Przy gdańskiej szkole powstało pierwsze w Polsce centrum badawczo-rozwojowe.

Krzysztof Król
Ultra Relations
Leśna 18b4
81-549 Gdynia
krzysztof|ultrareltions.com| |krzysztof|ultrareltions.com
728612070
ultrarelations.com
Przy gdańskiej szkole powstało pierwsze w Polsce centrum badawczo-rozwojowe. 210 uczniów już odbyło w nim staże.
Zdjecia: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jPs5VNoBaNXOpjVV0g?e=vpncsc
Zajęcia z druku 3D, staże z robotyki, nauka programowania, a nawet prace przy projektach realizowanych z grantów NCBiR – takie możliwości czekają na uczniów liceum CHALO – Chrześcijańskiego Autonomicznego Liceum Ogólnokształcącego. Wszystko dzięki działającej przy szkole firmie Avena Technologie, specjalizującej się w pracach badawczo-rozwojowych, automatyzacji produkcji i innowacjach w zakresie wykorzystania robotów w produkcji, handlu i branży spożywczej.
Z możliwości odbycia zajęć praktycznych dotychczas skorzystało już ponad 200 uczniów i brali oni udział w tak wyjątkowych przedsięwzięciach, jak prace nad przygotowaniem ramienia robota, zakończonego chwytakiem pneumatycznym. Jest on przygotowywany m.in do zautomatyzowanej produkcji pizzy z pieca. Po zakończeniu projektu w szkole będzie mogła powstać pierwsza w Polsce, a być może i na świecie zautomatyzowana pizzeria działająca na terenie szkoły. Ma w niej powstać całkowicie zautomatyzowana produkcja pizzy, która obejmie obsługę magazynu, wyrabianie ciasta, dobór składników, podawania tacek jednorazowych, wydawania, a także nakładania sosów i wydawania napojów. Po zakończeniu wakacji uczniowie uczęstniczący w zajęciach z programowania biorą udział w pracach nad oprogramowaniem, które posłuży do pracy robota do pizzy – mówi Maciej Szulc, prezes zarządu Avena Technologie. To szalenie ciekawy projekt, który rozpala wyobraźnię młodych ludzi, a przez to inspiruje, pozwala ukierunkować pasje i rozwinąć umiejętności, z którymi adepci zajęć praktycznych, jakie są realizowane u nas pójdą na studia. Mamy z tego olbrzymią satysfakcję, tym bardziej, że kilku naszych stażystów dostało się z bardzo dobrymi wynikami na Politechnikę Gdańską, gdzie studiują na kierunku Automatyki, Robotyki i Cybernetyki oraz Elektrotechnika.
Współpraca naszej szkoły w firmą prowadzącą działalność badawczo-rozwojową to dla naszych uczniów duża szansa rozwojowa – mówi Anita Turowska, dyrektor Chrześcijańskiej Szkoły Montessori w Gdańsku. Automatyka, robotyzacja i nowoczesne technologie to bardzo przyszłościowy kierunek, a zarazem doskonałe możliwości dla naszych uczniów, którzy mają szansę korzystać ze staży w Avena Technologie.
Zajęcia praktyczne odbywają też uczniowie klas IV-VIII. Trwają one zazwyczaj łącznie około 10 h projektowych, a obejmują zawsze praktyczne zadania. Oprócz wymienionych już zajęć z druku 3D, robotyki, programowania oraz prac konstrukcyjnych ramienia robota uczniowie biorą udział także w pracach nad systemem wizyjnym pracy robotów, pracami nad przygotowaniem zautomatyzowanej mini pizzerii, a także nad ramieniem robota pełniącym funkcje pomocnicze w gastronomii.
W liceum CHALO obecnie uczy się 86 uczniów, z czego w stażach w minionym roku szkolnym wzięło udział 23 uczniów, a dotychczas projekt objął już ponad 200 osób. Liceum działa na gdańskim Przymorzu, obok szkoły podstawowej, w której uczy się ponad 150 dzieci. Dzięki międzynarodowej unifikacji metod nauczania programu Montessori w obu szkołach poza uczniami z Trójmiasta uczą się także dzieci z zagranicy orazuczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Konsument
GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.