Komunikaty PR

Rekordowa liczba zgłoszeń w III edycji Solve for Tomorrow

2023-12-01  |  18:00
Biuro prasowe

Z każdym rokiem rośnie popularność programu Solve for Tomorrow w Polsce. Do III edycji akcji Samsung wpłynęła rekordowa liczba 252 zgłoszeń! Spośród nich jury wybrało 30 półfinałowych zespołów z 12 województw, które w kolejnych miesiącach będą pracować nad swoimi pomysłami przy pomocy metodologii myślenia projektowego Design Thinking.

Solve for Tomorrow to program skierowany do młodych ludzi, którzy są wrażliwi na kwestie związane z wyzwaniami współczesnego świata, otwarci na zmiany i chcą mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Do trwającej właśnie III edycji programu mogli zgłaszać się uczniowie z klas 1-4 szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Ich zadaniem było zaproponowanie nieszablonowego pomysłu związanego z jednym z czterech obszarów: zdrowiem, bezpieczeństwem, klimatem lub integracją.

Finalnie do III edycji Solve for Tomorrow wpłynęło 252 projektów. To najwyższy zanotowany wynik zgłoszeń na przestrzeni trzech edycji programu. Tym samym chęć udziału w programie zgłosiło aż 876 uczniów i 216 nauczycieli. Co ciekawe, część uczestników to młodzież, która aplikowała już do wcześniejszych edycji programu. Jednak przeważająca większość – aż 86% zespołów – po raz pierwszy spróbowała swoich sił w rekrutacji.

Warto zwrócić także uwagę na opiekunów tegorocznych zespołów. Większość z nich to nauczyciele przedmiotów zawodowych, w tym głównie informatyki oraz doradztwa zawodowego, biznesu i zarządzania czy przedsiębiorczości.

A które obszary cieszyły się największym zainteresowaniem uczniów? Spośród wypełnionych aplikacji 88 dotyczyło zagadnień związanych z integracją, 86 – ze zdrowiem,  44 – z klimatem, a 34 – z bezpieczeństwem. Województwa, które mogą pochwalić się największą liczbą zgłoszonych projektów, to mazowieckie (52), śląskie (34), łódzkie (29) i pomorskie (28).

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 30 placówek, w tym zespół z LO DobraTU im. Tosi Kozłowskiej w Warszawie, który to zajął 1. miejsce w Hackathonie, organizowanym w Centrum ElektroEkologii w Warszawie. Pełna lista półfinalistów wygląda następująco:

 

3 projekty z kategorii Bezpieczeństwo:

 

  1. III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim
  2. Liceum Ogólnokształcące Fundacji Szkolnej w Warszawie
  3. Technikum TEB Edukacja w Tychach

 

6 projektów z kategorii Zdrowie:

 

  1. I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie
  2. I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku
  3. IV Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie
  4. Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
  5. VI Liceum Ogólnokształcące im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy
  6. Zespół Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach

 

7 projektów z kategorii Klimat:

 

  1. Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie
  2. Liceum Ogólnokształcące nr V im gen. J. Jasińskiego we Wrocławiu
  3. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza w Gdańsku
  4. XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie
  5. XVII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni
  6. Zespół Szkół w Krzepicach
  7. Liceum Ogólnokształcące DobraTu im. Tosi Kozłowskiej w Warszawie

 

14 projektów z kategorii Integracja:

 

  1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Gdyni
  2. Technikum dla Niewidomych w Laskach
  3. Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie
  4. Technikum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Katowicach
  5. Technikum nr 2 – Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim
  6. XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie
  7. XXXI Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Zamenhofa w Łodzi
  8. Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach
  9. Zespół Szkół nr 4 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu
  10. Zespół Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach
  11. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
  12. Zespół Szkół Politechnicznych Głogowie
  13. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie
  14. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu

 

Pomysły oceniało jury w składzie: Maria Andrzejewska (dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa), prof. Halina Brdulak (Szkoła Główna Handlowa), Anna Dziama (Pełnomocnik Dyrektora Naczelnego ds. jakości i rozwoju działań edukacyjnych w Centrum Nauki Kopernik). Barbara Halska (Nauczycielka Roku 2014), Zuzanna Polak (Kierowniczka Działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK), prof. Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego), Adam Roś (Wiceprezes Samsung R&D Institute Polska), Piotr Stelmachów (Wiceprezes i Head of Consumer Electronics w Samsung Electronics Polska), Marzena Strzelczak (Doradczyni zarządu ds. DEI w Forum Odpowiedzialnego Biznesu), Kira Sukhoboichenko (Założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków) i Kamil Tomkowicz (Członek Zarządu Fundacji Our Future Foundation).

Co dalej?

