Komunikaty PR

Europejski Pakt na rzecz klimatu – ważne jest zaangażowanie każdego z nas

2021-07-09  |  12:28
Biuro prasowe

Europejski Pakt na rzecz klimatu – ważne jest zaangażowanie każdego z nas

29 czerwca została zainaugurowana kampania “Mój świat. Moje działania. Nasza planeta.”, której celem jest wsparcie Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu i zachęcenie do podejmowania codziennych małych kroków na rzecz redukcji śladu węglowego.

Polskimi ambasadorami programu, na dzień dzisiejszy, są, m.in.: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Urszula Sara Zielińska, posłanka na Sejm, Katarzyna Smętek, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej, Oskar Kulik, przedstawiciel WWF Polska, Agnieszka Oleksyn-Wajda, radca prawny, dyrektor Instytutu Zrównoważonego Rozwoju na Uczelni Łazarskiego.

Europejski Pakt na rzecz Klimatu zachęca wszystkich do działania i jednoczy wokół wspólnej walki o bardziej zielony, zdrowy, oparty na zrównoważonym rozwoju świat. Organizacje i osoby prywatne mogą podjąć zobowiązanie do działania na rzecz klimatu. Zobowiązania te mogą dotyczyć nie tylko małych, zrównoważonych wyborów, ale również dużych, odważnych inicjatyw. Chodzi o praktyczne zmiany, które mają znaczenie w naszym codziennym życiu - od tego, jak produkujemy, konsumujemy, przemieszczamy się, ogrzewamy czy chłodzimy nasze domy, po to, jak pracujemy i po prostu żyjemy.

"Kryzys klimatyczny już teraz dotyczy każdego z nas. Dobra wiadomość jest taka, że wszyscy wspólnie możemy coś z tym zrobić. Walka z tym kryzysem nie polega tylko na wyznaczaniu celów, zmianie przepisów, czy realizowaniu inwestycji. Sześć miesięcy po inauguracji Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, naprawdę budujące jest to, jak wielu ambasadorów dołączyło do inicjatywy i działa wspólnie dla dobra Europy. Razem możemy wiele zdziałać, dlatego zapraszam wszystkich, aby do nas dołączyli!" – mówi Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Pakt pokazuje, jak łącząc siły, wspólnie możemy walczyć ze zmianami klimatycznymi. Każdy może zostać Ambasadorem Paktu [LINK], każdy podjąć zobowiązanie klimatyczne w imieniu swoim lub w imieniu organizacji jaką reprezentuje. [LINK]

Każde indywidualne zobowiązanie zostanie wliczone do globalnej próby ustanowienia światowego rekordu Guinnessa w największej liczbie zobowiązań klimatycznych odnotowanych w ciągu jednego miesiąca. Aby osiągnąć ten cel, potrzeba łącznie 141 000 zobowiązań w okresie od połowy czerwca do połowy lipca b.r.

Do Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu i próby ustanowienia rekordu Guinnessa może dołączyć każdy z nas. Wystarczy wejść na platformę Count us in i zgłosić swoje zobowiązanie. Mogą to być małe codzienne czynności, jak jazda rowerem czy odłączanie ładowarki po zakończeniu ładowania, lub duże, wymagające inwestycji, jak ocieplenie domu, wymiana pieca, czy zainstalowanie fotowoltaiki. Każde działanie się liczy i ma sens!

Więcej szczegółów: https://ec.europa.eu/clima/policies/eu-climate-action/pact_pl

 

O Europejskim Pakcie na rzecz Klimatu i Zielonym Ładzie

Europejski Pakt na rzecz Klimatu, zapoczątkowany przez Komisję Europejską, jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu i pomaga UE w osiągnięciu neutralności klimatycznej w Europie, jako pierwszemu kontynentowi na świecie do 2050 roku. Celem Zielonego Ładu jest uczynienie gospodarki UE zrównoważoną poprzez przekształcenie wyzwań klimatycznych i środowiskowych w szanse oraz zapewnienie sprawiedliwej  transformacji.

