Komunikaty PR

Sięgnij gwiazd z ADAMED SmartUP. Zbuduj własny teleskop na letnie obserwacje

2020-07-27  |  11:00

Letnie, nocne niebo obfituje w atrakcyjne zjawiska astronomiczne, w tym sławne spadające gwiazdy – Perseidy. Część z nich możemy obserwować gołym okiem, w przypadku innych przydatny będzie prosty teleskop, nawet ten samodzielnie skonstruowany w domu. Instrukcję, jak zbudować go za mniej niż 50 zł, będzie można poznać podczas najbliższego webinaru organizowanego w ramach programu ADAMED SmartUP. Otwarte spotkanie online odbędzie się 30 lipca o godz. 17.30.

Corocznie od połowy lipca Ziemia przelatuje przez rój Perseidów, które wpadając w atmosferę planety efektownie się spalają, tworząc deszcz spadających gwiazd. Astronomowie obserwują to zjawisko od setek lat. I choć współczesne sposoby badania kosmosu zmieniły się nie do poznania, to już wtedy naukowcy dysponowali imponującą wiedzą na temat układu słonecznego i używali pierwszych teleskopów.

O tych historycznych i obecnych narzędziach do obserwacji nieba będzie można posłuchać podczas otwartego webinaru ADAMED SmartUP, który poprowadzi dr Jakub Bochiński– astronom, projektant i konstruktor zrobotyzowanych teleskopów, a także odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym. Współpracował m.in. z University College of London czy Europejską Agencją Kosmiczną, od kilku lat związany również z programem ADAMED SmartUP.

W trakcie webinaru uczestnicy dowiedzą się, z jakiego sprzętu korzystają astronomowie pracujący na uniwersytetach i w agencjach kosmicznych. Dr Bochiński przedstawi także, jakie rozmiary mają największe teleskopy zwierciadlane na ziemi i radioteleskopy na orbicie oraz zdradzi, jak do obserwacji nieba wykorzystać sztuczną inteligencję.

Najbliższy webinar ADAMED SmartUP to jednak nie tylko okazja, by poszerzyć  wiedzę nt. obserwacji  nieba, ale także szansa dla pasjonatów nauki i majsterkowania na połączenie tych dwóch zainteresowań. Podczas spotkania zostanie bowiem przedstawiona instrukcja, jak zbudować prosty teleskop w domowych warunkach. Jak zapewnia prowadzący działanie teleskopu optycznego jest w gruncie rzeczy bardzo proste i przy użyciu kilku soczewek można skonstruować go samodzielnie za mniej niż 50 zł.  

– Kuba Bochiński to nie tylko świetny naukowiec, ale też doświadczony popularyzator nauki, jeden z Rzeczników Nauki, z którym współpracujemy od kilku lat. Wspólnie możemy zagwarantować, że spotkanie nie będzie standardowym wykładem, ale interaktywną i atrakcyjną prezentacją. Przewidujemy także czas na odpowiedzi zadane nam przez uczestników – zapewnia Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Webinar organizowany jest w ramach programu naukowego ADAMED SmartUP, który od 2014 r. wspiera polską młodzieży utalentowaną w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Spotkanie dedykowane jest uczniom szkół ponadpodstawowych, ale może dołączyć do niego każdy zainteresowany tematem. Podobnie jak wcześniejsze webinary ADAMED SmartUP zostanie ono przeprowadzone za pomocą usługi Microsoft Teams. Do udziału wystarczy dowolna przeglądarka internetowa, bez konieczności zakładania własnego konta w aplikacji. Szczegóły dot. spotkania oraz instrukcja, jak do niego dołączyć, dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku (https://www.facebook.com/events/680878315799539/).

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nie tracić talentów – kampania ,,Nauka bez Barier’’ Biuro prasowe
2020-09-16 | 15:00

Nie tracić talentów – kampania ,,Nauka bez Barier’’

Podstawowym celem projektu, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest zwiększenie dostępności edukacji akademickiej i nauki dla osób z 
Edukacja STARTUJE NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA – „PRAWO BEZ STRACHU”
2020-09-14 | 11:15

STARTUJE NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA – „PRAWO BEZ STRACHU”

PRAWO BEZ STRACHU to nowa kampania społeczna, która ma na celu uświadamiać, że nie powinniśmy bać się prawa. Dzięki pomocy specjalistów nawet najtrudniejsze sprawy prawne
Edukacja Poznaliśmy laureatów 6. edycji programu ADAMED SmartUP
2020-09-11 | 06:00

Poznaliśmy laureatów 6. edycji programu ADAMED SmartUP

7 września odbyła się gala finałowa 6. edycji programu ADAMED SmartUP, podczas której ogłoszono nazwiska 10 laureatów nagrody głównej oraz 3 stypendystów,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Energetyka

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Robotyka i SI

Przyspieszenie cyfryzacji szkół i administracji w dobie pandemii wymaga zmian systemowych. To szansa dla polskich firm informatycznych

Pandemia koronawirusa postawiła firmy i urzędy w obliczu konieczności przyspieszenia cyfryzacji. Choć dzięki zdalnej komunikacji udało się utrzymać kontakty interpersonalne, to w dłuższej perspektywie w kwestii automatyzacji procesów niewiele się zmieniło. Pomimo że wzrosła sprzedaż sprzętu komputerowego i pojawiło się wzmożone zapotrzebowanie na usługi z sektora IT, to wciąż zbyt słabo rozwija się m.in. sektor cyberbezpieczeństwa, który stanowi fundament bezpiecznej cyfryzacji. Sytuacja związana z pandemią może być szansą dla polskich firm z branży IT.