Komunikaty PR

Interzero i PIOIRO wspólnie wspierają proces wdrożenia systemu kaucyjnego w Pols

2023-11-28  |  14:00
Biuro prasowe

Na początku 2025 roku Polska ma wprowadzić system kaucyjny. Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe na rewolucję w zarządzaniu odpadami opakowaniowymi? O płynne i efektywne wdrożenie nowych przepisów na rzecz wprowadzających produkty w opakowaniach ma zadbać Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO) we współpracy z Interzero, europejskim liderem w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego.

W 2025 roku w Polsce rusza system kaucyjny, będący istotnym krokiem w kierunku budowania gospodarki cyrkularnej. System rewolucjonizuje zarządzanie odpadami opakowaniowymi, zwiększając selektywność ich zbierania oraz poziom recyklingu w kraju. Jednak ustawa nakłada na przedsiębiorców liczne obowiązki, niespełnienie których wiązać się może z dotkliwymi sankcjami.

Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań podjęła ścisłą współpracę z Interzero w Polsce, europejskim liderem w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego, aby płynnie przeprowadzić przedsiębiorców przez okres wdrożeniowy i pomóc im w adaptacji nowych przepisów.

Polskie rozwiązanie kaucyjne będzie różniło się od większości europejskich systemów, które zazwyczaj opierają się na jednym operatorze. W Polsce możliwych będzie więcej operatorów, a zobowiązane do przyjmowania opakowań zwrotnych będą wszystkie sklepy o powierzchni od 200 metrów kwadratowych (mniejsze sklepy będą mogły dołączyć do systemu w zakresie odbierania opakowań dobrowolnie).

„Polskie firmy stanęły przed zadaniem adaptacji do nowych regulacji w rekordowym tempie. Już teraz wymaga to znaczących przygotowań. Na wszystkich etapach wdrożenia projektu konieczne jest informowanie przedsiębiorców na temat zmian, jakie ich czekają oraz wsparcie doświadczonych ekspertów. Wspólnie z PIOIRO, zapewnimy im kompleksowe wsparcie – od audytów, poprzez edukację, aż do realizacji konkretnych rozwiązań operacyjnych, takich jak butelkomaty i system workowy.” - komentuje Monika Grom, Wiceprezes Zarządu Interzero.

„Choć system kaucyjny to kamień milowy w dążeniu do gospodarki cyrkularnej w Polsce, dla firm może stanowić duże wyzwanie, zwłaszcza w pierwszym okresie wdrożenia regulacji. Nasze doświadczenie w zarządzaniu odpadami pomoże przedsiębiorcom w dostosowaniu się do nowych przepisów, a wspólne działania z Interzero – mam nadzieję - sprawią, że przejście to będzie płynne i bezproblemowe. Jesteśmy gotowi współpracować z firmami i pomagać im realizować cele Polski w zakresie recyklingu.” – dodaje Konrad Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań.

Warto podkreślić, że nowelizacja ustawy zawiera ambitne cele m.in. osiągnięcie wysokiego poziomu selektywnej zbiórki opakowań i odpadów opakowaniowych, które ma wynieść 77% w 2025 roku i aż 90% w 2029 roku.

W Polsce system kaucyjny obejmować będzie butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki na napoje do 1 litra. Wszystkie opakowania włączone do systemu kaucyjnego muszą być odpowiednio oznakowane, co pozwoli na łatwą identyfikację i zachęci konsumentów do ich zwrotu. Niezastosowanie się do przepisów systemu kaucyjnego niesie za sobą rygorystyczne konsekwencje. Firmy, które nie wypełnią obowiązków selektywnego zbierania, będą obciążane opłatą produktową, której maksymalna stawka wynosi 25 zł za 1 kg odpadów.

Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań wraz z Interzero, ze swoim doświadczeniem w oferowaniu rozwiązań środowiskowych i zaangażowaniem w promowanie gospodarki obiegu zamkniętego, będą pełnić kluczową rolę w implementacji i zarządzaniu systemem kaucyjnym w Polsce. Ich współpraca przyczyni się do rozwoju zautomatyzowanych systemów zbiórki, z wykorzystaniem butelkomatów oraz systemu workowego, oferując skuteczne rozwiązania dla sklepów w każdej miejscowości. W ramach systemu, PIOiRO i Interzero zajmą się m.in.:

  • zapewnieniem wymaganych poziomów zbierania odpadów opakowaniowych i opakowań objętych systemem kaucyjnym,
  • dostarczeniem i montażem wybranego butelkomatu (wraz z lokalnym serwisem, przeglądami 2 razy w roku, rozszerzoną gwarancją na okres 5 lat),
  • organizacją systemu workowego (dla dystrybutorów, którzy nie zdecydują się na montaż butelkomatów),
  • odbiorem i zagospodarowaniem odpadów opakowaniowych,
  • dostarczeniem systemu operacyjnego umożliwiającego bieżące monitorowanie ilości opakowań w systemie kaucyjnym i środków finansowych pochodzących z kaucji (dedykowany moduł Platformy Odpadowej Interzero),
  • przygotowaniem sprawozdań (prowadzeniem pełnej ewidencji i sprawozdawczości związanej z gospodarką opakowaniami objętymi systemem kaucyjnym z możliwością integracji Platformy Odpadowej Interzero z BDO),
  • zapewnieniem transportu odpadów od dystrybutorów i centrów redystrybucji, zgodnie z wymaganiami przepisów odpadowych,
  • przygotowaniem odpadów do przetworzenia,
  • przetworzeniem odpadów i zapewnieniem dostępności recyklatu,
  • osiągnięciem ustawowych poziomów recyklingu za pośrednictwem odpowiedniej dla rodzaju materiału Interzero Organizacja Odzysku Opakowań S.A. lub PIOIRO,
  • działaniem w ramach posiadanych decyzji w zakresie gospodarowania odpadami.

Wspólnie, obie organizacje są gotowe na wyzwania, które niesie ze sobą system kaucyjny, zapewniając, że zarządzanie odpadami opakowaniowymi w Polsce będzie realizowane efektywnie i w duchu zrównoważonego rozwoju.

Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na stronie internetowej https://systemkaucyjny.pioiro.pl oraz https://interzero.pl.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne Biuro prasowe
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze
Ekologia Kolejny sportowiec stawia na ekologię
2024-11-07 | 10:20

Kolejny sportowiec stawia na ekologię

ZDJĘCIA:
Ekologia Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
2024-10-23 | 14:25

Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Konsument

Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców

Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.

Ochrona środowiska

Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia

Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.