Centrum Edukacyjne Lans jako przykład innowacyjnych rozwiązań
Centrum Edukacyjne Lans, będące symbolem nowatorskiego podejścia do przestrzeni edukacyjnych, stało się źródłem inspiracji dla projektantów i architektów dążących do stworzenia optymalnych warunków nauki i zdrowia uczniów. Firma VELUX Commercial, światowy lider w dziedzinie okien dachowych, miała swój udział w realizacji tego niezwykłego projektu. Na etapie koncepcji projektu wykorzystano wizualizer światła dziennego, który pozwolił na dokładne przewidzenie oraz obliczenie poziomu światła dziennego jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Finalnie modułowe świetliki VELUX Commercial znalazły w tym projekcie swoje niezawodne zastosowanie.
Badania nie pozostawiają wątpliwości - jakość powietrza w pomieszczeniach edukacyjnych ma istotny wpływ na zdrowie i efektywność uczniów. Dlatego też firma VELUX Commercial skupia się na wspieraniu rozwiązań, które przyczyniają się do stworzenia sprzyjającego środowiska do nauki. Kluczowym wskaźnikiem branym pod uwagę podczas obliczania jakości powietrza jest poziom dwutlenku węgla - jego dopuszczalna w pomieszczeniach ilość to około 1150 ppm, podczas gdy poziomy przekraczające 1600 ppm sygnalizują potrzebę działań poprawiających jakość powietrza. Wyposażenie sal lekcyjnych w mierniki dwutlenku węgla pozwala nauczycielom i uczniom na bieżąco kontrolować jakość powietrza oraz w razie potrzeby podejmować odpowiednie kroki.
Projektanci i architekci pracujący nad przestrzeniami edukacyjnymi mogą wykorzystać kilka skutecznych strategii, aby zoptymalizować jakość powietrza w salach lekcyjnych. Jednym z kluczowych elementów jest wykorzystanie naturalnego światła oraz wentylacji poprzez zastosowanie dużych okien ze sterownikami. Takie rozwiązanie umożliwia elastyczną wentylację, dostosowaną do zmieniających się warunków. Kombinacja naturalnej wentylacji poprzez świetliki oraz opcji wentylacji mechanicznej zapewnia stałe źródło świeżego powietrza, szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń z ograniczonym dostępem do okien.
Centrum Edukacyjne Lans, położone u stóp austriackich gór, w miejscowości Lans, mieści żłobek, przedszkole, szkołę podstawową, akademię muzyczną, bibliotekę i przestrzenie do organizacji imprez. Jedną z idei stworzenia tego miejsca był kontakt z otaczającą przyrodą, dlatego też zastosowano tam okienne fasady i szklane drzwi. W projekcie użyto 75 modułów świetlików VELUX Commercial do dwóch różnych dachów szedowych (znanych także jako dachy pilaste lub zębate) umożliwiając dostęp światła dziennego do wnętrza szkoły, a także zapewniając optymalną wentylację w budynku. Naturalne światło oraz powietrze pozwalają na jeszcze bliższe doświadczenie wszechobecnej przyrody w tej malowniczej okolicy.
To doskonały przykład zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i efektywność uczniów, a także nauczycieli. Dzięki mocy innowacji możliwe było stworzenie lepszych warunków do nauki w przestrzeniach edukacyjnych.

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii
Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.