Zgłoś szkołę do kosmicznie wciągającego programu – „Stacja Galaxy"
„Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci” to nowy program edukacyjny Samsung, który stanowi odpowiedź na wyzwania związane z bezpieczeństwem dzieci online, a także motywuje do wspólnego działania na rzecz cyfrowego dobrostanu w domu i w szkole. Jest skierowany do dzieci w wieku 7-9 lat, do ich rodziców, opiekunów, a także do nauczycieli i szkół. W ramach programu można korzystać z bogatych zasobów edukacyjnych, wziąć udział w szkoleniach dla nauczycieli oraz przeprowadzić lekcje nt. cyfrowej higieny. Nabór szkół do programu odbywa się w dwóch turach: pierwsza trwa do 22 stycznia, druga od 23 stycznia do 31 marca 2024 r. Partnerem inicjatywy jest Wirtualna Polska.
Jak najmłodsi powinni korzystać z Internetu? Co zrobić, aby czuli się tam bezpieczni? Tego typu pytania pewnie niejednokrotnie zadają sobie rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jednak świat cyfrowy nie czeka, aż dzieci osiągną pewną dojrzałość. Najmłodsze pokolenia rodzą się i dorastają w otoczeniu technologii i urządzeń cyfrowych. Zapewnienie im bezpiecznych warunków rozwoju w cyfrowym świecie i zadbanie o odpowiedni balans między światem online i rzeczywistym staje się nie lada wyzwaniem zwłaszcza dla rodziców i nauczycieli.
Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie nowy program edukacyjny Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci. Głównym celem inicjatywy jest kształtowanie odpowiedzialnej postawy dzieci i dorosłych w cyfrowym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem mobilnych urządzeń. Inicjatywa będzie uzupełnieniem treści z zakresu edukacji cyfrowej zawartych w podstawie programowej w szkołach.
Stacja Galaxy to program, który opiera się na wiedzy i doświadczeniach nauczycieli, pedagogów i ekspertów. Na stronie stacjagalaxy.pl można znaleźć bezpłatne materiały do pobrania, takie jak np. scenariusz lekcji dla nauczycieli pt. „Smartfon marzeń” czy Karty dla rodziców do pracy z dzieckiem. Ponadto w ramach programu odbywać się będą liczne szkolenia dla nauczycieli zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, webinary, konsultacje z trenerami kompetencji cyfrowych. Celem szkoleń będzie wzmocnienie kompetencji nauczycieli pracujących z dziećmi w edukacji wczesnoszkolnej w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, higieny cyfrowej oraz promocji zdrowego korzystania z technologii wśród dzieci i rodziców.
– Jako odpowiedzialny producent mobilnych technologii, Samsung nie tylko stawia na jakość naszych urządzeń, ale również dba o edukację dzieci, ucząc bezpiecznego poruszania się w cyfrowym świecie. Stacja Galaxy jest kwintesencją działań podejmowanych przez Samsung na rzecz dobrych nawyków online i zrównoważonej komunikacji oraz konsumpcji czasu spędzanego w sieci. To również program, który poszerzy wiedzę nauczycieli oraz wesprze rodziców, tworząc przestrzeń wymiany dobrych praktyk, pytań i refleksji – powiedziała Marta Trojanowska, liderka projektu i Senior Marketing Manager w Samsung Electronics Polska.
– Dzieci coraz więcej czasu spędzają w sieci, co stawia nam nowe wyzwania. Chcemy pomóc im wykorzystywać wszystkie zalety Internetu, jednocześnie chroniąc ich bezpieczeństwo i prywatność, dlatego z entuzjazmem i optymizmem przyłączamy się do tej ważnej inicjatywy. Jako największy wydawca mediów online w Polsce chcemy dzielić się narzędziami i wiedzą o cyberbezpieczeństwie. Bezpieczeństwo w sieci to jeden z kluczowych celów Wirtualnej Polski, który zawarliśmy w strategii zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata – mówi Agata Chaber, specjalistka ds. komunikacji i zrównoważonego rozwoju w Wirtualnej Polsce Holding.
Co więcej, szkoły podstawowe z całej Polski mogą zgłaszać się do aktywnego udziału w programie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego który jest dostępny do 31 marca br. Zakwalifikowane szkoły realizują min. 3 warsztaty w klasie z dziećmi z pomocą specjalnie przygotowanych w tym celu scenariuszy. Wcześniej nauczyciele biorą udział w szkoleniach. Program uwzględnia też rolę rodziców włączając ich w działania szkoły związane z bezpieczeństwem i higieną cyfrową dzieci. Szkoły uczestniczące w programie będą mogły na zakończenie otrzymać certyfikat udziału w programie Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci.
Partnerem programu jest Wirtualna Polska.
Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.