi na całym
świecie wyjdą do lasu, na plażę lub do parku, by pozbierać śmieci, które zatruwają i zanieczyszczają naturę, a które zostawiliśmy my — ludzkość. To ważne, by w ten jeden
dzień w roku przypomnieć sobie i innym, a zwłaszcza dzieciom, że o Ziemię dbać trzeba codziennie.
Posprzątaj śmieci i zostań #PlanetHero
Również Polska będzie sprzątać 17 września – tegoroczna edycja WCD zorganizowana zostanie w kilku miejscach w Polsce pod patronatem UNEP Grid Warszawa. Do wydarzenia znów dołączą firmy, szkoły, organizacje pozarządowe i mieszkańcy miast w całym kraju — sprzątać będą miasta: Warszawa (dzielnica Wisła), Wrocław, Poznań oraz Lublin.
Patronem medialnym wydarzenia zostały RMF FM oraz Nowiny24.
Konkurs dla lokalnych przedsiębiorców
Platforma, wspierana przez ONZ i współpracująca z wieloma firmami w ramach edukacji ekologicznej, organizuje akcje zbierania śmieci dla pracowników firm i wspiera tworzenie własnych projektów ekologicznych. W ramach WCD Planet Heroes organizuje konkurs dla firm, w którym lokalni przedsiębiorcy oraz ich pracownicy mogą sprawdzić swoje możliwości.
Czym jest Planet Heroes?
Głównym partnerem wydarzenia po raz kolejny zostało Planet Heroes: pierwsza ekologiczna platforma o charakterze crowd-fundingowym. To narzędzie i społeczność, w ramach której użytkownicy sprzątają każdego dnia, publikując swoje małe projekty i otrzymując od innych użytkowników dotacje finansowe.
Chcesz dołączyć i zorganizować akcję sprzątania?
Napisz na wcd@planetheroes.app!
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.