Komunikaty PR

Rozpoczął się szczyt dedykowany działaniom na rzecz wzmocnienia ochrony zdrowia

2021-03-16  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.06 MB )

Inicjatywa została zainagurowana w lipcu ubiegłego roku przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), London School of Economics (LSE) i firmę AstraZeneca. W ramach partnerstwa eksperci opracowują rozwiązania, które mają wpłynąć na poprawę wydolności systemu ochrony zdrowia i pozwolą efektywnie mierzyć się z takimi wyzwaniami jak epidemie, postępujące zmiany społeczne, polityczne czy wyzwania środowiskowe i gospodarcze. Celem współpracy jest poprawa jakości systemów ochrony zdrowia na świecie przede wszystkim w dwóch aspektach – elastyczności i zrównoważenia systemów ochrony zdrowia.

Wirtualny globalny szczyt, który odbywa się od 15 do 19 marca, stanowi zwieńczenie pilotażowej fazy prac Partnerstwa. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele świata nauki oraz sektora publicznego i prywatnego, którzy wspólnie omawiają m. in. wnioski płynące z badań prowadzonych w ośmiu państwach – w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech, Włoszech, Rosji, Hiszpanii i Wietnamie, które będą mogły być transponowane na systemy innych krajów.

Pracami polskiego zespołu badawczego kierowały Prof. Iwona Kowalska-Bobko, Kierownik Działu Polityki i Zarządzania Zdrowotnego na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego i Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia na Uczelni Łazarskiego. Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy się wśród państw, które wzięły udział w pilotażowej fazie projektu. Jesteśmy usatysfakcjonowani z wyników naszego badania i wierzymy, że będą one przydatne również z perspektywy innych krajów – mówi Prof. Iwona Kowalska-Bobko. Liczymy na to, że ten projekt badawczy będzie początkiem długoterminowej międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju i upowszechnienia skutecznych metod oraz instrumentów wzmocnienia zrównoważenia systemów ochrony zdrowia i budowania ich odporności na kryzysy – podkreśla dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Jednym z inicjatorów PHSSR jest AstraZeneca. Jako globalna firma farmaceutyczna mamy szeroki ogląd na zasady funkcjonowania systemów ochrony zdrowia na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że wymiana doświadczeń i międzynarodowa współpraca są właściwym kierunkiem, szczególnie teraz – w okresie wychodzenia z najcięższego kryzysu zdrowotnego od lat i planowania nowego, post-pandemicznego ładu. Udział polskiego zespołu badawczego w projekcie PHSSR jest kolejnym przykładem strategicznego podejścia AstraZeneca do działalności w Polsce. Jako inwestor wiążący wieloletnie plany z tym krajem wspieramy działania, które mogą długoterminowo pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie systemu ochrony zdrowia – powiedział Radu Rasinar, Area Vice President Central & Eastern Europe and Baltics w AstraZeneca.

W trakcie wydarzenia eksperci prezentują wyniki badań nad zastosowaniem metodologii PHSSR do oceny elastyczności i zrównoważenia systemów ochrony zdrowia, prezentując ich mocne oraz słabe strony, a także szanse na wzmocnienie elastyczności oraz zrównoważenia systemów w pięciu kluczowych obszarach: zarządzania, finansowania, kadr, polityki lekowej oraz technologii i dostawy usług.  W raporcie znalazły się również dwa studia przypadku – dotyczące wymienialności kompetencji personelu medycznego (tzw. „skill-mix”) oraz dotyczące zdrowia cyfrowego.

Link do raportu PHSSR poświęconego Polsce:

http://www3.weforum.org/docs/WEF_PHSSR_Poland_Report.pdf

Więcej informacji o Partnerstwie na Rzecz Zrównoważenia i Elastyczności Systemów Ochrony Zdrowia: https://www.weforum.org/phssr

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku Biuro prasowe
2024-03-21 | 12:40

Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku

Wyniki zeszłorocznej analizy ukazały, że nawet 68 proc. Polaków pije maksymalnie litr wody dziennie. Najnowsze badanie przeprowadzone przez austriacką markę Waterdrop ujawnia powody
Edukacja Na pionierów miast przyszłości w Pułtusku czeka innowacyjna makieta od Skriware
2024-03-20 | 01:00

Na pionierów miast przyszłości w Pułtusku czeka innowacyjna makieta od Skriware

Już 22 i 23 marca Zamek w Pułtusku stanie się areną wymiany doświadczeń przedstawicieli samorządów, biznesu i mieszkańców uczestniczących w Smart Town Congress. Praktycznym
Edukacja Ruszyły zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy
2024-03-15 | 17:00

Ruszyły zapisy na wiosenną edycję warsztatów z cyklu ADAMED SmartUP Academy

15 marca rozpoczęły się zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy, dedykowane pasjonatom nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 14-19 lat. W tegorocznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.