Jedyna szansa dla Bałtyku – wszystkie ręce na pokład!
Dobry stan wód morskich jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania ekosystemu lądowego. Niestety ocieplenie klimatu, niedotlenie wód i ogrom trafiających do Bałtyku zanieczyszczeń powodują destrukcyjne zmiany. Mamy jeszcze szansę, by zahamować ten proces, ale – jak ostrzegają eksperci – to ostatni dzwonek. Ważne są tu nie tylko ustawiczna edukacja proekologiczna, która wpływa na codzienne decyzje jednostki, ale również konieczność wdrażania rozwiązań systemowych. W jaki sposób organizacje dbają o ochronę wód Bałtyku?
Bałtyk to stosunkowo specyficzne morze. Ponieważ jest zbiornikiem półzamkniętym, wymiana wód zajmuje mu aż 30 lat. Jeśli zatem proces zanieczyszczania Morza Bałtyckiego nie zostanie powstrzymany, czas ten będzie się stopniowo wydłużał. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej i najefektywniej wdrażać działania mające na celu ochronę jego zasobów. Instalowanie koszy morskich, wyławiających śmieci z wody, rozwiązania mające na celu zapobieganie degradacji środowiska morskiego oraz certyfikowane, zrównoważone rybołówstwo – to tylko część kluczowych działań, które w celu ochrony wód morskich podejmuje Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb.
Sprzątanie Bałtyku
Pomimo coraz większej świadomości na temat potrzeby podejmowania działań proekologicznych, każdego roku do mórz i oceanów świata w dalszym ciągu trafiają miliony ton tworzyw sztucznych, które zatruwają całe ekosystemy wodne. Problem ten nie omija również polskiego morza. Według danych Komisji Helsińskiej (HELCOM), nawet do 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku stanowią tworzywa sztuczne. Aby pomóc Morzu Bałtyckiemu w walce z tym problemem, w bałtyckich portach instalowane są kosze morskie przystosowane do zbierania śmieci bezpośrednio z wody. Rocznie wyławiają one z wody nawet 1400 kg śmieci. Dotychczas zainstalowano pięć takich koszy: w Gdańsku, Gdyni, Sobieszewie, Pucku oraz – dzięki współpracy Fundacji MARE z Naturalnie Bałtyckie – kosz PortBin trafił także do Portu Morskiego w Kołobrzegu.
Zainstalowany w Porcie Morskim w Kołobrzegu kosz zakupiono w ramach współpracy pomiędzy Fundacją MARE a naszym flagowym programem Naturalnie Bałtyckie. Troska o dobrą kondycję wód Bałtyku wpisana jest w DNA działalności naszej organizacji. Bałtyk jest miejscem pracy i źródłem utrzymania tysięcy osób związanych z polskim rybołówstwem. Rybakom zależy więc na ochronie jego wód oraz na tym, by z jego zasobów mogły korzystać także przyszłe pokolenia. Dlatego tak chętnie włączamy się w działania poprawiające stan naszego morza. – podkreśla Marcin Radkowski, Prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb (KGPR).
Rybołówstwo bez szkody dla środowiska i zasobów wodnych Bałtyku
Działalność Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb polega m.in. na promocji zrównoważonego wykorzystywania zasobów morza oraz świadomej konsumpcji lokalnych ryb i produktów rybnych, wytwarzanych bez szkody dla środowiska i zgodnie z najwyższymi standardami. Jednym z certyfikatów poświadczających wysoką jakość produktu jest certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC – uznawany za najbardziej rygorystyczny i wszechstronny program. KGPR, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała aż dwa certyfikaty MSC: na szprota oraz na ryby płaskie (stornię, gładzicę i turbota). To docenienie starań rybaków Morza Bałtyckiego, którzy od wielu lat starają się, by ich połowy były jak najbardziej neutralne dla środowiska.
Kondycja wód Morza Bałtyckiego zależy jednak nie tylko od samych rybaków i organizacji rybackich, a od nas i m.in. naszych codziennych wyborów. Zanieczyszczenie środowiska, emisja dwutlenku węgla do atmosfery oraz ogromne ilości śmieci trafiających do mórz mają katastrofalny wpływ na ekosystemy morskie. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za miejsca, w których żyjemy. Aby żyło nam się w nich lepiej i zdrowiej, warto już dziś wdrożyć w swoje życie działania, które wpłyną na poprawę sytuacji naszej planety. Dokonując niewielkich zmian w życiu codziennym, można osiągnąć dużo nie tylko dla ochrony Morza Bałtyckiego i jego zasobów, ale zdrowia naszego i naszych bliskich. O sposobach wdrażania w życie małymi krokami postaw ekologicznych można przeczytać więcej na stronie www.naturalniebaltyckie.pl.
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.