STARTUJE NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA – „PRAWO BEZ STRACHU”
PRAWO BEZ STRACHU to nowa kampania społeczna, która ma na celu uświadamiać, że nie powinniśmy bać się prawa. Dzięki pomocy specjalistów nawet najtrudniejsze sprawy prawne stają się prostsze, a nasz strach minimalizuje się. Warto zainwestować trochę swojego czasu, aby uzyskać poradę prawną, która pomoże nam przebrnąć przez ten trudny i pełen emocji czas.
PRAWO BEZ STRACHU powstało z inicjatywy czterech prawników, którzy widzą z jakimi problemami najczęściej borykają się ludzie. Wielu z nas boi się udać do prawnika i poprosić o profesjonalną pomoc. Żyjemy w świecie, gdzie każdego z nas spotykają różne problemy, które często wymagają wsparcia specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje, tym bardziej w aktualnym czasie spowodowanym przez pandemię koronawirusa, przez którą narasta jeszcze większy strach, obawy czy konflikty rodzinne i społeczne. Boimy się jednak skorzystać z usług fachowców i pozostawiamy nasz los przypadkowi. Celem kampanii PRAWO BEZ STRACHU jest pokazanie, że nie należy obawiać się zapytania o poradę prawną w swojej sprawie. Każda z nich jest inna i nie ma podręcznikowych przypadków, a rozmowa z profesjonalistą rozwieje wątpliwości i już od początku będzie prowadzona we właściwym kierunku. Tym bardziej w obecnej sytuacji, kiedy wielu z nas zastanawia się, jak bardzo rozwinie się pandemia. Dlatego „wychodzimy” do ludzi i będziemy spotykać się oraz edukować w wielu miejscach, jak np. w restauracjach. Spotkanie z prawnikiem to nie tylko sądy i kancelarie. Rozmowa o trudnej sytuacji wymaga odpowiedniego przygotowania, stąd pomysł by także otoczeniem przekonać, iż nie należy się bać.
– Zauważyliśmy, że ludzie przychodzą do nas już z naprawdę dużymi problemami, które przy naszej wcześniejszej interwencji nie urosłyby do takiej rangi. Dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie inicjatywy, która pokaże Polkom i Polakom, że mogą, a nawet powinni radzić się prawników. To żaden wstyd mieć pytania, wątpliwości. Od tego jesteśmy my, aby pomagać i wspierać – mówi Anna Stasiak-Apelska, radca prawny oraz jedna z inicjatorek kampanii PRAWO BEZ STRACHU.
Najczęstsze sprawy, z którymi się borykamy, dotyczą:
- rozwodów oraz podziału majątku i opieki nad potomstwem,
- kredytów we frankach,
- naruszenie dóbr osobistych,
- dochodzenia odszkodowania.
W całej Polsce jak i na świecie są kancelarie oraz prawnicy, którzy specjalizują się w konkretnej dziedzinie, warto skorzystać z ich pomocy.
– Z wielką ochotą i zaangażowaniem, często nawet pro bono analizujemy umowy kredytowe i doradzamy frankowiczom, co mogą zrobić w swojej sprawie, by rozwiązać problem swojego zadłużenia. Kredytobiorcy mają wiele obaw przed rozpoczęciem sporu sądowego z bankiem, w którym mają często olbrzymie zadłużenie. Boją się, np. wypowiedzenia umowy przez bank bądź utraty nieruchomości w przypadku unieważnienia swojej umowy kredytowej. Zazwyczaj udaje nam się rozwiać obawy klientów bardzo szybko, gdyż z reguły nie są one uzasadnione – mówi Bartosz Czupajło z kancelarii Czupajło & Ciskowski Kancelaria Adwokacka Sp.p oraz kolejny z inicjatorów kampanii.
Kampania PRAWO BEZ STRACHU ma uświadomić społeczeństwu, że to nie wstyd mieć problemy prawne i nie rozumieć pewnych zależności. Prawo to bardzo trudny i duży obszar, który dla zwykłego obywatela często jest niezrozumiały. Jednak to żadna ujma dla żadnego z nas. Są na świecie eksperci, którzy specjalizują się w określonej tematyce i ich drzwi stoją zawsze przed nami otworem.
– PRAWO BEZ STRACHU ma uświadamiać i edukować ludzi, że prawnicy to specjaliści, których nie należy się bać. Nigdy nie oceniamy postępowania klientów, a jedynie pomagamy. Czasem te sprawy są naprawdę trudne i bardzo odbijają się na psychice klientów, jak np. rozwody. Zakończenie pewnego etapu w życiu, który kończy się w sądzie, nie jest miłe, ale niezbędne, aby uregulować sprawy prawne. Najwięcej trudności doświadczamy przy podziale majątku oraz opieki nad małoletnim potomstwem i wtedy pomoc prawnika jest szczególnie cenna – dodaje Karolina Marszałek z Kancelarii Adwokackiej Adwokat Karolina Marszałek i pomysłodawczyni kampanii.
– Częstym problemem są również sprawy dochodzenia odszkodowania. Choć świadomość prawna ludzi jest coraz większa, to wciąż wielu z nich boi się podjąć walkę o rekompensatę szkody i ukaranie osób odpowiedzialnych za jej spowodowanie. Jeśli sami postanawiamy znosić szkodę to często spotkamy się z odmową wypłaty odszkodowania, co w wielu przypadkach powoduje rezygnację z dochodzenia swoich praw. Dlatego tak ważne jest wynajęcie prawnika, który oceni sprawę i przygotuje w naszym imieniu wszystkie dokumenty oraz przeprowadzi nas przez cały proces – mówi Michał Miller z kancelarii E&M MILLER Adwokaci Sp. p.
Kampania PRAWO BEZ STRACHU ruszyła 1 września bieżącego roku. Każda osoba potrzebująca porady prawnej może zgłosić się do wybranego eksperta poprzez stronę internetową: prawobezstrachu.pl.
PRAWO BEZ STRACHU – kampania społeczna stworzona przez czterech prawników: Karolinę Marszałek, Annę Stasiak-Apelską, Bartosza Czupajło oraz Michała Millera. Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do korzystania z profesjonalnych porad prawnych i wsparcia prawników w każdej sprawie oraz przybliżenie wiedzy na temat współpracy. www.prawobezstrachu.pl

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.