Pomoc dla ukraińskich uczniów. Rusza Ivy Ukraine
Ivy Ukraine to polski projekt zapewniający wsparcie edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Studenci najlepszych uniwersytetów na świecie będą pomagać w zadaniach domowych, przygotowaniu do egzaminów i wyrównaniu podstawy programowej dzieciom, które uciekły przed wojną do Polski lub nadal pozostają w swoim kraju.
Z platformy IvyUkraine.com skorzystać może każdy potrzebujący. Korepetycje są w pełni darmowe i udzielane zarówno z przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych. Zajęcia prowadzone są w dogodnym dla ucznia języku: ukraińskim, angielskim lub polskim. Indywidualnych korepetycji on-line udzielają wolontariusze: uczniowie szkół średnich, studenci w kraju i za granicą oraz nauczyciele.
Ivy Ukraine powstała z inicjatywy Ivy Consultants, firmy z siedzibą w Warszawie i Londynie, oferującej pomoc edukacyjną dla ambitnej młodzieży od 2013 roku. - Sytuacja w Ukrainie zmusiła miliony osób do opuszczenia swojego domu, najbliższych, znajomych. Wiele z nich to dzieci w wieku szkolnym, które z dnia na dzień zostały pozbawione dostępu do edukacji. Właśnie dlatego uruchamiamy specjalny projekt, by dzieci z Ukrainy mogły zdobywać i poszerzać wiedzę niezależnie od sytuacji w ich kraju - mówi Krzysztof Daniewski, prezes Akademii Ivy Poland oraz Ivy Consultants. 2 lata temu, w trakcie pandemii, Ivy Consultants uruchomiła “Klinikę Matmy”, która zrzeszała ponad 1000 wolontariuszy oferujących bezpłatne korepetycje dla dzieci pracowników ochrony zdrowia - tak bardzo obciążonej wtedy z powodu sytuacji covidowej. Dzisiaj firma ponownie odpowiada na obecną sytuację na świecie, oferując pomoc Ukraińcom.
Prace nad projektem zostały rozpoczęte niemal od razu po wybuchu wojny. Teraz, gdy wszystko jest już gotowe, platforma może służyć tym, którzy najbardziej tego potrzebują. - Moim przyjaciołom i rówieśnikom z Ukrainy jednego dnia nie tylko odebrano bezpieczeństwo i wolność, ale również mocno utrudniono dostęp do edukacji. Mam nadzieję, że uda nam się pomóc jak największej liczbie potrzebujących - powiedziała Anastasia Liaver, zaangażowana w projekt Ivy Ukraine jako tłumaczka.
Ivy Ukraine pozwala zarejestrować się zarówno uczniom potrzebującym pomocy, jak i wolontariuszom, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą z ukraińskimi kolegami. - By móc skutecznie działać, musimy mieć osoby, które chcą swoją pomoc ofiarować. Jeśli czujesz, że sprawdziłbyś się w roli tutora, zgłoś się do nas! - zachęca Daniewski.
Zarówno w przypadku chęci uzyskania pomocy, jak i jej ofiarowania, wystarczy odwiedzić stronę IvyUkraine.com.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów
Przed budżetem na kolejną siedmioletnią perspektywę stoi szereg wyzwań. Jednym z nich są potrzeby zwiększania wydatków na obronność i zbrojenia oraz na wsparcie konkurencyjności europejskich firm. Jednocześnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb w priorytetowych obszarach konieczne są nowe źródła dochodów.
Transport
Dostawy elektrykiem w centrum Warszawy. DACHSER wprowadził do Polski swój bezemisyjny program

Drogowy, morski, lotniczy i kolejowy transport towarów odpowiada dziś za około 8 proc. światowych emisji CO2, a po uwzględnieniu infrastruktury logistycznej takiej jak magazyny czy porty udział ten wzrasta do 11 proc. – wynika z danych Massachusetts Institute of Technology. Transformacja sektora transportowego ma więc istotne znaczenie dla redukcji emisji, a wśród kluczowych działań przewoźników jest elektryfikacja ich flot. Firma logistyczna DACHSER wprowadza w Polsce zrównoważoną koncepcję bezemisyjnych dostaw i uruchamia dostawy elektrykiem w centrum Warszawy.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.