Program o kształtowaniu cyfrowego obywatelstwa
W dobie powszechnego dostępu do internetu, który przenika wszystkie aspekty naszego życia, kluczowe jest zrozumienie, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie z niego korzystać. Internet stwarza ogromne możliwości rozwoju, zdobywania wiedzy i kreatywności, ale jednocześnie niesie ze sobą wyzwania, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Fundacja Szkoła z Klasą, przy wsparciu Google.org, od 2018 roku realizuje bezpłatny program edukacyjny Asy Internetu, który wspiera nauczycieli i edukatorki w kształtowaniu cyfrowego obywatelstwa wśród uczniów. Program opiera się na wartościach takich jak: rozsądek, uważność, siła (asertywność), życzliwość i odwaga, które pomagają młodym ludziom korzystać z internetu w sposób świadomy i bezpieczny. W programie wspieramy kształtowanie krytycznego myślenia, współpracy, komunikacji, ale również praktycznych umiejętności związanych z byciem online.
Po co jest program Asy Internetu?
Na przestrzeni lat program Asy Internetu pomógł setkom nauczycieli w przygotowaniu uczniów do świadomego korzystania z sieci. Program zapewnia dostęp do szerokiego wachlarza materiałów dydaktycznych, w tym poradników, scenariuszy lekcji i filmów. 90% uczniów i uczennic biorących udział w programie uważa, że Asy Internetu przydają im się w codziennym korzystaniu z sieci. A 98% nauczycieli i nauczycielek potwierdza, że uczniowie i uczennice wracają do tematów omawianych w programie także po lekcji.
Michał Szeląg, wiceprezes Fundacji Szkoła z Klasą, podkreśla: - Asy Internetu to program, poprzez który staramy się oswoić cyfrowy świat. Chcemy, by młodzi ludzie korzystający z internetu zdobywali niezbędne kompetencje, ale także byli uważni na to, co się w nim dzieje. Zamiast straszyć zagrożeniami, pomagamy zrozumieć, jak odpowiedzialnie korzystać z tego narzędzia.
Nowa edycja programu – teraz również dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych!
W roku szkolnym 2024/2025 w programie Asy Internetu wprowadzono szereg nowości i narzędzi, które wspierają edukatorów na wszystkich poziomach nauczania. W nowej edycji po raz pierwszy stworzono materiały dla szkół ponadpodstawowych, które obejmują takie tematy jak: cyfrowy dobrostan, dezinformacja, algorytmy, sztuczna inteligencja czy seksting. W nowym podręczniku dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych autorzy proponują innowacyjne podejście do edukacji cyfrowej i medialnej. Opiera się ono na przekonaniu, że umiejętności cyfrowe warto rozwijać równolegle z budowaniem świadomości emocjonalnej i sprawczości, wzmacnianiem kreatywności, poczucia przynależności i więzi społecznych oraz podnoszeniem poczucia własnej wartości. Publikacja jest powiązana z podstawą programową i może być wykorzystywana przez nauczycieli różnych przedmiotów, takich jak język polski, WOS, historia, etyka, informatyka czy podstawy przedsiębiorczości.
Tegoroczna edycja opiera się także na platformie e-learningowej dla uczestników i uczestniczek, która oferuje cztery ścieżki edukacyjne, dostosowane do różnych etapów nauczania: przedszkolny, I etap szkoły podstawowej (klasy 1-3), II etap szkoły podstawowej (klasy 4-8), ponadpodstawowy (licea, technika, szkoły branżowe). Każda z nich zawiera moduły tematyczne, odpowiednio dopasowane do wieku uczniów. Obejmują one: wprowadzenia wideo, serię filmów eksperckich, w których są omawiane kluczowe metody stosowane w programie oraz scenariusze lekcji. Trenerki i trenerzy Fundacji Szkoła z Klasą prezentują praktyczne narzędzia oraz sposoby wykorzystania programu w codziennej pracy. Dodatkowo, platforma umożliwia ewaluację pracy uczestników poprzez specjalnie przygotowaną ankietę, a po zakończeniu programu każdy nauczyciel może uzyskać certyfikat potwierdzający udział.
Podobnie jak w poprzednich latach, program oferuje uczestnikom również darmowe szkolenia stacjonarne oraz szkolenie pogłębiające online, dodatkowe materiały dydaktyczne, takie jak: zestawy opowiadań, scenariusze lekcji zdalnych, gra online oraz poradnik dotyczący rozwijania kompetencji cyfrowego obywatelstwa wśród dzieci z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczyciele mają też dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, w której dzielą się inspiracjami i doświadczeniami z innymi uczestnikami.
Fundacja Szkoła z Klasą zaprasza nauczycieli i nauczycielki do zgłaszania się do nowej edycji programu Asy Internetu na rok szkolny 2024/2025. Więcej informacji oraz formularz można znaleźć na stronie: https://www.szkolazklasa.org.pl/obszary/asy-internetu/.
Dbaj o bezpieczeństwo cyfrowe przez cały rok. Zgłoś szkołę do II edycji programu
Marka M&M’S® wspiera budowanie inkluzywności i tolerancji w Polsce
Wielojęzyczność językiem przyszłości
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała właśnie do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jednostka o mocy 1366 MW brutto jest zlokalizowana w Gryfinie w Zachodniopomorskiem. Dostarczy do sieci 1,4 GW mocy, dzięki czemu pokryje ok. 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zapewniając dostawy dla ok. 3 mln gospodarstw. – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i namacalny przykład tego, że transformacja energetyczna trwa – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Edukacja
Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Badania wskazują, że utrzymywanie zdrowego stylu życia może o blisko 80 proc. zmniejszyć ryzyko choroby przewlekłej czy zawału serca. Może też odwrócić skutki chorób i wspierać proces leczenia. Dlatego też coraz większego znaczenia nabiera medycyna stylu życia.
Edukacja
Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
Mimo rozwoju nowych technologii potrzeby dzieci na przestrzeni stuleci niewiele się zmieniły. Wciąż potrzebują one przede wszystkim obecności zaufanych dorosłych, którzy pomagają im wzmacniać kompetencje społeczne. Te kompetencje są niezbędne, by poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym. Fundacja Orange chce w ramach nowego programu budować takie umiejętności już wśród przedszkolaków. To o tyle istotne, że z urządzeń mobilnych korzysta prawie 2/3 dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.