Komunikaty PR

Eksperci grupy DPE ostrzegają przed ogrzewaniem mokrym drewnem

2023-01-31  |  19:15
Biuro prasowe
Kontakt
Inga Ryfka
Agencja Face IT

Bagatela 10
00-585 Warszawa
i.ryfka|agencjafaceit.pl| |i.ryfka|agencjafaceit.pl
790393471
https://agencjafaceit.pl/

Palenie drewnem w piecach wróciło do łask. Społeczeństwo do tego sposobu ogrzewania domów zmusiły m.in. wysokie koszty paliw stałych, jak węgiel czy gaz, energia elektryczna, ale również zachęciła edukacja na temat wykorzystania biomasy drzewnej jako OZE. Jak podkreślają stale specjaliści, drewno jest odnawialnym źródłem energii, ale tylko wtedy, gdy zachowane są wszystkie zasady, prowadzące do zerowej emisji CO2. Szczególnie szkodliwe dla nas i środowiska naturalnego jest palenie mokrym drewnem.

Zagrożenie dla całego ekosystemu

Najbardziej niebezpieczne są oczywiście skutki, które wpłyną bezpośrednio na naturę i stan naszego zdrowia. Woda z mokrego drewna osadza się w kominach, przytykając go i gromadząc w sobie niezdrowe dla ludzi i środowiska substancje, takie, jak sadza, lotny popiół czy np. tlenki azotu, mogące doprowadzić do przewlekłego kaszlu, astmy oskrzelowej, a nawet nowotworów. Po ulotnieniu się w dużej ilości z zanieczyszczonego komina osadzą się w także w glebie, atakując żywność. Warto dodać, że najnowsze niektóre urządzenia grzewcze zaprojektowane są tak, by uniemożliwić palenie mokrym drewnem.

Cios dla naszego portfela

Mamy połowę sezonu grzewczego. Zasoby paliw stałych mogą się kończyć i w związku z tym, nieświadomi gospodarze zdecydują się wykorzystywać drewno, które w praktyce nie dość, że jest małokaloryczne i w związku z tym nieekonomiczne, to może wywołać wady w układzie grzewczym i narazić na dodatkowe koszty.

- W środku zimy zapasy drewna mogły się skończyć, a mrozy wracają. Dlatego przestrzegamy przed paleniem mokrym drewnem, nawet z ekonomicznych powodów. Mokre drewno jest o połowę mniej energetyczne niż wysuszone. Powoduje również, że urządzenia, w których się nim pali, wymagają częstszego serwisowania i nie oddają ciepła we właściwy sposób – mówi Wojciech Perek, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.

Niezbędna edukacja w ogrzewaniu drewnem

Biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. Rozporządzenia Unii Europejskiej dopuszczają ją w pełni do ogrzewania i promują jako alternatywne źródło energii w czasach niepewności. Warto jednak zaznaczyć, że drewno należy wcześniej przygotować i odpowiednio się z nim obchodzić. W żadnym wypadku palenie mokrym surowcem jest niedopuszczalne.

- Drewno powinno być wysuszone do 20% wilgotności. Najlepiej, by sezonować je już 2 lata wcześniej. Istotny jest również sposób rozpalania – zawsze od góry. To sposób, w którym układamy drewno od największych kawałków drewna u dołu do najmniejszych u góry. Niezbędne jest również posiadanie urządzenia zgodnego z Ekoprojektem, czyli ważnym dla ekologów rozporządzeniem UE, tam, gdzie wyamagją tego uchwały antysmogowe – dodaje Wojciech Perek.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face IT
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.

Konsument

Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.