Komunikaty PR

Startuje Szkoła Kodowania. Bezpłatne kursy programowania i wiele szans na rozwó

2022-10-26  |  17:30
Biuro prasowe

Umiejętności cyfrowe są niezbędne w życiu społecznym i zawodowym. Warto je rozwijać, pamiętając także o współpracy, komunikacji czy kreatywności. Fundacja Orange wspiera w rozwoju tych kompetencji szczególnie te osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji lub są zagrożone wykluczeniem. Już teraz można zgłaszać się do Szkoły Kodowania Orange Digital Center, czyli na bezpłatne kursy programowania połączone z doradztwem zawodowym.  

 

Nie każdy ma możliwość rozwoju nowoczesnych umiejętności. Są grupy i regiony zagrożone wykluczeniem społeczno-cyfrowym, osoby znajdujące się w trudniejszej sytuacji życiowej. Ponadto, co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się oraz nie zdobywa kwalifikacji zawodowych. Ta grupa to tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”). Wiele z nich doświadcza różnych barier m.in. finansowych, zdrowotnych oraz tych związanych z kulturą. Są to też kobiety – np. ze względu na zobowiązania macierzyńskie czy też opiekuńcze wobec rodzin. 

Tymczasem umiejętności takie jak projektowanie stron internetowych i aplikacji, programowanie, czy zarządzanie projektami IT są cenione przez pracodawców, a wiele zawodów wymaga umiejętności cyfrowych choćby na podstawowym poziomie. Profile zawodowe, w których są potrzebne, w 2021 roku pojawiły się już w 34% ogłoszeń o pracę[1]. Na rynku jest też zapotrzebowanie na programistów.

Wsparcie w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych nie tylko w pracy, ale i w codziennym życiu, daje program społeczny Orange Digital Center (ODC). To międzynarodowa inicjatywa, którą w Polsce koordynuje Fundacja Orange. Jednym z elementów ODC jest Szkoła Kodowania - bezpłatny, profesjonalny kurs dla osób w trudniejszej sytuacji, a poszukujących możliwości zmiany i rozwoju.  

Zgłoś się do Szkoły Kodowania 

Szkoła Kodowania Orange Digital Center łączy naukę programowania od podstaw z kompetencjami społecznymi. Dzięki temu uczestniczki i uczestnicy będą mogli zdobyć praktyczny zestaw różnorodnych kompetencji przyszłości. Projekt jest skierowany do osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej. Fundacja zaprasza do udziału każdego, kto chciałby wejść na rynek pracy, myśli o tym, żeby  przekwalifikować się i rozwijać  w kierunku programistycznym. W szczególności osoby, które nie miały dotychczas możliwości zdobycia wiedzy informatycznej. 

Szczególnie serdecznie do aplikowania zachęcamy kobiety. Zależy nam na tym, aby Polki uwierzyły, że wbrew stereotypom, branża IT nie musi być tylko dla mężczyzn. Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci – mówi Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania.

Kurs wymaga zaangażowania i systematyczności, ale daje szansę na lepszą przyszłość. Uczestniczki i uczestnicy dzięki pracy w grupach i zaplanowanych przez Fundację wspólnych spotkaniach, będą mogli dzielić się doświadczeniem, postępami w nauce, jak i stworzyć grupę opartą na współpracy i podobnej motywacji. Trenerzy w prosty, przystępny sposób tłumaczą zagadnienia, a także prezentują zadania praktyczne. Zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać też z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami IT, webinarów technologicznych, networkingu i inspiracji. Fundacja Orange zapewni im indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony oraz źródła motywacji czy poczucia satysfakcji. 

