Komunikaty PR

Dorken wspiera kształcenie przyszłych inżynierów w ramach projektu Glocal

2021-03-30  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Jaskuła
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
ewelina.jaskula|goodonepr.pl| |ewelina.jaskula|goodonepr.pl
665 339 877
www.goodonepr.pl/
Do pobrania Informacja ( 0.6 MB )

Do współpracy przy projekcie Glocal, realizowanego w ramach programu Erasmus+, dołączyła firma Dorken Delta. W ramach działań m.in. zostanie zbudowany pokazowy zielony dach, a eksperci marki poprowadzą wykłady dla studentów. Celem projektu jest innowacyjne kształcenie przyszłych inżynierów, aby potrafili sprostać wyzwaniom współczesnych miast.

Glocal jest realizowany przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej wraz z hiszpańskim Universidad Politecnica de Madrid i litewskim Klaipedos Valstybine Kolegija, w formie Partnerstwa Strategicznego programu Erasmsus+. W projekt zaangażowane są także przedsiębiorstwa budowlane z tych krajów. W marcu br. do współpracy dołączyła także firma Dorken – producent membran dachowych i elewacyjnych najwyższej jakości. Eksperci firmy włączą się w działania kół naukowych i poprowadzą dla studentów wykłady nt. budowy konstrukcji dachu, a także szeroko pojętego obszaru dachów płaskich i zielonych. Dorken planuje także przygotowanie pokazowego dachu zielonego na terenie Politechniki Białostockiej. Dodatkowo możliwe jest także przeprowadzenie badań w laboratoriach polskiej uczelni.

Ogromnie cieszymy się z możliwości wsparcia tak ważnego przedsięwzięcia. Niezwykle istotne jest, aby program kształcenia przyszłych inżynierów odpowiadał na potrzeby miast XXI wieku. Z tego względu nieodłącznym elementem współczesnej edukacji są szeroko pojęta innowacja i ochrona środowiska. W Dorken współpracujemy z najlepszymi ekspertami, którzy w ramach zajęć ze studentami podzielą się swoją wiedzą m.in. w zakresie projektowania i konstrukcji zielonych dachów, które są istotnym elementem zrównoważonego rozwoju miast – mówi Katarzyna Nadaj, Dyrektor Marketingu w Dorken Delta.

Glocal zakłada wprowadzenie innowacyjnych form kształcenia przyszłych inżynierów odpowiadających na współczesne problemy miast. Celem jest edukacja i dostosowanie systemu nauki szkolnictwa wyższego do aktualnych potrzeb europejskiego rynku pracy. W programie biorą udział studenci z Polski, Litwy i Hiszpanii będący na kierunkach, takich jak: architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna, budownictwo, konstrukcje czy drogownictwo. Z kolei kadra akademicka z uniwersytetów zaangażowanych w projekt, pozyskuje nowe umiejętności w zakresie innowacyjnej edukacji podczas sesji szkoleniowych i wymiany doświadczeń.

Punktem kulminacyjnym projektu Glocal ma być szkoła letnia, która jest planowana na 2021 i 2022 rok. Przewidujemy, że zajęcia będą odbywały się zarówno w formie zdalnej, e-learning-u, jak i stacjonarnej przez 2 tygodnie w Hiszpanii, a także 2 tygodnie w Polsce i na Litwie. Działania w tym zakresie są jednak zależne od sytuacji epidemicznej we wszystkich krajach partnerskich – mówi dr inż. arch. Dorota Gawryluk, Glocal Project Coordinator.

Odbędzie się także kilka wydarzeń w krajach partnerskich, których celem będzie dywersyfikacja grupy docelowej, prezentacja wyników projektu Glocal, a także promowanie idei programu Erasmus+. Wyniki prac naukowych zrealizowanych w ramach programu zostaną udostępnione organom władz lokalnych oraz administracji państwowej, aby wesprzeć decyzje dotyczące planowania i inwestycji, które wpłyną korzystnie na standard życia w miastach oraz ich rozwój gospodarczy. Ponadto wszelkie opracowania naukowe i poradniki projektowania skierowane do studentów, wielobranżowego środowiska inżynierów i projektantów, stowarzyszeń zawodowych i społecznych oraz wszystkich zainteresowanych dostępne będą bezpłatnie na stronie projektu (https://glocal.pb.edu.pl/rezultaty/). Już teraz można pobrać słownik „Small Glossary of Technical Term for English-Polish-Spanish-Lithuanian Languages”.

Projekt Glocal ruszył we wrześniu 2019 roku, jednak ze względu na epidemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, uniemożliwiające realizację części działań, został przedłużony do końca 2022 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.