Komunikaty PR

Aż chce się oddychać w Centrum Nauki Kopernik

2020-07-06  |  11:00
Biuro prasowe

W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa strefa o nazwie „Samsung. Aż chce się oddychać”. Celem ekspozycji jest edukacja w zakresie czystego powietrza oraz zachęcanie do zmiany nawyków w codziennym życiu, które przyczynią się do ochrony planety oraz klimatu.

  • Zanieczyszczone powietrze to jedna z częstszych przyczyn chorób w krajach rozwijających się.
  • W najnowszej strefie „Samsung. Aż chce się oddychać!” zwiedzający będą mogli m.in. przetestować jak działają oczyszczacze powietrza Samsung oraz podjąć EKOpostanowienia z myślą o czystszym powietrzu.
  • Firma Samsung już od 10 lat jest partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik, organizując wiele wydarzeń i wystaw czasowych oraz dostarczając rozwiązania technologiczne na potrzeby ekspozycji.

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez WHO[1], aż 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Transport, przemysł czy ogrzewanie domów to tylko niektóre z czynników, które powodują wzrost zanieczyszczeń. W efekcie ponad 90 proc. mieszkańców miast żyje w powietrzu przekraczającym dopuszczalne limity określone przez Światową Organizację Zdrowia. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że także to, czym oddychamy wewnątrz pomieszczenia, może być równie niebezpieczne.

Aż chce się oddychać

W Centrum Nauki Kopernik otwarta została specjalna strefa pt. „Samsung. Aż chce się oddychać!”. Jej celem jest edukacja na temat jakości powietrza oraz zachęcenie do zmiany codziennych nawyków, które sprawią, że powietrze będzie czystsze. W strefie znajdują się m.in. dwa oczyszczacze powietrza Samsung, umieszczone w przeźroczystych gablotach. To urządzenia, które usuwają aż do 99,97 proc. szkodliwych zanieczyszczeń[2].  W środku gabloty umieszczona jest dymiarka, która przy pomocy wyzwalanej pary sygnalizuje konieczność przefiltrowania powietrza przez urządzenie. Zwiedzający uczestniczy w symulacji eksperymentu z użyciem oczyszczacza, którym steruje za pomocą umieszczonego obok tabletu. Dzięki aplikacji SmartThings dowiemy się m.in. o stopniu zanieczyszczenia określonego wg 4-kolorowego wskaźnika jakości powietrza. Urządzenia wyposażone są w 3 filtry gwarantujące ich wysoką skuteczność: wstępny, który zatrzymuje m.in. kurz i sierść, filtr węglowy eliminujący niebezpieczne gazy i zapachy oraz filtr HEPA 13 walczący z alergenami, bakteriami i roztoczami oraz wyłapujący cząsteczki PM1,0, PM2,5 i PM10 wchodzące w skład smogu.

Jednym z punktów ekspozycji jest miejsce, w którym można sprawdzić stan powietrza w dowolnym mieście na świecie. Dla tych, którzy chcieliby zmienić coś w swoich przyzwyczajeniach przygotowano stanowisko do podejmowania EKOpostanowień w ramach ogólnopolskiej kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety. Wystarczy wypełnić formularz online na platformie udostępnionej przez UNEP/GRID-Warszawa i pamiętać o stosowaniu  nowych ekologicznych zasad na co dzień. Dotychczas podjęto już blisko 15 tysięcy EKOpostanowień. Organizacja UNEP/GRID-Warszawa, współpracująca z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) jest także partnerem strefy

Na fanów wirtualnych rozgrywek czeka atrakcja w postaci gry Clean an air. Akcja rozgrywa się w miasteczku Bel-Air, którego mieszkańcy nie dbali o swoje środowisko, co doprowadziło do zanieczyszczenia atmosfery. Miejscowy nauczyciel poprosił więc dwoje dzieci o pomoc w znalezieniu rozwiązania. Zadaniem graczy jest wykonanie sześciu kroków we właściwej kolejności tak, aby uratować zanieczyszczone miasto.

