Innowacyjne zagospodarowanie resztek folii PVB opracowane przez Interzero.
Monday
Górskiego 9
00-033 Warszawa
marta.trzepla@mondaygroup.pl
609051919
mondaycomms.pl
Kalosze z folii PVB stosowanej w produkcji szyb samochodowych
Interzero Organizacja Odzysku Opakowań wdrożyła nowy sposób zagospodarowania resztek folii PVB, stosowanej w produkcji szyb samochodowych. Nowa technologia zostanie wykorzystana do produkcji kaloszy przez Fagum-Stomil, producenta obuwia roboczego i gospodarczego. Projekt realizuje założenie, że produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a generowanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Proces odzyskiwania resztek z folii PVB opracowany przy współpracy Interzero i Fagum-Stomil został wdrożony z końcem 2022 roku.
Produkcja kaloszy jest realizowana jest z resztek folii PVB, która jest surowcem do produkcji szkła laminowanego, czyli zwykłej szyby samochodowej. Folia z uwagi na swój skład (75% z żywicy poliwinylobutyralowej) jest bardzo trudna w przetwarzaniu, gdyż ulega sklejaniu. Dotychczas była stosowana jako komponent do produkcji paliwa alternatywnego, które ostatecznie jest wykorzystywane w cementowniach. Po długich testach, prowadzonych od 2021 roku przez Interzero i Łukpol, udało się wypracować metodę na przetworzenie ścinki PVB i jej ponowne wykorzystanie do produkcji granulatów obuwniczych (na spody i wierzch). W ten sposób ścinka zostaje poddana procesowi recyklingu.
W Interzero realizujemy misję wspierania gospodarki obiegu zamkniętego poprzez poszukiwanie innowacyjnych, zintegrowanych rozwiązań środowiskowych, ukierunkowanych na przyszłość. Prace nad technologią pozwalającą na wykorzystanie resztek tak trudnego surowca, jakim jest żywica PVB skończyły się sukcesem, a dużą satysfakcję daje nam współpraca w tym obszarze ze spółką Łukpol – komentuje Paweł Lesiak, wiceprezes Interzero i dodaje: każde rozwiązanie ma sens wtedy, gdy jest wdrożone do produkcji, dlatego cieszy nas fakt, że rynek obuwniczy wykorzysta opracowany przez nas granulat.
Opracowana metoda daje wymierne korzyści dla środowiska – zmniejsza ilość surowców naturalnych potrzebnych do produkcji, zmniejsza zanieczyszczenia i eksploatację środowiska oraz prowadzi do złagodzenie kryzysu klimatycznego.
Współpracę z Interzero komentuje Grzegorz Skomorowski, Vice Director Łukpol Sp. z o. o.: Aktualny problem zagospodarowania ogromu plastiku produkowanego każdego dnia jest coraz mocniej dostrzegany przez społeczeństwo. Każde działanie prowadzące do procesu zagospodarowania opadów i wykorzystanie ich do ponownego użycia jest sukcesem. Dla nas projekt z Interzero jest pionierskim działaniem, dającym podstawy do dalszych rozwiązań w obszarze ekologicznych produktów. Chcemy, aby wybór kaloszy marki Fagum–Stomil dawał konsumentowi poczucie uczestniczenia w wielkim projekcie, jakim jest odpowiedzialność, zrównoważony rozwój, a przede wszystkim dbałość o środowisko naszej planety dla nas i kolejnych pokoleń.
O Interzero
Interzero jest europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego. Działa w duchu rozwiązań gospodarki cyrkularnej. Zamyka obieg surowców, przeciwdziała marnotrawstwu w zakresie gospodarki odpadami, świadczy usługi recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Wprowadza u klientów innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują niekorzystny wpływ na środowisko: od optymalizacji procesów odzysku i recyklingu, poprzez audyty i szkolenia, po maszyny kompostujące i zdalnie zarządzane kosze na odpady, ułatwiając wdrożenie zmian w kierunku nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Działania Interzero w zakresie odzysku recyklingu w 2021 r. pozwoliły zaoszczędzić ponad 12,5 mln ton surowców i 1 milion ton gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją pierwotną (wg Fraunhofer UMSICHT). Więcej informacji: www.interzero.pl
O Fagum-Stomil
Fagum-Stomil to firma z ponad 120-letnim doświadczeniem w branży obuwniczej. Produkty, które są w ofercie, znajdują zastosowanie w codziennym życiu człowieka oraz jako środki ochrony indywidualnej, zapewniając bezpieczeństwo w pracy. Nowoczesny park maszynowy, innowacyjne technologie – pozwalają na wykorzystywanie najnowocześniejszych technik minimalizacji odpadów, a co za tym idzie – wdrażania idei obiegu zamkniętego. Autorski proces Active Cross Linking Technology pozwala na wykorzystywanie surowców wtórnych PVC aż w 80%. Głównym założeniem Fagum-Stomil jest polityka zrównoważonego rozwoju, zminimalizowanie odpadów oraz aktywny udział w świadomym dbaniu o środowisko naturalne. Zadowolenie klienta to siła napędzająca nas do działania, dzięki której stale można poszerzać swoją ofertę, zachowując przy tym hierarchię środowiska. Projektowanie-Recykling-Odzysk.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Transport
W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji

Mercedes-Benz wprowadza na rynek nowy model CLA. Określany jest jako najbardziej inteligentny samochód wyprodukowany kiedykolwiek w fabrykach koncernu dzięki nowemu systemowi operacyjnemu. To też pierwszy model z całkiem nowej rodziny samochodów dostępnych zarówno z napędem elektrycznym, jak i zaawansowanym technicznie napędem hybrydowym. Jako pierwszy na rynku zadebiutował całkowicie elektryczny CLA. To krok w kierunku dalszej dekarbonizacji produkcji. Do 2039 roku firma chce osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.