5 wskazówek dla skutecznego nawożenia dolistnego zbóż ozimych
Nawożenie dolistne jest jednym z najefektywniejszych elementów dokarmiania zbóż ozimych w okresie wiosennym. Dobrze przemyślane działania agrotechniczne wraz z odpowiednim wyborem samego nawozu to strategia korzystna dla roślin, ale przede wszystkim dla rolnika.
Po długim okresie zimowym przyroda wraca do życia, a na polach rozpoczyna się dynamiczny wzrost zbóż ozimych. Po rozpoczęciu wegetacji, ubogim w składniki pokarmowe roślinom należy dostarczyć najważniejsze składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju i efektywnego wzrostu. Jak udowodniono, dolistne nawożenie zbóż jest jednym z najefektywniejszych sposobów zapewnienia oziminom odpowiedniej dawki mikroelementów, co wpływa między innymi na:
- stabilny wzrost, szczególnie po okresie zimowym
- poprawę witalności
- sprawniejszą gospodarkę wodną rośliny
- lepsze, intensywniejsze wybarwienie rośliny
Udowodniono również, że dostarczenie odpowiednich mikroelementów poprzez nawożenie dolistne znacząco wpływa na wzrost plonów oraz maksymalne wykorzystanie składników dostarczanych posypowo.
O czym zatem należy pamiętać planując nawożenie dolistne? Przedstawiamy 5 wskazówek istotnych w procesie skutecznego dokarmiania dolistnego zbóż ozimych:
1. Prawidłowa ocena stanu roślin po zimie
Wygląd to nie wszystko, ale prawidłowa ocena kondycji upraw po zimie pozwoli szybko ocenić stan ich przezimowania. Wizualne objawy niedoborów są trudne do jednoznacznego zidentyfikowania, stąd stosowanie nawożenia dolistnego zwłaszcza mikroelementami powinno mieć zawsze charakter prewencyjny. W przypadku niedoborów, lustracja roślin pozwoli wykluczyć pogłębienie deficytów, który może objawić się na uprawie w postaci nieprawidłowo wykształconego systemu korzeniowego, przebarwionych i zniekształconych liści oraz słabszym wigorze.
Młode rośliny znacznie lepiej reagują na nawożenie dolistne, szybkie uzupełnienie składników pomoże im na skuteczną regenerację.
2. Optymalne warunki pogodowe
Efektywność nawożenie dolistnego zależy ściśle od warunków pogodowych.
„Optymalny czas do wykonywania zabiegów wczesną wiosną to warunki wysokiej wilgotności powietrza. Pierwsze zabiegi nawożenia dolistnego zbóż najlepiej przeprowadzać, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 5-8°C, kiedy rośliny są już aktywne fizjologicznie. Należy unikać wykonywania zabiegów w pełnym nasłonecznieniu, pamiętając, że wraz ze wzrostem nasłonecznienia i temperatur, zabiegi nawożenia powinny być przeprowadzane wieczorem lub wczesnym rankiem, a latem nocą.” – wyjaśnia Hubert Konarski, Menadżer ds. upraw Agrii Polska. Latem, przy wysokich temperaturach i niskiej wilgotności zalecane jest wykonywanie zabiegów na rosę lub późnym popołudniem/ wieczorem , gdy wilgotność powietrza utrzymuje się na optymalnym poziomie 60-80%, a turgor liści jest najwyższy.
„Przy niepewnej pogodzie, chcąc utrzymać efektywność zabiegu, należy sięgać po nawozy wzbogacone środkami zwiększającymi przyczepność oraz dodatkami formulacyjnymi. FoliQ® Mikromix to wysokoskoncentrowany nawóz makro i mikroelementowy, który zasili wiosennie rośliny w niezbędne składniki odżywcze, a dodatek surfaktantów ułatwi zabiegi nawożenia nawet w trakcie dużych wahań pogodowych” – dodaje ekspert marki foliQ.