Jubileusz współpracy

W tym roku mija dekada od rozpoczęcia współpracy firmy Samsung z Centrum Nauki Kopernik. Przez 10 lat firma wspierała instytucję w popularyzowaniu nauki poprzez wykorzystanie nowych technologii. W tym czasie firma odpowiadała także za organizację specjalnych wystaw i wydarzeń, takich jak m.in. cieszące się dużą popularnością „Wieczory dla dorosłych”, w czasie których Kopernik jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich. Była także inicjatorem strefy „Samsung i kropka”, skupiającej się na technologii kropek kwantowych czy „Strefy kodowania”, dzięki której można było zapoznać się z podstawami programowania. Od 2017 roku na zakończenie wakacji Samsung organizuje także Dzień Odkrywców – święto nauki, zabawy i świata eksperymentów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a odwiedzający mają do dyspozycji kilkaset eksponatów.


[1] https://www.who.int/health-topics/air-pollution#tab=tab_1

[2] Na podstawie badań cząsteczek pyłu o wielkości 0,26µm w Narodowym Instytucie Testów w Korei.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Nowe Tygryski BIO – certyfikat ekologiczny i biodegradowalna folia Biuro prasowe
2020-07-28 | 11:30

Nowe Tygryski BIO – certyfikat ekologiczny i biodegradowalna folia

Firma TBM wprowadza na rynek innowacyjny produkt – to Tygryski BIO, które wyróżnia nie tylko unijne logo produktów rolnictwa ekologicznego, ale też unikalne opakowanie
Ekologia Ml(eko) w butelce – ekologiczny powrót do przeszłości?
2020-07-21 | 16:10

Ml(eko) w butelce – ekologiczny powrót do przeszłości?

Świadome zużywanie wody, obowiązkowe segregowanie odpadów, rezygnacja z toreb jednorazowych – te zmiany są niezbędne i kluczowe dla przyszłości naszej planety. Na rozwiązania
Ekologia Startup Planet Heroes nagrodzony w konkursie organizowanym przez MIT Enterprise
2020-07-16 | 12:00

Startup Planet Heroes nagrodzony w konkursie organizowanym przez MIT Enterprise

Startup Planet Heroes z białostockiego Samsung Inkubatora #dlaPlanety, może się pochwalić kolejnym międzynarodowym sukcesem. Przemysław Pyziel i Monika Habrzyk – twórcy

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

E-commerce

Sztuczna inteligencja może zastąpić doradców finansowych. Jej stosowanie na szerszą skalę wymaga jednak odpowiednich regulacji prawnych

Polski nadzorca finansowy, jako jeden z pierwszych krajów Unii Europejskiej, opracował stanowisko dotyczące robodoradztwa. Takie działania wspierają stosowanie sztucznej inteligencji w procesie usług doradztwa inwestycyjnego. Choć robotyzacja zmniejsza koszty i zwiększa wydajność, konieczne są odpowiednie regulacje. Jednym z wyzwań jest zabezpieczenie prawne odpowiedzialności za szkody, które mogą powstać w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Kosmos i lotnictwo

Internet satelitarny pozwoli połączyć się z siecią z dowolnego miejsca na świecie. Jeszcze w sierpniu ruszą testy technologii

Największe korporacje technologiczne inwestują w rozwój systemów satelitarnego internetu, aby podłączyć do sieci jak największy odsetek społeczeństwa i wymazać z mapy świata białe plamy komunikacyjne. Najbardziej zaawansowane prace w tej materii prowadzi firma SpaceX, która wysłała już pierwsze eksperymentalne satelity. Mają stworzyć podwaliny internetu przyszłości. W ślad za firmą Elona Muska podążają też giganci technologiczni, jak Amazon czy Facebook.