Rusza Orange Digital Center. Bezpłatne kursy programowania i wiele szans na rozw
Startuje Orange Digital Center (ODC) – inicjatywa, której celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych dziś w życiu społecznym i zawodowym. ODC łączy projekty edukacji pozaformalnej Fundacji Orange. Można już zgłaszać się m.in. do Szkoły Kodowania czyli na bezpłatny, profesjonalny kurs programowania połączony z doradztwem zawodowym i nastawiony na wzmacnianie także umiejętności społecznych.
43% Polaków w wieku 16-74 lata ma niski poziom podstawowych umiejętności cyfrowych[1]. Tymczasem stają się one niezbędne w życiu społecznym i zawodowym, a profile zawodowe, w których są potrzebne, w 2021 roku pojawiły się już w 34% ogłoszeń o pracę[2].
- Dodatkowo, dla pełni rozwoju, same kompetencje cyfrowe mogą nie wystarczyć. Np. umiejętność programowania daje większe szanse w życiu zawodowym dopiero w połączeniu z umiejętnością współpracy, komunikacji, przedsiębiorczości – czyli z kompetencjami społecznymi. Razem tworzą kompetencje przyszłości. Wiemy, że zdobywanie ich jest dla wielu wyzwaniem i dlatego ruszamy z inicjatywą Orange Digital Center. - mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.
Co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się i nie zdobywa kwalifikacji zawodowych. Ta grupa to tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”). Większość stanowią kobiety, głównie ze względu na zobowiązania macierzyńskie czy też opiekuńcze wobec rodzin.
Nowe szanse – Orange Digital Center
Misją Orange Digital Center (ODC), które 19 października wystartowało w Polsce, jest zwiększanie szans w życiu zawodowym i społecznym. Szczególnie grup, które z różnych powodów mogą mieć utrudniony dostęp do rozwoju kompetencji przyszłości lub są zagrożone wykluczeniem. To społeczna inicjatywa międzynarodowej Grupy Orange. Działa już w kilkunastu krajach na świecie.
ODC w Polsce łączy programy edukacji pozaformalnej Fundacji Orange: Szkołę Kodowania, FabLaby powered by Orange i Pracownie Orange. To bezpłatne kursy programowania dla młodych dorosłych, warsztaty nowoczesnego rzemiosła oraz multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, inicjatywy te kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Trafiać będą też do NEETs. Siedziba ODC jest w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działać będzie w różnych miejscach w Polsce i online. Do pierwszych inicjatyw można już aplikować.
Zgłoś się do Szkoły Kodowania
To bezpłatny, profesjonalny kurs programowania od podstaw dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej. Trenerzy w prosty i przystępny sposób tłumaczą zagadnienia i prezentują zadania praktyczne. Zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać też z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami IT, webinarów technologicznych, networkingu i inspiracji. Fundacja Orange zapewni im indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji.
Projekt daje możliwość nabycia umiejętności w ramach dwóch technologii – Java i Python (w kolejnej edycji: UX). Warsztaty odbędą się stacjonarnie w Warszawie i online. Nabór zgłoszeń na kursy trwa do 15 listopada 2022, liczba miejsc jest ograniczona. Partnerami są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin na www.szkolakodowania.com
– Zapraszamy do udziału w projekcie każdego, kto chciałby wejść na rynek pracy, myśli o tym żeby się przekwalifikować i rozwijać się w kierunku programistycznym. W szczególności osoby, które nie miały dotychczas możliwości zdobycia wiedzy na kierunkach związanych z informatyką. Kurs wymaga zaangażowania i systematyczności, ale daje szansę na lepszą przyszłość – zachęca Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange.
Nowoczesne rzemiosło dla młodych dorosłych i kobiet
Wraz z otwarciem ODC w Polsce ruszył także nabór zgłoszeń do nowej edycji projektów: YouthLab i MakerWoman realizowanych w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie. Pracownia wyposażona jest w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę i maszyny do szycia, aby umożliwić ludziom nabywanie nowych kompetencji w nurcie „zrób-to-sam”.
YouthLab dedykowany jest młodym ludziom (od 16 do 25. roku życia), którzy chcą spróbować swoich sił w branży kreatywno-cyfrowej. A Maker Woman to projekt edukacyjny z zakresu nowoczesnego rzemiosła dla kobiet, w tym obywatelek Ukrainyprzebywających w Polsce. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. https://fablabwarszawa.pl/projekty
Orange Digital Center w małych miejscowościach
Dzięki ODC rozwinie się także program Pracowni Orange. To multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach wyposażone w bezpłatny internet i nowoczesny sprzęt, z których mieszkańcy mogą korzystać w celu spotkań, integracji, udziału w kursach, warsztatach czy ciekawych wydarzeniach. Przy wsparciu Fundacji Orange Pracownie działają już od 2012 roku. Specjalnie dla mieszkańców powiatów, w których się znajdują, Fundacja udostępni kursy Szkoły Kodowania w wersji online. Zgłaszać na nie można na www.szkolakodowania.com Dodatkowo, w czasie otwarcia ODC zapowiedziano, że w 2023 roku Fundacja założy nowe Pracownie w kolejnych miejscowościach.
[1] How many citizens had basic digital skills in 2021? - Products Eurostat News - Eurostat (europa.eu)
[2] Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2021” https://media.pracuj.pl/146613-rynek-pracy-specjalistow-h1-2021-rozpedzona-rekrutacja
Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.