Komunikaty PR

Sięgnij gwiazd z ADAMED SmartUP. Zbuduj własny teleskop na letnie obserwacje

2020-07-27  |  11:00

Letnie, nocne niebo obfituje w atrakcyjne zjawiska astronomiczne, w tym sławne spadające gwiazdy – Perseidy. Część z nich możemy obserwować gołym okiem, w przypadku innych przydatny będzie prosty teleskop, nawet ten samodzielnie skonstruowany w domu. Instrukcję, jak zbudować go za mniej niż 50 zł, będzie można poznać podczas najbliższego webinaru organizowanego w ramach programu ADAMED SmartUP. Otwarte spotkanie online odbędzie się 30 lipca o godz. 17.30.

Corocznie od połowy lipca Ziemia przelatuje przez rój Perseidów, które wpadając w atmosferę planety efektownie się spalają, tworząc deszcz spadających gwiazd. Astronomowie obserwują to zjawisko od setek lat. I choć współczesne sposoby badania kosmosu zmieniły się nie do poznania, to już wtedy naukowcy dysponowali imponującą wiedzą na temat układu słonecznego i używali pierwszych teleskopów.

O tych historycznych i obecnych narzędziach do obserwacji nieba będzie można posłuchać podczas otwartego webinaru ADAMED SmartUP, który poprowadzi dr Jakub Bochiński– astronom, projektant i konstruktor zrobotyzowanych teleskopów, a także odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym. Współpracował m.in. z University College of London czy Europejską Agencją Kosmiczną, od kilku lat związany również z programem ADAMED SmartUP.

W trakcie webinaru uczestnicy dowiedzą się, z jakiego sprzętu korzystają astronomowie pracujący na uniwersytetach i w agencjach kosmicznych. Dr Bochiński przedstawi także, jakie rozmiary mają największe teleskopy zwierciadlane na ziemi i radioteleskopy na orbicie oraz zdradzi, jak do obserwacji nieba wykorzystać sztuczną inteligencję.

Najbliższy webinar ADAMED SmartUP to jednak nie tylko okazja, by poszerzyć  wiedzę nt. obserwacji  nieba, ale także szansa dla pasjonatów nauki i majsterkowania na połączenie tych dwóch zainteresowań. Podczas spotkania zostanie bowiem przedstawiona instrukcja, jak zbudować prosty teleskop w domowych warunkach. Jak zapewnia prowadzący działanie teleskopu optycznego jest w gruncie rzeczy bardzo proste i przy użyciu kilku soczewek można skonstruować go samodzielnie za mniej niż 50 zł.  

– Kuba Bochiński to nie tylko świetny naukowiec, ale też doświadczony popularyzator nauki, jeden z Rzeczników Nauki, z którym współpracujemy od kilku lat. Wspólnie możemy zagwarantować, że spotkanie nie będzie standardowym wykładem, ale interaktywną i atrakcyjną prezentacją. Przewidujemy także czas na odpowiedzi zadane nam przez uczestników – zapewnia Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Webinar organizowany jest w ramach programu naukowego ADAMED SmartUP, który od 2014 r. wspiera polską młodzieży utalentowaną w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Spotkanie dedykowane jest uczniom szkół ponadpodstawowych, ale może dołączyć do niego każdy zainteresowany tematem. Podobnie jak wcześniejsze webinary ADAMED SmartUP zostanie ono przeprowadzone za pomocą usługi Microsoft Teams. Do udziału wystarczy dowolna przeglądarka internetowa, bez konieczności zakładania własnego konta w aplikacji. Szczegóły dot. spotkania oraz instrukcja, jak do niego dołączyć, dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku (https://www.facebook.com/events/680878315799539/).

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja CZEGO POWINNY UCZYĆ SIĘ NASZE DZIECI, ABY ODNOSIĆ SUKCESY? Biuro prasowe
2021-02-26 | 11:00

CZEGO POWINNY UCZYĆ SIĘ NASZE DZIECI, ABY ODNOSIĆ SUKCESY?

Zapamiętywanie dat, nazwisk, wzorów to odwieczna zmora uczniów. Zdobyta w szkolnych latach wiedza bywa mało użyteczna w życiu dorosłym. Kluczem do sukcesu są zupełnie inne
Edukacja CO ROBIĆ, BY WZMOCNIĆ AKTYWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ SENIORÓW?
2021-02-24 | 09:45

CO ROBIĆ, BY WZMOCNIĆ AKTYWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ SENIORÓW?

Zarówno aktywność fizyczna, jak i umysłowa są kluczem do zachowania dobrego zdrowia, pozytywnego nastroju i chęci do życia przez długie lata. Seniorzy będący na emeryturze nie
Edukacja ODŻYWCZA MOC PESTEK – DLACZEGO WARTO WŁĄCZYĆ JE DO NASZEJ DIETY
2021-02-16 | 11:00

ODŻYWCZA MOC PESTEK – DLACZEGO WARTO WŁĄCZYĆ JE DO NASZEJ DIETY

Pestki oraz nasiona zyskują coraz większą popularność nie tylko ze względu na swój smak i łatwość dorzucenia, np. do jogurtu, koktajlu czy dania. Są one niezwykle cennym

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Robotyka i SI

Roboty i skanery 3D przyszłością edukacji. Już dziś pozwalają uczyć programowania i mogą stworzyć model ciała człowieka

Nowe technologie coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w dziedzinie edukacji. Roboty edukacyjne uczą programowania nawet najmłodsze dzieci, roboty społeczne potrafią czytać książki i uczyć języków, a skanery 3D ułatwią naukę ludzkiej anatomii. Choć pandemia utrudniła prowadzenie warsztatów edukacyjnych dla dzieci, to tempo tworzenia nowych rozwiązań nie maleje. – Sztuczna inteligencja i robotyzacja to zdecydowanie właściwe kierunki dla rozwoju edukacji – mówi Maciej Trojnacki, prezes zarządu Eduroco.

Robotyka i SI

Neuromarketing coraz silniejszym narzędziem sprzedaży. Coraz silniej wpływa na nasze decyzje zakupowe

Analiza reakcji mózgu klienta na bodziec wizualny jest coraz częściej wykorzystywana w procesie projektowania produktów i opakowań. Znajduje również zastosowanie przy budowaniu stron internetowych, etykiet cenowych czy ekspozycji w sklepach. W przyszłości neuromarketing będzie się prawdopodobnie posiłkował innymi technologiami, jak wirtualna rzeczywistość czy analiza Big Data. – Neuromarketing zbiera całą wiedzę o mózgu i próbuje te procesy wytłumaczyć i przełożyć na skuteczniejsze mechanizmy rynkowe – tłumaczy Wojciech Broniatowski, dyrektor operacyjny CortiVision.