Szkoła Kodowania daje możliwość nabycia umiejętności w ramach technologii Java i Python (w kolejnej edycji: UX). Zajęcia potrwają do połowy czerwca 2023 i będą odbywać się w dwóch trybach: 

  • Zajęcia stacjonarne w Warszawie (tylko część spotkań online) – spotkania 2 razy w tygodniu popołudniami i w wybrane weekendy. 
  • Dodatkowo, specjalnie dla osób z 65 powiatów, w których działają Pracownie Orange wspierane przez fundację powstała Szkoła Kodowania Online. Sprawdź, czy powiat, w którym mieszkasz, jest na liście: www.szkolakodowania.com

 

Nabór zgłoszeń na kursy w obu tych trybach trwa do 15 listopada 2022. Kursanci zostaną wytypowani po przejściu procesu kwalifikacyjnego. Więcej informacji o kryteriach oraz regulamin można znaleźć na www.szkolakodowania.com . Liczba miejsc jest ograniczona, zatem zachęcamy do przesłania zgłoszenia jak najszybciej.

 

Partnerami projektu są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. 

Szansa na lepszą przyszłość – Orange Digital Center

Orange Digital Center w Polsce łączy trzy programy Fundacji Orange: wyżej przedstawioną Szkołę Kodowania, a także FabLaby powered by Orange prowadzące warsztaty z nowoczesnego rzemiosła dla osób w różnym wieku oraz Pracownie Orange –  multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, wszystkie inicjatywy kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działać będzie w różnych miejscach w Polsce i online. 

 


[1] Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2021” https://media.pracuj.pl/146613-rynek-pracy-specjalistow-h1-2021-rozpedzona-rekrutacja

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Innowacyjny ośrodek doskonalenia zawodowego dla nauczycieli i specjalistów Biuro prasowe
2024-04-17 | 13:00

Innowacyjny ośrodek doskonalenia zawodowego dla nauczycieli i specjalistów

Na początku marca firma otrzymał akredytację Pomorskiego Kuratora Oświaty i jako EduKaPol Szkolenia Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli została wpisana do rejestru placówek
Edukacja Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku
2024-03-21 | 12:40

Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku

Wyniki zeszłorocznej analizy ukazały, że nawet 68 proc. Polaków pije maksymalnie litr wody dziennie. Najnowsze badanie przeprowadzone przez austriacką markę Waterdrop ujawnia powody
Edukacja Na pionierów miast przyszłości w Pułtusku czeka innowacyjna makieta od Skriware
2024-03-20 | 01:00

Na pionierów miast przyszłości w Pułtusku czeka innowacyjna makieta od Skriware

Już 22 i 23 marca Zamek w Pułtusku stanie się areną wymiany doświadczeń przedstawicieli samorządów, biznesu i mieszkańców uczestniczących w Smart Town Congress. Praktycznym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.

Motoryzacja

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut

Według danych IBRM Samar w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zarejestrowano 533 auta chińskich producentów. Jednak niedługo mogą się one pojawiać na polskich drogach znacznie częściej, ponieważ swoją obecność na tutejszym rynku zapowiedziało już kilku kolejnych producentów z Państwa Środka. Chińskich samochodów, przede wszystkim elektryków, coraz więcej sprzedaje się również w Europie. Prognozy zakładają, że ich udział w europejskim rynku do 2025 roku ma zostać niemal podwojony. – Jakość produktów dostarczanych przez chińskich producentów jest dzisiaj zdecydowanie lepsza i dlatego one z powodzeniem konkurują z producentami europejskimi – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM Samar.

Ochrona środowiska

Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie. Za tym idą rekordowe zjawiska klimatyczne

Marzec 2024 roku był 10. miesiącem z rzędu, który pobił rekord temperatur w historii globalnych pomiarów dla danego miesiąca roku – wskazują dane Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C, czyli o 0,73 st. C więcej niż średnia dla marca z lat 1991–2020. Marzec był też o 1,68 st. cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, do którego odnoszą się globalne cele zawarte w porozumieniu paryskim. Kolejny miesiąc z rekordem ciepła oznacza nasilone zjawiska klimatyczne, również te ekstremalne. 2023 rok był w Europie okresem rekordów w tym zakresie, m.in. największych pożarów, powodzi czy fal upałów – wynika z raportu C3S i Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.