Dzień Ziemi 2023 - sprawdź własny "plastikowy ślad"
W najbliższą sobotę już po raz 53 obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Według stojącej za nim organizacji EARTHDAY.ORG jednym z kluczowych obszarów działań na rzecz ratowania planety jest ograniczanie generowania plastikowych odpadów.
By podjąć działania zmniejszające nasz wpływ na środowisko w tym aspekcie warto poznać własną skalę przyczyniania się do zanieczyszczeń powodowanych przez plastikowe opakowania, torby, kubki i wiele innych przedmiotów. W tym celu powstało narzędzie opracowane przez Omni Calculator wskazujące ile plastikowych śmieci generujemy w ciągu roku a także w ciągu całego życia.
Recykling poza oczekiwaniami
Statystyczny europejczyk generuje rocznie blisko 35 kilogramów plastikowych opadów, według najbardziej aktualnych danych. Tylko niespełna 40% z nich podlega recyklingowi. Wytwarzanie opakowań odpowiada za największą część produkcji plastiku w Europie - branża ta generuje niemal 40% jego ogółu. Budownictwo „dokłada” tutaj kolejne 20%, branża motoryzacyjna blisko 10%, produkcja urządzeń elektrycznych 6% zaś rolnictwo 3,4%.
Na całym świecie każdego roku wytwarza się natomiast aż 350 milionów ton zużytego w różny sposób plastiku. By zwizualizować to w obrazowy sposób można wyobrazić sobie 10 milionów w pełni załadowanych wyłącznie plastikowymi odpadami śmieciarek.
W Polsce, jak wynika z analizy magazynu Plastics Review, mimo iż oficjalne dane mówią o 30% ponownie przetwarzanych tworzyw sztucznych, realnie recyklingowi poddawane jest zaledwie 10% z nich. Biorąc pod uwagę, że liczba opadów komunalnych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe systematycznie rośnie, odsetek ten w niedalekiej przyszłości może być nawet jeszcze mniejszy.
Nie doganiać średniej
By zweryfikować własny poziom wytwarzania plastikowych opadów w cyklu rocznym wystarczy skorzystać z kalkulatora przygotowanego przez Omni Calculator. Narzędzie uwzględnia 16 rodzajów odpadów w kategoriach takich jak jedzenie i opakowania spożywcze, toaleta i środki czystości czy artykuły jednorazowego użytku.
Każdy z nas jest w stanie choćby poglądowo określić częstość wykorzystywania toreb foliowych, ilość zakupowanych butelek PET, artykułów spożywczych w plastikowych opakowaniach, środków czystości czy też jak często zdarza mu się używać plastikowych kubków lub słomek. Jak się okazuje, po wprowadzeniu wszystkich regularnie zużywanych materiałów z tworzyw sztucznych, z właściwą sobie częstotliwością, nietrudno przekroczyć europejską średnią.
Kalkulator plastikowych odpadów dostępny jest poniżej (pod przyciskiem "Więcej Informacji"):

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]
Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.