Komunikaty PR

Szkoła w Gębicach zwycięzcą konkursu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

2021-06-22  |  10:30
Biuro prasowe

W ramach tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu Samsung został partnerem konkursu na najciekawszą lokalną inicjatywę. Szkoły, biblioteki i inne instytucje edukacyjne, mimo trwającej pandemii i zdalnych lekcji, przeprowadziły w całej Polsce rekordową liczbę działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Główną nagrodę – interaktywny monitor Samsung FL!P 2 wraz ze szkoleniem – otrzymała Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to inicjatywa podjęta przez Komisję Europejską, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukację dorosłych w tym zakresie. Aby jak najszerzej dotrzeć z ideą bezpiecznego internetu został ogłoszony konkurs na najciekawszą lokalną inicjatywę DBI. Komisja konkursowa musiała zmierzyć się z trudnym wyzwaniem, gdyż zorganizowanych zostało w sumie aż 4960 inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, a przesłane zostały 662 zgłoszenia. Jury brało pod uwagę takie aspekty, jak jakość merytoryczna, zasięg – dotarcie do jak największej liczby odbiorców – czy innowacyjność projektów.

Po burzliwych obradach zdecydowano o przyznaniu nagrody głównej Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach, która podjęła się zorganizowania imponującej liczby lokalnych inicjatyw. Co ważne wydarzenia, które odbyły się w lutym i marcu, skierowane były zarówno do uczniów, jak i rodziców, nauczycieli i wychowawców.

Wśród licznych działań warto zwrócić uwagę na aktywności, które miały na celu poszerzenie wiedzy z zakresu zjawisk zachodzących przy użyciu nowoczesnej technologii. Odbyło się m.in. zebranie z rodzicami z udziałem psychologa dotyczące zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania przez dzieci z zasobów dostępnych w Internecie. Wśród uczniów i rodziców przeprowadzono także ankietę na temat znajomości zasad korzystania z sieci oraz wpływu pandemii i nauki zdalnej na korzystanie z urządzeń elektronicznych. Zorganizowano także szereg warsztatów i zajęć dla uczniów. Młodzież z klas IV-VIII mogła wziąć udział m.in. w warsztatach dotyczących hejtu w sieci oraz metod walki z tym zjawiskiem. W oparciu o dostępne scenariusze oraz materiały w Internecie zostały także poprowadzone spotkania zarówno w formie stacjonarnej, jak i online o nazwie „Empatyczne Cyfrowe Nastolatki”, które dostosowane były do wieku uczniów.

W realizację działań została zaangażowana również Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w dwóch warsztatach: „Bezpieczeństwo uczniów w  cyberprzestrzeni” oraz „Jak radzić sobie z agresją elektroniczną rówieśników”. Ponadto przez cały czas trwania akcji rodzice otrzymywali materiały psychoedukacyjne dotyczące zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z nowoczesnych technologii.

Nie zabrakło także bardziej kreatywnych przedsięwzięć, m.in. nagrania teledysku i zorganizowania teleturnieju między klasami IV-VIII z wiedzy teoretycznej dotyczącej zjawisk w sieci.
Natomiast uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mogli wziąć udział w konkursie plastycznym. Wykonali plakaty przestrzenne nt. „Nie daj się złapać w sieć”. Cykl działań zamknął drugi konkurs plastyczny - „HejTy- reaguj na hejt!”.

- „W pojedynkę możemy zrobić tak mało; razem możemy zrobić tak wiele”– słowa Helen Keller w pełni oddają naszą codzienną pracę. Od wielu lat uczymy świadomego i rozsądnego korzystania z sieci. Udział w konkursie dał nam możliwość zaprezentowania podejmowanych przez nas działań. Niezmiernie się cieszymy, że zostały zauważone i docenione. Przyznanie nam I miejsca w kraju jest dla nas ogromnym motywatorem do dalszej aktywnej pracy - skomentowała Beata Maszewska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach.

W ramach nagrody głównej Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach otrzymała monitor interaktywny Samsung FL!P 2 oraz szkolenie z jego obsługi. To urządzenie, które sprawi, że każda szkolna lekcja będzie ciekawa. FL!P daje nauczycielowi zupełnie nowy wachlarz narzędzi. Wszystkie notatki i rysunki sporządzone w trakcie lekcji mogą być łatwo zapisane na dysku, a później udostępnione wszystkim uczniom na skrzynki email. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie mogą się łatwiej skupić podczas zajęć.

Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Internetu wpisuje się w misję programu Samsung CyfrOFFy kONtakt, który promuje aktywności związane z cyfrowym dobrostanem, rozwijaniem kompetencji cyfrowych oraz dbaniem o bezpieczne i rozważne korzystanie z nowych technologii. Eksperci związani z programem – psychologowie, nauczyciele, edukatorzy – dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem, tworzą materiały poradnikowe i praktyczne podpowiedzi do wykorzystania podczas zajęć w domu, szkole czy przedszkolu.

Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem “Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku Biuro prasowe
2024-03-21 | 12:40

Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku

Wyniki zeszłorocznej analizy ukazały, że nawet 68 proc. Polaków pije maksymalnie litr wody dziennie. Najnowsze badanie przeprowadzone przez austriacką markę Waterdrop ujawnia powody
Edukacja Na pionierów miast przyszłości w Pułtusku czeka innowacyjna makieta od Skriware
2024-03-20 | 01:00

Na pionierów miast przyszłości w Pułtusku czeka innowacyjna makieta od Skriware

Już 22 i 23 marca Zamek w Pułtusku stanie się areną wymiany doświadczeń przedstawicieli samorządów, biznesu i mieszkańców uczestniczących w Smart Town Congress. Praktycznym
Edukacja Ruszyły zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy
2024-03-15 | 17:00

Ruszyły zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy

15 marca rozpoczęły się zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy, dedykowane pasjonatom nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 14-19 lat. W tegorocznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Polityka

Poparcie Europejczyków dla Ukrainy pozostaje silne. Bardziej kontrowersyjna jest kwestia jej wejścia do NATO

Silne poparcie dla Ukrainy w Europie sprawia, że politycy prezentujący odmienną wizję nie mają przestrzeni na próby wykorzystywania prorosyjskich postaw w kształtowaniu polityki zagranicznej. Badania naukowców z Uniwersytetu w Exeter przeprowadzone w kilkunastu europejskich krajach wskazują, że poparcie dla Ukrainy i polityki skupiającej się na pomocy zaatakowanemu krajowi jest szerokie, ale najsilniejsze w państwach mających doświadczenia z polityką Kremla w czasach Związku Radzieckiego. Najsilniejsza polaryzacja nastrojów w Europie jest zauważalna w kwestii ewentualnego przystąpienia Ukrainy do Paktu Północnoatlantyckiego.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.