Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
Fundacja GE Aerospace ogłosiła nawiązanie współpracy z Fundacją Perspektywy w celu uruchomienia programu edukacyjnego Next Engineers w Polsce. Warszawa została wybrana jako pierwsza z czterech nowych globalnych lokalizacji, w których program będzie realizowany, a jego celem jest zachęcanie młodych ludzi do wyboru kariery inżynierskiej.
Inicjatywa Next Engineers została powołana w 2021 r. przez Fundację GE, obecnie znaną jako Fundacja GE Aerospace, w celu wspierania rozwoju nowego pokolenia inżynierów. Program ten oferuje młodzieży w wieku od 13 do 18 lat możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia we współpracy z inżynierami i inżynierkami GE Aerospace, a także budowania świadomości i zainteresowania możliwościami kariery inżynierskiej.
Warszawski program Next Engineers obejmować będzie dwa obszary: Engineering Discovery, skierowany do uczniów i uczennic ostatnich klas szkoły podstawowej oraz wczesnych klas szkoły średniej, oraz Engineering Academy, który ma na celu przygotowanie starszych uczniów do myślenia i działania w sposób, w jaki robią to inżynierowie - poprzez praktyczne wyzwania projektowe, coaching zawodowy oraz warsztaty przygotowujące do studiowania na uczelniach wyższych. Dodatkowo, osobom którze ukończą Engineering Academy i zdecydują się na studia inżynierskie zostana zaoferowane stypendia. Program wystartuje na początku 2025 roku, angażując szacunkowo 4 tysiące uczniów i uczennic w ciągu czterech lat.
„Jesteśmy dumni z wpływu, jaki program Next Engineers wywarł na 18 tysięcy uczniów na całym świecie od momentu jego powstania w 2021 roku i z radością będziemy kontynuować jego sukces w Warszawie” – powiedziała Germaine Hunter, Członek Zarządu Fundacji GE Aerospace i Dyrektor ds. Różnorodności GE Aerospace. „Rozszerzenie programu Next Engineers na Polskę będzie kontynuacją 10-letnich działań wolontariackich, wspieranych przez pracowników GE Aerospace, którzy angażują przyszłe pokolenia inżynierów i inżynierek, pomagając im rozwijać ich pasje i umiejętności.”
Warszawa została wybrana na podstawie szeregu kryteriów, takich jak liczba pracowników GE Aerospace, siła zaplecza produkcyjnego i inżynierskiego tej firmy oraz przewidywanego zaangażowania wolontariuszy w program. GE Aerospace w Polsce wspiera cały cykl życia silników lotniczych i produktów, zatrudniając ponad 2 tysiące osób. Warszawski oddział firmy ma długą historię wspierania inicjatyw edukacyjnych na rzecz lokalnych społeczności, w tym zajęć z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), pracy z wychowankami domów dziecka, Klubu Młodego Odkrywcy oraz korepetycji.
„Przez 17 lat Fundacja Perspektywy zainspirowała ponad 250 tysięcy młodych kobiet do podjęcia nauki w dziedzinie inżynierii” – powiedziała Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. „Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy z programem Next Engineers i Fundacją GE Aerospace, aby rozszerzyć ten zasięg i dać utalentowanym młodym ludziom najlepszą możliwą szansę na rozwój i realizację marzeń o karierze w inżynierii.”
Aktualnie programy Next Engineers prowadzone są w Cincinnati (Ohio), Greenville (Karolina Południowa), Staffordshire (Wielka Brytania) oraz Johannesburgu (Republika Południowej Afryki). W maju tego roku Fundacja GE Aerospace zobowiązała się przeznaczyć 20 milionów dolarów na rozwój programu Next Engineers do 2030 roku, planując uruchomienie kolejnych trzech lokalizacji w nadchodzących latach.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.