3. Dobór mikroelementów
Składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin są ze sobą ściśle powiązane. Niedobór np. manganu oznacza również deficyt azotu i fosforu, których objawy nakładają się na siebie. By skutecznie odżywić uprawy ozime, musimy dostarczyć roślinom kompleksowego wsparcia w postaci bogatej w mikro- i makroskładniki formulacji.
Azot to podstawowy budulec tkanek roślinnych, który odpowiada za prawidłowy wzrost i stabilność upraw. Przeciwdziałanie jego deficytom to standard w wiosennych zabiegach agrotechnicznych, w których dostarcza się również potasu i fosforu.
Dostarczanie mikroelementów w uprawach zbóż powinno mieć charakter zapobiegawczy. Deficyty składników, których objawy widoczne są w postaci niedoborów to często wpływ na plon na poziomie 20-30 a czasem nawet 50 %. Prewencyjne dostarczanie mikroskładników, takich jak miedź to poprawa stabilności rośliny oraz wzrost plonu średnio o 10%[i]. Dodatek molibdenu efektywnie wpływa na transport azotu w roślinie, wzmacniając tym samym efektywność tradycyjnych zabiegów posypowych. Cynk jest składnikiem niezbędnym w tworzeniu białek i metabolizmie węglowodanów co również bezpośrednio przekłada się na skuteczność pobierania azotu. Optymalne dawki składników odżywczych dla zbóż ozimych, w nawozach dedykowanych uprawom zbożowym jak foliQ® Kłos LS to inwestycja w stabilny i zdrowy plon.
4. Parametry cieczy użytkowej
Przyswajalność składników w nawożeniu dolistnym to kluczowy element skutecznych zabiegów, na który, poza właściwościami samej formualcji ma wpływ odpowiednie sporządzona mieszanina robocza. Dobranie dawki nawozowej powinno zawsze odbywać się zgodnie z zaleceniem producenta oraz być dopasowane do warunków w polu.
Kluczowym elementem cieczy roboczej jest woda. Optymalne pH do tworzenia mieszanin zbiornikowych mieści się w przedziale 5-7. Jeśli mamy zbyt wysokie pH, na przykład 8 i wodę twardą o wysokiej zawartości Ca Mg, zaleca się stosowanie kondycjonerów wody. Sposobem może być również stosowanie nawozów wysokiej jakości formulacyjnej jakimi są foliQ Mikromix i foliQ Kłos LS.
Rozpuszczalność składników zależy również od temperatury wody – im wyższa, tym składniki lepiej się rozpuszczają. Zbyt zimna woda również nie służy roślinom, szczególnie przy wysokich temperaturach powietrza.
Mieszaninę opryskową należy sporządzić tuż przed zabiegiem i zużyć możliwie na bieżąco.
5. Kompleksowe planowanie działań
Poprzez dostarczenie roślinie brakujących składników odżywczych przez liście, w szybki sposób można chronić je przed skutkami niedoborów i wpływać na ich ogólną witalność. Młode rośliny lepiej reagują na oprysk, szybciej adaptując składniki mineralne, stąd dobrze odżywione lepiej radzą sobie z chorobami grzybowymi i atakami patogenów
Skuteczne nawożenie dolistne uzupełnia tradycyjne nawożenie, jednocześnie stanowiąc alternatywę w przypadku długotrwałych braków opadu czy działań interwencyjnych. Wspomaga efektywne pobieranie mikro i makroskładników dostarczanych przez korzeń. Daje to maksymalne wykorzystanie użytych w uprawie nawozów mineralnych, zamieniając podjęte działania w kompleksową pomoc roślinie i dając wymierne korzyści rolnikowi.
Przemyślane łączenie nawożenia dolistnego z dostarczaniem roślinom składników doglebowo to kompleksowe działania znacząco poprawiające witalność roślin oraz pewność Rolnika, co do efektywnego wykorzystania dostępnych środków.
[i] Potarzycki J.: Rola miedzi w nawożeniu pszenicy ozimej.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Bankowość
Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.