Komunikaty PR

Jedyna szansa dla Bałtyku – wszystkie ręce na pokład!

2022-04-21  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Kołogrecka
PO PROSTU PRagnieszka|poprostupr.pl| |agnieszka|poprostupr.pl
601407033

Dobry stan wód morskich jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania ekosystemu lądowego. Niestety ocieplenie klimatu, niedotlenie wód i ogrom trafiających do Bałtyku zanieczyszczeń powodują destrukcyjne zmiany. Mamy jeszcze szansę, by zahamować ten proces, ale – jak ostrzegają eksperci – to ostatni dzwonek. Ważne są tu nie tylko ustawiczna edukacja proekologiczna, która wpływa na codzienne decyzje jednostki, ale również konieczność wdrażania rozwiązań systemowych. W jaki sposób organizacje dbają o ochronę wód Bałtyku?

Bałtyk to stosunkowo specyficzne morze. Ponieważ jest zbiornikiem półzamkniętym, wymiana wód zajmuje mu aż 30 lat. Jeśli zatem proces zanieczyszczania Morza Bałtyckiego nie zostanie powstrzymany, czas ten będzie się stopniowo wydłużał. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej i najefektywniej wdrażać działania mające na celu ochronę jego zasobów. Instalowanie koszy morskich, wyławiających śmieci z wody, rozwiązania mające na celu zapobieganie degradacji środowiska morskiego oraz certyfikowane, zrównoważone rybołówstwo – to tylko część kluczowych działań, które w celu ochrony wód morskich podejmuje Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb.

Sprzątanie Bałtyku

Pomimo coraz większej świadomości na temat potrzeby podejmowania działań proekologicznych, każdego roku do mórz i oceanów świata w dalszym ciągu trafiają miliony ton tworzyw sztucznych, które zatruwają całe ekosystemy wodne. Problem ten nie omija również polskiego morza. Według danych Komisji Helsińskiej (HELCOM), nawet do 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku stanowią tworzywa sztuczne. Aby pomóc Morzu Bałtyckiemu w walce z tym problemem, w bałtyckich portach instalowane są kosze morskie przystosowane do zbierania śmieci bezpośrednio z wody. Rocznie wyławiają one z wody nawet 1400 kg śmieci. Dotychczas zainstalowano pięć takich koszy: w Gdańsku, Gdyni, Sobieszewie, Pucku oraz – dzięki współpracy Fundacji MARE z Naturalnie Bałtyckie – kosz PortBin trafił także do Portu Morskiego w Kołobrzegu.

Zainstalowany w Porcie Morskim w Kołobrzegu kosz zakupiono w ramach współpracy pomiędzy Fundacją MARE a naszym flagowym programem Naturalnie Bałtyckie. Troska o dobrą kondycję wód Bałtyku wpisana jest w DNA działalności naszej organizacji. Bałtyk jest miejscem pracy i źródłem utrzymania tysięcy osób związanych z polskim rybołówstwem. Rybakom zależy więc na ochronie jego wód oraz na tym, by z jego zasobów mogły korzystać także przyszłe pokolenia. Dlatego tak chętnie włączamy się w działania poprawiające stan naszego morza. – podkreśla Marcin Radkowski, Prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb (KGPR).

Rybołówstwo bez szkody dla środowiska i zasobów wodnych Bałtyku 

Działalność Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb polega m.in. na promocji zrównoważonego wykorzystywania zasobów morza oraz świadomej konsumpcji lokalnych ryb i produktów rybnych, wytwarzanych bez szkody dla środowiska i zgodnie z najwyższymi standardami. Jednym z certyfikatów poświadczających wysoką jakość produktu jest certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC – uznawany za najbardziej rygorystyczny i wszechstronny program. KGPR, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała aż dwa certyfikaty MSC: na szprota oraz na ryby płaskie (stornię, gładzicę i turbota). To docenienie starań rybaków Morza Bałtyckiego, którzy od wielu lat starają się, by ich połowy były jak najbardziej neutralne dla środowiska.

