Ekologia: Sukces gdańskich urbanistów na 17 Biennale Architektury 2021 w Wenecji
Film o projekcie Crunch: https://1drv.ms/v/s!Ak6vnk2kpo84ieIHAFYQU3B_DQ1STw?e=FNUR21
Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84iehb75zwAT19pw4CEA?e=iKG1Wr
Międzynarodowy zespół badawczy, w którego skład wchodzą naukowcy z Politechniki Gdańskiej, przedstawił wyniki swoich badań na prestiżowym Biennale Architektury w Wenecji – najważniejszym na świecie wydarzeniu środowiska architektów. Projekt CRUNCH ma na celu prognozowanie możliwości innowacyjnego wykorzystania takich zasobów jak woda, energia czy żywność, aby efektywniej nimi gospodarować w przyszłości. W jego przebieg zaangażowały się Miasto Gdańsk oraz Olivia Centre.
Tematem przewodnim tegorocznego Biennale jest pytanie określone przez Hashima Sarkisa, kuratora wystawy: „Jak będziemy żyć razem w przyszłości?”. Ekspozycje i dyskusje ogniskują się wokół zagadnień związanych ze zmianami, jakie w myśleniu o mieście łączą się z postpandemiczną rzeczywistością i właśnie prognozowaniem życia w mieście i racjonalnego korzystania z jego zasobów dotyczy projekt badawczy prowadzony przez naukowców z całego świata z udziałem kadry Politechniki Gdańskiej.
Projekt zakłada analizę zmian, jakie zaszły w codziennym trybie życia mieszkańców Gdańska w okresie pandemii i gospodarowanie dostępnymi zasobami odpowiednio do zmieniających się potrzeb mieszkańców miast. W interdyscyplinarnym zespole znaleźli się nie tylko pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, ale również naukowcy ze Szwecji, USA, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Niderlandów. CRUNCH realizowany jest w partnerstwie Miasta Gdańsk, Politechniki Gdańskiej oraz Olivii Centre. Efektem dotychczasowych prac jest nieinwazyjny system pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski. - W projekcie CRUNCH dzięki zaangażowaniu i współpracy środowiska miejskiego, naukowego i biznesowego, udało nam się wypracować szereg innowacyjnych rozwiązań – podkreśla prof. Joanna Bach-Głowińska z Politechniki Gdańskiej.
Obecnie trwają badania na jednym z gdańskich węzłów przesiadkowych (integracyjnych) komunikacji miejskiej w dzielnicy Oliwa. Etapem realizacji projektu będzie stworzenie przyjaznej mieszkańcom zielonej przestrzeni w sercu oliwskiej pętli tramwajowej, co spotkało się również z dużym uznaniem Rady Dzielnicy Oliwa. Zieleń i mała architektura w jej sercu powstaną w konsultacji z okolicznymi mieszkańcami. W przyszłości na podstawie badań przepływu ludzi przez takie węzły integracyjne ma powstać model prototypowania przestrzeni miejskich, co pozwoli na ekologiczne gospodarowanie zasobami i zrównoważone planowanie miast. W planach jest model samowystarczalnego osiedla CRUNCH czy współmodalny węzeł sąsiedzki. - Mamy tutaj do czynienia nie tylko z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań teoretycznych, ale przede wszystkim z testowaniem i wdrażaniem ich w kontekście konkretnych przestrzeni miejskich – mówi Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. - Same korzyści dla pasażerów, naukowców i władz samorządowych. Bardzo wspieramy takie projekty – dodaje Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
W największym centrum biznesowym w Polsce wykorzystujemy najciekawsze i najbardziej innowacyjne opracowania naukowców z całego świata, które możemy wdrożyć w naturalnym środowisku z korzyścią dla badań naukowych, jak i naszych Rezydentów. – mówi Bogusław Wieczorek z Olivia Centre. Z kolei Marcin Szpak, odpowiedzialny za rozwój nowoczesnych technologii modułowych w Olivii dodaje: Szukamy nowych rozwiązań budowlanych w formie budownictwa modułowego. Opracowana przez nas technologia ma charakter cyrkularny, gdyż budynek lub chociażby jego poszczególne elementy mogą być kilkukrotnie wykorzystywane w cyklu ich użytkowania.
Crunch został już zaprezentowany na licznych kongresach naukowych, m.in. w czasie Kongresu Innowacji Zrównoważonego Rozwoju (SRI2021) w Brisbane i na Biennale Architektury w Wenecji.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.