Ruszyły zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy
15 marca rozpoczęły się zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy, dedykowane pasjonatom nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 14-19 lat. W tegorocznej edycji, spotkania będą odbywać się na trzech uczelniach wyższych: Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Pierwsze warsztaty startują na początku kwietnia.
ADAMED SmartUP Academy to cykl bezpłatnych i otwartych warsztatów weekendowych dla pasjonatów nauki, uczniów liceów ogólnokształcących i techników w wieku 14-19 lat. Organizatorem spotkań jest Fundacja ADAMED, obchodząca w bieżącym roku jubileusz 10-lecia działalności, której celem jest wsparcie rozwoju utalentowanej młodzieży oraz popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2015 roku, w zajęciach ADAMED SmartUP Academy wzięło udział już ponad 1600 uczestników z kilku miast Polski. Łącznie do tej pory było to już ponad 700 godzin dydaktycznych.
Uczestnicy wiosennej edycji tegorocznych warsztatów będą pracować w profesjonalnych laboratoriach, wykonywać eksperymenty i zdobywać wiedzę z zakresu fizyki, chemii i biologii pod okiem doświadczonych praktyków. Młodzi naukowcy poznają świat optyki, dowiedzą się jakie drobnoustroje żyją wewnątrz człowieka, zobaczą krwinki pod mikroskopem, zrobią swoje własne hologramy, a także dowiedzą się o nowoczesnych metodach badań śladowych ilości substancji wybuchowych za pomocą urządzeń stosowanych powszechnie do kontroli pasażerów i bagaży na lotniskach oraz w laboratoriach kryminalistycznych.
Szczegółowy harmonogram, opis poszczególnych zajęć, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie programu ADAMED SmartUP w zakładce Warsztaty. Zapisy startują już 15 marca. Chętni mogą zgłosić się na kilka spotkań, liczba miejsc na każde z nich jest ograniczona.
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Coraz większe wyzwania rynku pracy i edukacji - przygotuj swoje dziecko już dziś
35 zespołów w półfinale IV edycji Solve for Tomorrow
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Coraz większa rola sztucznej inteligencji w marketingu. Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką
Prawie 70 proc. strategii marketingowych wykorzystuje obecnie sztuczną inteligencję, a w przypadku kampanii influencerskich – prawie połowa – wynika z badań duńskiej firmy Influencer Marketing Hub. Technologia ta ułatwia dobór influencerów, przewidywanie trendów i analizę zaangażowania odbiorców. Marki tworzą także kontent z wykorzystaniem AI, a nawet swoich wirtualnych influencerów. Choć pozostają oni na razie ciekawostką na rynku, to budzą szereg pytań o to, co w influencer marketingu najważniejsze, czyli autentyczność i zaufanie.
Przemysł
Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
Według statystyk Wyższego Urzędu Górniczego w tym roku w polskich kopalniach doszło do 17 pożarów. Mimo że ich liczba ostatnimi laty znacząco spadła, to taki incydent wciąż niesie ze sobą poważne zagrożenie dla pracującej pod ziemią załogi i powoduje duże straty materialne. Dlatego też kluczowe jest błyskawiczne opanowanie żywiołu, zanim zdąży się rozprzestrzenić. Temu właśnie służy innowacyjny projekt, realizowany w ramach „Ścieżki SMART” z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, który finalizuje polska spółka PG IMKIUS.
Nauka
Polscy naukowcy poszukują innowacyjnych terapii z wykorzystaniem RNA. Na celowniku są choroby rzadkie, zakaźne i nowotwory
Dwie platformy skoncentrowane na badaniach RNA oraz biologii komórki mają służyć opracowaniu innowacji dla biomedycyny. Taki cel stawiają przed sobą naukowcy realizujący projekt RACE-PRIME w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Badacze chcą dostarczyć nowych terapii w chorobach, dla których dotychczasowe sposoby leczenia są niewystarczające. Chodzi przede wszystkim o choroby zakaźne, wirusowe i bakteryjne oraz choroby rzadkie.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.