Kondycja wód Morza Bałtyckiego zależy jednak nie tylko od samych rybaków i organizacji rybackich, a od nas i m.in. naszych codziennych wyborów. Zanieczyszczenie środowiska, emisja dwutlenku węgla do atmosfery oraz ogromne ilości śmieci trafiających do mórz mają katastrofalny wpływ na ekosystemy morskie. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za miejsca, w których żyjemy. Aby żyło nam się w nich lepiej i zdrowiej, warto już dziś wdrożyć w swoje życie działania, które wpłyną na poprawę sytuacji naszej planety. Dokonując niewielkich zmian w życiu codziennym, można osiągnąć dużo nie tylko dla ochrony Morza Bałtyckiego i jego zasobów, ale zdrowia naszego i naszych bliskich. O sposobach wdrażania w życie małymi krokami postaw ekologicznych można przeczytać więcej na stronie www.naturalniebaltyckie.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia BGK i Toyota podpisują list intencyjny w ramach inicjatywy 3W Biuro prasowe
2022-06-30 | 15:45

BGK i Toyota podpisują list intencyjny w ramach inicjatywy 3W

Toyota Central Europe dołączyła do grona partnerów biznesowych Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W, skupionej wokół wody, wodoru i węgla. Toyota i BGK deklarują
Ekologia LIDL sadzi łąki kwietne - ostatnia ma pow. aż 80 000 m2
2022-06-30 | 08:00

LIDL sadzi łąki kwietne - ostatnia ma pow. aż 80 000 m2

Lidl, jako pierwsza sieć handlowa w Polsce, podjęła się sadzenia łąk kwietnych na obszarach graniczących ze swoimi sklepami i centrami dystrybucji. Obecnie takie łąki znajdują się już
Ekologia We Wrocławiu powstała Europejska Pasieka Miejska
2022-06-29 | 19:00

We Wrocławiu powstała Europejska Pasieka Miejska

W środę, 29 czerwca na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego otwarto nową miejską pasiekę. Wszystko za sprawą współpracy uczelni oraz Biura Parlamentu

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Konkurencyjność polskiego sektora IT powoli spada. W tym roku palmę pierwszeństwa w regionie przejęła Estonia

– Polska jest największą gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej, więc tutejszy sektor IT wielkościowo jest też największym w regionie. Niestety konkurencyjność tego sektora zaczyna powoli spadać – mówi Andrew Wrobel, założyciel  i partner think-tanku Emerging Europe. W jego tegorocznym rankingu „Future of IT 2022” Polska spadła z pozycji lidera na drugie miejsce, ustępując Estonii. Coraz większymi konkurentami dla tutejszego rynku IT są też Rumunia i Bułgaria, które dysponują dużym zasobem talentów. Polska wciąż ma jednak szansę pozostać liderem, o ile otworzy się na kadry spoza regionu CEE.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Handel

Nawet 2/3 polskich firm padło ofiarą nadużyć i przestępstw gospodarczych. Co piąta nawet nie zgłasza tego organom ścigania

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie AntiFraud, nawet 2/3 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat swojej działalności zetknęło się z przestępstwem gospodarczym. Co czwarta zadeklarowała, że jej straty z tego tytułu przekroczyły 1 mln zł. Skala problemu jest coraz większa, co może też świadczyć o słabości systemu i działań podejmowanych przez organy ścigania. Poszkodowane firmy często są odsyłane na drogę roszczeń cywilnych i mają poczucie braku wsparcia ze strony państwa. Co piąta nawet nie zadaje sobie trudu, aby zgłosić to, że padła ofiarą przestępstwa gospodarczego. Z drugiej strony polskie firmy są też kiepsko przygotowane do radzenia sobie z nimi.

Konsument

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku. 

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.