Komunikaty PR

Uzbekistan, kraj kształcącej się młodzieży

2021-06-01  |  14:10
Biuro prasowe
Kontakt

Instytut Komunikacji i Wizerunku
Collegium Humanum

Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
marketing|humanum.pl| |marketing|humanum.pl
+48 22 4875359
www.humanum.pl

Shavkat Mirziyoyev, prezydent Uzbekistanu, zaproponował, by rok 2021 ogłosić Rokiem Wspierania Młodzieży. To dowód, iż ta najgęściej zaludniona republika Azji Środkowej postrzega młode osoby jako swój strategiczny zasób. resztą niemal 1/3 jej mieszkańców nie ukończyła jeszcze 18. roku życia, a kolejne 24% jest w wieku 18-30 lat.

W interesie młodzieży uzbecki parlament uchwalił już ponad 40 aktów prawnych i ratyfikował ponad 30 międzynarodowych dokumentów. Prawa i interesy młodzieży stały się też przedmiotem Strategii działań w pięciu priorytetowych kierunkach rozwoju Republiki Uzbekistanu na lata 2017-2021, a prezydencki dekret Program państwowy „Młodzież – nasza przyszłość” zapewnia ich skuteczną ochronę.

Kraj postawił na nowoczesną edukację. Stworzono informatyczne centra szkoleniowe, gdzie młodzież uczy się e-commerce, programowania, prowadzenia biznesu z branży IT, czy uzyskuje pomoc w uruchomieniu startupów. W 2020 r. powstały nowe uczelnie, w tym uzbeckie filie uczelni zagranicznych; wprowadzono nowoczesne poziomy kształcenia i rozpoczęto szkolenie kadr w pożądanych kierunkach. W kraju działają już filie uniwersytetów amerykańskich, brytyjskich, włoskich, południowokoreańskich, rosyjskich, singapurskich i indyjskich. We współpracy z instytucjami finansowymi i rozwiniętymi krajami świata realizowane są projekty z zakresu szkolnictwa wyższego.

W tym roku ustanowiono stypendium prezydenckie dla 200 osób, które uzyskają najlepsze wyniki egzaminów wstępnych na studia; pojawią się stypendia dla studentów filii uczelni zagranicznych, a liczba stypendiów prezydenckich dla studentów studiów magisterskich i doktorantów zostanie podwojona.     

W roku akademickim 2020/21 wdrożono państwowe standardy edukacyjne w czterech obszarach kształcenia, na 45 kierunkach studiów licencjackich oraz 52 wymogi kwalifikacyjne i programy nauczania na kierunkach magisterskich. W 2021 r. do procesu dydaktycznego rekomendowano ponad 2 700 przedmiotów licencjackich i ponad 1 300 magisterskich. Wzrosła też niezależność uczelni. Od roku 2018/19 samodzielnie opracowują plany i programy nauczania, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. Mogą też prowadzić dodatkowe nabory studentów wg wyższych stawek czesnego.

Do międzynarodowych standardów dostosowano programy kształcenia nauczycieli, a we współpracy z PISA, TIMSS i PIRLS zmodernizowano krajowy system oceniania uczniów. We współpracy z międzynarodowymi agencjami ratingowymi QS i THE opracowano wskaźniki oceny jakości kształcenia, pozwalające prowadzić ogólnokrajowy ranking uczelni; jego wyniki ogłoszono już trzeci rok z rzędu.

Dla międzynarodowej uznawalności uzbeckich dyplomów rozpoczęto ich dostosowywanie do wymogów Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Kształcenia (ISCED/ISCED 2011). W 2020 r. Uzbekistan dołączył jako obserwator do Europejskiego Stowarzyszenia Zapewnienia Jakości w Szkolnictwie Wyższym (ENQA). To ważny krok w kierunku integracji uzbeckiego systemu edukacji z Procesem bolońskim. Przystąpienie Uzbekistanu do ENQA w charakterze członka będzie już oznaczać zgodność z wymogami europejskimi i międzynarodowymi. Akcesja kraju do WTO przyspieszy natomiast proces internacjonalizacji edukacji. Uzbekistan posiada bowiem ogromny – choć wciąż niewykorzystany – potencjał, by stać się centrum edukacyjnym regionu.

W kraju przewidziano stopniowe wdrażanie procesu kształcenia w systemie kredytowo-modułowym, który powinien zostać wprowadzony w 16% uczelni do 2023, w 57% do 2025 i w 85% do 2030 roku. Proces ten już się rozpoczął. Wyższa Szkoła Informatyki w Taszkiencie sukcesywnie wdraża system edukacji kredytowej od roku akademickiego 2018/2019; działania w tym kierunku rozpoczęły także uniwersytety: Państwowy, Prawniczy, Studiów Wschodnich oraz Taszkencka Akademia Medyczna.

W okresie pandemii zadaniem uzbeckiego rządu stało się podtrzymanie ciągłości procesu edukacyjnego. Zorganizowano różnego typu kształcenie na odległość. Powstał UZEDU, oficjalny kanał ministerstwa edukacji w komunikatorze Telegram, oraz kanał YouTube, gdzie dostępne są nagrania lekcji dla wszystkich klas uzbeckich szkół. Stworzono zasoby internetowe dot. standardów szkolnictwa wyższego oraz uruchomiono EDUUZ, kanał w Telegramie zamieszczający materiały do samokształcenia. Obecnie powstaje też ponad 3 500 elektronicznych podręczników, które są zamieszczane na stronie „Innowacyjna biblioteka”.

Kluczowym problemem pozostaje szkolenie nauczycieli w zakresie obsługi tej nowej, cyfrowej infrastruktury. Niedawno powstała edukacyjna platforma internetowa Kundalik.uz, przeznaczona dla ogólnokształcących szkół średnich. Ze względu na innowacyjność tego rozwiązania, jej użytkownicy nadal miewają trudności w korzystaniu z platformy.

Niemniej, z cała mocą można stwierdzić, że w ciągu ostatnich czterech lat reform edukacji i szkolnictwa wyższego Uzbekistanu – pomimo pandemii COVID-19 – położone zostały solidne podwaliny pod ich jakościowo nowy poziom, odpowiadający nowoczesnym standardom międzynarodowym.

Bakhrom Babaev, Ambasador Republiki Uzbekistanu w Polsce

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Collegium Humanum
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024 Biuro prasowe
2024-11-15 | 01:00

Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024

Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało rekordowe 334 projektów, 33 z nich dotarły do wielkiego Finału. Podczas trzech dni
Edukacja Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
2024-11-14 | 15:00

Program edukacyjny Next Engineers w Polsce

Fundacja GE Aerospace ogłosiła nawiązanie współpracy z Fundacją Perspektywy w celu uruchomienia programu edukacyjnego Next Engineers w Polsce. Warszawa została wybrana jako pierwsza z
Edukacja Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki
2024-11-09 | 09:30

Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki

Jak działa szampon? Dlaczego jajko dryfuje w wodzie? Jak rozdzielić kolor flamastra na więcej barw? Te i inne pytania znajdą odpowiedzi w nowych scenariuszach lekcji przygotowanych w ramach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Firma

Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych

Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.