KEEN ON GREEN – pokaz filmów o ekologii z okazji Dnia Ziemi
Dajemy zielone światło na ekologię. Fundacja Ex Anima oraz Platige Image zapraszają na KEEN ON GREEN. Ponad godzinny blok filmów poświęconych tematyce ochrony środowiska, będzie można obejrzeć na VOD Warszawa. Okazją do przypomnienia najciekawszych polskich animacji i dokumentów, poruszających w sposób nietuzinkowy problemy związane z tematyką kondycji naszej planety jest wypadający 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Celem przeglądu jest zwrócenie uwagi na istotne problemy środowiskowe. Organizatorzy chcą także zachęcić widzów do zastanowienia się nad tym, co można zrobić, aby nie pozostać biernym wobec zmian klimatycznych. Prezentowane podczas przeglądu filmy nie tylko przykuwają uwagę nietypową narracją i formą artystyczną, ale zwracają uwagę na społeczne konsekwencje ocieplania się klimatu.
Bilety w cenie 15 zł. Z każdego biletu 5 zł zostanie przeznaczone na WWF.
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/791885395344227?ref=newsfeed
Program:
1. Wszystko w porządku, kartofle w żołądku, reż. Piotr Jasiński, 14min (dokument)
2. Jutro nas tam nie ma, reż. Olga Kłyszewicz, 8min (animacja)
3. Puszcza, Szymon Ruczyński, Katarzyna Małyszko, 9min (animacja)
4. Niedziela handlowa, reż. Ambroży Dańko, 5,5 min (animacja)
5. Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu, reż. Tomasz Siwiński, 12min (animacja)
6. Krab, reż. Piotr Chmielewski, 9min (animacja)
7. Znamię w kolorze pomarańczy, reż. Piotr Bakuła, 8min (dokument)
Organizatorami KEEN ON GRREN są:
Fundacja Ex Anima: założona w 2020 r. jest miejscem, gdzie powstają pomysły i koncepcje działań nakierowanych na wspieranie produkcji filmów artystycznych, edukację w zakresie stylów animacji, kinematografii, nowych trendów i technologii. Cele Fundacji to m. in. promocja filmów zaangażowanych społecznie, wspieranie młodych twórców oraz edukacja poprzez przeprowadzane debaty, szkolenia czy webinary dotyczące tematów społecznych i środowiskowych. Dzięki Fundacji rozwija się Warszawski Festiwal Filmów Animowanych (Warsaw Animation Film Festival, WAFF), za pośrednictwem którego, poprzez sztukę, podnoszone są ważne tematy. Równość, różnorodność, budowanie wspólnoty opartej na szacunku i tolerancji oraz wzmacnianie postaw proekologicznych (poprzez udział w projektach współtworzonych m.in. z: Greenpeace, Zielonym Podcastem czy WWF).
Platige Image: polskie studio specjalizujące się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektów specjalnych dla świata reklamy, filmu, sztuki, edukacji i rozrywki. Tworzy je ponad 300 producentów, reżyserów, dyrektorów artystycznych, animatorów, grafików i artystów VFX, którzy realizują wysokiej klasy projekty audiowizualne. Platige działalność rozpoczęło 25 lat temu jako kilkuosobowe studio koncentrujące się na produkcji reklam i teledysków. Stopniowo powiększał się zespół i rozwijało portfolio o filmy krótkometrażowe, cinematiki, oprawy 3D do przedstawień teatralnych, efekty wizualne i projekty specjalne, m.in. z obszaru muzealnictwa. Studio współpracuje z największymi markami świata, najlepszymi wydawcami gier wideo i z nagradzanymi reżyserami, a ich produkcje i projekty wielokrotnie gościły na najważniejszych festiwalach na całym świecie zdobywając najwyższe laury jak BAFTA, Europejska Nagroda Filmowa, nagroda Goya czy SIGGRAPH Awards.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.