Łącząc podejście systemowe - na poziomie polityki Zielonego Ładu z wsparciem dla działań indywidualnych w ramach Paktu Klimatycznego, mamy szanse wspólnie ograniczyć nasz negatywny wpływ na klimat.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Ciepło resztkowe z centrów danych może ogrzewać domy i obiekty sportowe Biuro prasowe
2024-07-05 | 10:00

Ciepło resztkowe z centrów danych może ogrzewać domy i obiekty sportowe

W krajach UE rosną wymogi względem efektywności energetycznej budynków, dlatego potrzeba coraz więcej nowych energooszczędnych rozwiązań. Jednym z nich mogą być... centra
Ekologia Zmniejszenie ilości odpadów jest dobre dla środowiska i biznesu
2024-07-05 | 09:30

Zmniejszenie ilości odpadów jest dobre dla środowiska i biznesu

Wydajniejsza produkcja to ograniczenie ilości odpadów i więcej czasu i energii na działania przynoszące wielowymiarowe korzyści biznesowe. Co więcej, redukcja odpadów jest
Ekologia Obowiązek raportowania ESG, a realne działania przedsiębiorstw
2024-06-27 | 10:00

Obowiązek raportowania ESG, a realne działania przedsiębiorstw

Od 2024 roku zgodnie z unijną dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) największe firmy są zobowiązane do szczegółowego raportowania niefinansowego w zakresie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nauka

Na włączeniu komercyjnych projektów do programu Copernicus już korzystają polskie firmy. Jeszcze w tym roku na orbitę trafi największy polski układ optyczny EagleEye

Obecnie działa około 20 misji wspomagających program Copernicus, które dostarczają dane do usług działających w ramach programu. Planowanych jest kolejnych 10 służących m.in. do obserwacji lądu, badania aktywności i dynamiki oceanów, pomiaru jakości powietrza, monitorowania temperatury lądu i oceanu. Mogą wśród nich być również polskie satelity. – Nowa strategia Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, która włącza komercyjne systemy, to szansa dla Polski na budowę gospodarki opartej na wiedzy – ocenia Anna Burzykowska, oficer ds. innowacji w programie Copernicus Europejskiej Agencji Kosmicznej. Takim komercyjnym projektem z Polski jest satelita EagleEye, który jeszcze w tym roku ma zostać wyniesiony na orbitę.

Bankowość

Polskie banki nie zwalniają procesu digitalizacji. Wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich kosztów

– Technologie mają w tej chwili duży wpływ na strategie biznesowe banków. Są też istotną pozycją w kosztach, w niektórych bankach wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich całkowitych kosztów działalności – mówi dr Marek Radzikowski, wiceprezes zarządu PKO BP. Jak wskazuje, w centrum zainteresowania sektora bankowego są w tej chwili zwłaszcza te technologie, które pozwalają optymalizować obsługę klientów i podnosić jej jakość. Globalna analiza Bain & Company pokazuje, że takie inwestycje dają wymierne korzyści. Banki, które są liderami cyfryzacji, osiągają znacznie lepsze wyniki finansowe i mają bardziej lojalnych klientów niż pozostała część rynku.

Ochrona środowiska

Kwestie środowiskowe stają się coraz ważniejsze dla firm. Wciąż niewiele z nich liczy jednak swój ślad węglowy

Rośnie znaczenie dekarbonizacji i ochrony środowiska w działalności przedsiębiorstw. W 2023 roku wyniósł on 61 punktów, podczas gdy 50 oznacza odczyt neutralny, a to, co powyżej – pozytywny. To wynik pierwszego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, który opracowują Fundacja Instrat, spółka Qemetica i Pracodawcy RP na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród firm członkowskich tej organizacji. W kwestie ekologii angażują się przede wszystkim średnie i duże firmy, znacznie rzadziej najmniejsze podmioty. Podobne dysproporcje widać w liczeniu śladu węglowego i raportowaniu tego rynkowi. Eksperci podkreślają, że w przyszłości działania na rzecz dekarbonizacji i ochrony środowiska mogą mieć kluczowe znaczenie dla wyników finansowych i perspektyw rozwoju przedsiębiorstw.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.