W najbliższych tygodniach półfinaliści będą pogłębiać swoje pomysły przy pomocy metodologii Design Thinking. Dla części uczniów będzie to pierwsze spotkanie z tym niezwykłym procesem, dzięki któremu mogą zanalizować swój pomysł z wielu różnych perspektyw. Zgodnie z tą metodą to użytkownik jest najważniejszy i kluczowe jest poznanie jego potrzeb, problemów i marzeń. Na ten proces składa się 5 etapów: empatyzacja, definiowanie problemu, generowanie rozwiązań, prototypowanie i testowanie. Podczas pracy z tą metodologią uczniowie dochodzą często do bardzo zaskakujących wniosków, a ich początkowe pomysły nieraz zmieniają się o 180 stopni, dlatego tak ważne jest, aby byli otwarci na zmiany. Będą wspierać ich w tym ambasadorzy programu Solve for Tomorrow, czyli wybitni trenerzy i nauczyciele z misją.

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Cyfryzacji, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  Centrum Nauki Kopernik, oraz UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem programu jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja 6 na 10 nauczycieli z niepokojem czeka na rozpoczęcie roku szkolnego Biuro prasowe
2024-08-23 | 12:00

6 na 10 nauczycieli z niepokojem czeka na rozpoczęcie roku szkolnego

Wielu nauczycielom nawet przerwa wakacyjna nie pomogła w „naładowaniu baterii”, co jeszcze bardziej pogłębia ich niepokój. Lęk przed nadchodzącym rokiem szkolnym
Edukacja Zazdrość, rywalizacja i kłótnie rodzeństwa. #mamynatoradę
2024-08-08 | 09:45

Zazdrość, rywalizacja i kłótnie rodzeństwa. #mamynatoradę

Więź między rodzeństwem jest niezwykle ważna, jednak czasami dochodzi do konfliktów. Jakie są przyczyny kłótni między dziećmi i co zrobić, aby takich spięć było
Edukacja Nadmiar elektroniki szkodzi rozwojowi dziecka. Jak mądrze korzystać z ekranów?
2024-07-26 | 12:28

Nadmiar elektroniki szkodzi rozwojowi dziecka. Jak mądrze korzystać z ekranów?

ilustracja: Adobe Firefly AI [domena publiczna] WHO zaleca, aby dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie miały kontaktu z elektroniką. Starsze dzieci powinny spędzać przed ekranem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Firmy cierpią z powodu braku przewidywalnej polityki podatkowej. Częste zmiany podważają zaufanie do państwa i zniechęcają inwestorów [DEPESZA]

– Czas na reformę podatków to nie trzy miesiące czy rok, ale cała kadencja. Do tej pory zabrakło odwagi, by to zrobić – ocenia Szymon Parulski, ekspert podatkowy BCC, podczas panelu „Przewidywalność podatkowa dla przedsiębiorstw”, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Doradcy podatkowi debatowali o tym, co należy zrobić teraz, gdy sytuacja ekonomiczna zmusiła rząd do szukania nowych źródeł wpływów budżetowych. Wszyscy zgodnie podkreślali potrzebę przewidywalności polityki podatkowej. Ostatnie propozycje zmian w podatku akcyzowym podali jako jej antyprzykład. Cierpią na tym przede wszystkim firmy i inwestycje.

Prawo

Firmy coraz odpowiedzialniej podchodzą do obrotu danymi i e-dokumentami. Rośnie popularność usług, które go zabezpieczają

W latach 2018–2023 zainteresowanie podpisem elektronicznym na polskim rynku zwiększyło się trzykrotnie – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie KIR i ZBP. Polscy przedsiębiorcy coraz powszechniej korzystają też z e-pieczęci, czyli kolejnego narzędzia do potwierdzania autentyczności  dokumentów elektronicznych. Rosnąca popularność tzw. usług zaufania wynika z faktu, że firmy aktywnie korzystające z rozwiązań cyfrowych są coraz bardziej świadome zagrożeń wyłudzeniami, oszustwami i atakami hakerskimi.

IT i technologie

Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności

Sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe zużywają ogromne ilości energii. Wdrażanie ich w firmach na coraz większą skalę powoduje dynamiczny wzrost zapotrzebowania na usługi centrów danych, a co za tym idzie – również na ilość energii, jakiej potrzebują one do obsługi klientów. Tym bardziej że centra danych także wykorzystują te innowacyjne technologie do usprawnienia funkcjonowania. Duży wzrost zużycia energii powoduje, że centra danych szukają sposobów na jego optymalizację, co ma się przyczynić do zmniejszenia śladu węglowego. Jednym ze sposobów jest wykorzystywanie ciepła wytwarzanego pracą serwerów do celów grzewczych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.