Komunikaty PR

Rusza Orange Digital Center. Bezpłatne kursy programowania i wiele szans na rozw

2022-10-19  |  15:40
Biuro prasowe

Startuje ​Orange Digital Center (ODC) – inicjatywa, której celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych dziś w życiu społecznym i zawodowym. ODC łączy projekty edukacji pozaformalnej Fundacji Orange. Można już zgłaszać się m.in. do Szkoły Kodowania czyli na bezpłatny, profesjonalny kurs programowania połączony z doradztwem zawodowym i nastawiony na wzmacnianie także umiejętności społecznych.

43% Polaków w wieku 16-74 lata ma niski poziom podstawowych umiejętności cyfrowych[1]. Tymczasem stają się one niezbędne w życiu społecznym i zawodowym, a profile zawodowe, w których są potrzebne, w 2021 roku pojawiły się już w 34% ogłoszeń o pracę[2]. 

 

Dodatkowo, dla pełni rozwoju, same kompetencje cyfrowe mogą nie wystarczyć. Np. umiejętność programowania daje większe szanse w życiu zawodowym dopiero w połączeniu z umiejętnością współpracy, komunikacji, przedsiębiorczości – czyli z kompetencjami społecznymi. Razem tworzą kompetencje przyszłości. Wiemy, że zdobywanie ich jest dla wielu wyzwaniem i dlatego ruszamy z inicjatywą Orange Digital Center. - mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

 

Co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się i nie zdobywa kwalifikacji zawodowych. Ta grupa to tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”). Większość stanowią kobiety, głównie ze względu na zobowiązania macierzyńskie czy też opiekuńcze wobec rodzin. 

Nowe szanse – Orange Digital Center

Misją Orange Digital Center (ODC), które 19 października wystartowało w Polsce, jest zwiększanie szans w życiu zawodowym i społecznym. Szczególnie grup, które z różnych powodów mogą mieć utrudniony dostęp do rozwoju kompetencji przyszłości lub są zagrożone wykluczeniem. To społeczna inicjatywa międzynarodowej Grupy Orange. Działa już w kilkunastu krajach na świecie.

ODC w Polsce łączy programy edukacji pozaformalnej Fundacji Orange: Szkołę Kodowania, FabLaby powered by Orange i Pracownie Orange. To bezpłatne kursy programowania dla młodych dorosłych, warsztaty nowoczesnego rzemiosła oraz multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, inicjatywy te kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Trafiać będą też do NEETs. Siedziba ODC jest w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działać będzie w różnych miejscach w Polsce i online. Do pierwszych inicjatyw można już aplikować.

Zgłoś się do Szkoły Kodowania 

To bezpłatny, profesjonalny kurs programowania od podstaw dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej. Trenerzy w prosty i przystępny sposób tłumaczą zagadnienia i prezentują zadania praktyczne. Zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać też z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami IT, webinarów technologicznych, networkingu i inspiracji. Fundacja Orange zapewni im indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji. 

Projekt daje możliwość nabycia umiejętności w ramach dwóch technologii – Java i Python (w kolejnej edycji: UX). Warsztaty odbędą się stacjonarnie w Warszawie i online. Nabór zgłoszeń na kursy trwa do 15 listopada 2022, liczba miejsc jest ograniczona. Partnerami są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin na www.szkolakodowania.com

– Zapraszamy do udziału w projekcie każdego, kto chciałby wejść na rynek pracy, myśli o tym żeby się przekwalifikować i rozwijać się w kierunku programistycznym. W szczególności osoby, które nie miały dotychczas możliwości zdobycia wiedzy na kierunkach związanych z informatyką. Kurs wymaga zaangażowania i systematyczności, ale daje szansę na lepszą przyszłość – zachęca Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange.

Nowoczesne rzemiosło dla młodych dorosłych i kobiet

Wraz z otwarciem ODC w Polsce ruszył także nabór zgłoszeń do nowej edycji projektów: YouthLab i MakerWoman realizowanych w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie. Pracownia wyposażona jest w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę i maszyny do szycia, aby umożliwić ludziom nabywanie nowych kompetencji w nurcie „zrób-to-sam”.

YouthLab dedykowany jest młodym ludziom (od 16 do 25. roku życia), którzy chcą spróbować swoich sił w branży kreatywno-cyfrowej. A Maker Woman to projekt edukacyjny z zakresu nowoczesnego rzemiosła dla kobiet, w tym obywatelek Ukrainyprzebywających w Polsce. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. https://fablabwarszawa.pl/projekty

Orange Digital Center w małych miejscowościach

Dzięki ODC rozwinie się także program Pracowni Orange. To multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach wyposażone w bezpłatny internet i nowoczesny sprzęt, z których mieszkańcy mogą korzystać w celu spotkań, integracji, udziału w kursach, warsztatach czy ciekawych wydarzeniach. Przy wsparciu Fundacji Orange Pracownie działają już od 2012 roku. Specjalnie dla mieszkańców powiatów, w których się znajdują, Fundacja udostępni kursy Szkoły Kodowania w wersji online.  Zgłaszać na nie można na www.szkolakodowania.com   Dodatkowo, w czasie otwarcia ODC zapowiedziano, że w 2023 roku Fundacja założy nowe Pracownie w kolejnych miejscowościach.

 

 

 

 

 


[1] How many citizens had basic digital skills in 2021? - Products Eurostat News - Eurostat (europa.eu)

[2] Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2021” https://media.pracuj.pl/146613-rynek-pracy-specjalistow-h1-2021-rozpedzona-rekrutacja

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Innowacyjny ośrodek doskonalenia zawodowego dla nauczycieli i specjalistów Biuro prasowe
2024-04-17 | 13:00

Innowacyjny ośrodek doskonalenia zawodowego dla nauczycieli i specjalistów

Na początku marca firma otrzymał akredytację Pomorskiego Kuratora Oświaty i jako EduKaPol Szkolenia Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli została wpisana do rejestru placówek
Edukacja Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku
2024-03-21 | 12:40

Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku

Wyniki zeszłorocznej analizy ukazały, że nawet 68 proc. Polaków pije maksymalnie litr wody dziennie. Najnowsze badanie przeprowadzone przez austriacką markę Waterdrop ujawnia powody
Edukacja Na pionierów miast przyszłości w Pułtusku czeka innowacyjna makieta od Skriware
2024-03-20 | 01:00

Na pionierów miast przyszłości w Pułtusku czeka innowacyjna makieta od Skriware

Już 22 i 23 marca Zamek w Pułtusku stanie się areną wymiany doświadczeń przedstawicieli samorządów, biznesu i mieszkańców uczestniczących w Smart Town Congress. Praktycznym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.